Tlačové správy 2016
SAŽP prvýkrát oficiálne predstavila EKOMERAČ
20.12.2016
Slovenská agentúra životného prostredia predstavila v priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave svoj jedinečný model pre výpočet ekologickej stopy – EKOMERAČ.
Minister Sólymos odovzdal predsednícku štafetu Malte
19.12.2016
Zasadnutie Rady pre životné prostredie, ktoré sa dnes (19.12.) uskutočnilo v Bruseli, bolo posledným v rámci slovenského predsedníctva. Šéf envirorezortu László Sólymos odovzdal štafetu svojmu maltskému kolegovi.
Cancún: Vznikne platforma pre biodiverzitu a poľnohospodárstvo
19.12.2016
Hlavnou a prierezovou témou 13. Konferencie OSN o biologickej diverzite, ktorá sa včera skončila v mexickom Cancúne, bolo začleňovanie alebo integrácia biodiverzity do iných sektorov, a to najmä do poľnohospodárstva, lesníctva, rybárstva a turizmu. Skončili sa aj 8. Konferencia Kartagenského protokolu a 8. Konferencia Nagojského protokolu, ktoré sa konali súbežne.
Voda ako nosná téma MŽP počas SK PRES rezonovala v UNESCO
16.12.2016
Cieľom podujatia na vysokej úrovni „Cities and Water” na pôde UNESCO bolo predstaviť slovenské predsednícke aktivity v oblasti vôd a pripraviť pôdu pre zintenzívnenú spoluprácu EÚ a UNESCO v rámci napĺňania cieľa SDG 6 Agendy 2030. MŽP SR zastupoval štátny tajomník Norbert Kurilla.
Envirorezort oficiálne predstaví unikátny EKOMERAČ
16.12.2016
Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky – Slovenská agentúra životného prostredia, predstaví 20. decembra 2016 o 11:00 v priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave svoj jedinečný model pre výpočet ekologickej stopy – EKOMERAČ. Ide o interaktívny samoobslužný nadrozmerný model Zeme s priemerom tri a pol metra a záujemcovi po zodpovedaní jednoduchých otázok umožní odmerať jeho individuálnu ekologickú stopu.
László Sólymos: Spoplatnenie závlahovej vody nebude pre poľnohospodárov bolestivé
14.12.2016
Sadzba poplatku za odbery vôd na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy nepresiahne výšku jednej desatiny centa za kubický meter. Vyplýva to z nariadenia z dielne Ministerstva životného prostredia SR, ktoré dnes schválila vláda SR. Účinnosť nadobudne 1. januára 2017.
L. Sólymos: Na Slovensku bude menej čiernych skládok a čistejšie ovzdušie
13.12.2016
Minister životného prostredia SR László Sólymos predstavil ďalšie iniciatívy, ktorých cieľom je zelenšie Slovensko. Mestá a obce môžu oddnes predkladať na Environmentálny fond žiadosti zamerané na odstraňovanie čiernych skládok a zvyšovanie energetickej účinnosti a zatepľovanie verejných budov. Na tento účel envirorezort vyčlenil 14 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur pôjde na podporu zatepľovania a 4 milióny na likvidáciu nelegálnych skládok.
Diskusie v Cancúne o biodiverzite stále trvajú
12.12.2016
Už tretím týždňom pokračuje v mexickom Cancúne Konferencia OSN o biodiverzite a jej integrácii do iných sektorov. Najnáročnejšími témami sú syntetická biológia a identifikácia ekologicky významných morských oblastí.
MŽP SR vyhlásilo Sieť geoparkov Slovenska
09.12.2016
Ministerstvo životného prostredia SR dnes oficiálne udelilo dekréty trom geoparkom – Banskobystrickému, Banskoštiavnickému a cezhraničnému slovensko-maďarskému Novohrad - Nógrád geoparku. Týmto aktom vyhlásilo Sieť geoparkov SR.
L. SÓLYMOS: Chráňme to, čo chráni nás
06.12.2016
Život na planéte Zem a spoločná budúcnosť ľudstva je na rázcestí, preto treba urýchlene prijať také opatrenia, ktoré zabezpečia prežitie bohatstva rastlinných a živočíšnych druhov, keďže to priamo podporuje ľudský rozvoj, prosperitu a blahobyt. Zhodujú sa na tom účastníci konferencie OSN o biodiverzite, ktorá sa koná v mexickom Cancúne.
Ministerstvo životného prostredia zdobí živý vianočný stromček v kvetináči
05.12.2016
Náladu blížiacich sa najkrajších sviatkov roka umocňuje oddnes v átriu budovy Ministerstva životného prostredia SR trojmetrová jedlička. Zabezpečili ju ochranári zo Štátnej ochrany prírody SR a po Vianociach ju opäť vrátia do prírody.
Štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla sa stal podpredsedom OECD pre oblasť zeleného hospodárstva
30.11.2016
Na inauguračnom zasadnutí pracovnej skupiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) GREEN Action Programme v Paríži zvolili jej vedúcich pracovníkov. Za člena Byra a zároveň podpredsedu bol oficiálne zvolený štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky Norbert Kurilla.
Konferencia “Improved Waste Management
30.11.2016
Konferencia “Improved Waste Management – an Integral part on the Transition to a Circular Economy” sa konala v Bratislave dňa 29.11.2016.
L. Sólymos posiela do Smilna ministerskú hĺbkovú kontrolu
29.11.2016
Minister životného prostredia László Sólymos nechá preveriť geologický prieskum ložísk ropy a zemného plynu v Smilne, ktoré je súčasťou prieskumného územia Svidník, Medzilaborce, Snina.
Pri nízkouhlíkovej stratégii pomôže Slovensku Svetová banka
28.11.2016
Minister životného prostredia László Sólymos a regionálny manažér Svetovej banky pre Bulharsko, Českú republiku a Slovensko Antony Thompson dnes podpísali zmluvu o partnerstve na nízkouhlíkovej stratégii SR.
Obnovený Čiližský potok pomôže ochrane prírody Podunajska
24.11.2016
Vďaka revitalizácii Čiližského potoka od Gabčíkova cez Pataš, Veľký Meder, Čiližskú Radvaň po Číčov ochranári obnovili 536 hektárov mokradí, 103 hektárov vlhkých kosných lúk, ale aj trstinových porastov na ploche 155 hektárov. Ukončené práce na sprietočnení vodného toku si dnes pozrel priamo na mieste minister životného prostredia László Sólymos. Obnovený potok bude mať pozitívny vplyv na zadržiavanie vody v Podunajskej nížine a boj so suchom a povodňami.
Či je EIA v Smilne možná ukáže právna analýza
23.11.2016
Minister životného prostredia László Sólymos nechá preveriť možnosť posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA) v prípade geologického prieskumu v Smilne, ktorý je súčasťou prieskumného územia Svidník, Medzilaborce, Snina.
Minister L. Sólymos predstavil tri iniciatívy pre zelenšie a zdravšie Slovensko
22.11.2016
Výzva pre obchody, zriadenie Zeleného vzdelávacieho fondu a koncepcia „Greeen Slovakia“ – týmito tromi podpornými projektmi dnes šéf envirorezortu László Sólymos ohlásil prvé kroky k zmene prístupu Slovákov k životnému prostrediu.
L. Sólymos: V Marrákeši sme dokázali, že to s našimi záväzkami z Paríža myslíme vážne
18.11.2016
Klimatická konferencia v marockom Marrákeši otvorila cestu k plneniu Parížskej dohody, pričom krajiny ukázali svoje odhodlanie ju implementovať. Počas 22. zasadnutia strán Rámcového dohovoru o zmene klímy (COP22) sa po prvý raz stretol aj riadiaci orgán Parížskej dohody.
L. Sólymos: Verím, že USA prijmú svoj diel zodpovednosti v boji proti globálnemu otepľovaniu
16.11.2016
Nikto z účastníkov klimatickej konferencie v marockom Marrákeši (COP 22) podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa nespochybnil, že globálne otepľovanie má svoje negatívne dôsledky, čoho dôkazom je aj tento rok, ktorý patrí k najteplejším v dejinách.
V Štrasburgu diskutujú odborníci na ochranu prírody
16.11.2016
Ochrana voľne žijúcich druhov a cenných prírodných lokalít, eliminácia vtáčej kriminality, budovanie sústavy chránených území Emerald mimo EÚ, ktorá je obdobou európskej sústavy Natura 2000. Aj o týchto témach diskutujú vo francúzskom Štrasburgu zástupcovia 40 štátov na 36. zasadnutí Stáleho výboru Dohovoru o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť, známeho ako Bernský dohovor. Slovenská republika, ako predsedajúca krajina v Rade EÚ, je na tomto podujatí (15. - 18.11.) koordinátorom členských štátov EÚ.
Envirorezort prevezme zodpovednosť za sanáciu skládky vo Vrakuni
16.11.2016
Bývalú skládku Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa odstráni Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. Rozhodla o tom vláda SR, ktorá určila príslušné ministerstvo pre túto nebezpečnú skládku, ako aj pre ďalších päť lokalít, v prípade ktorých okresné úrady v sídle kraja zastavili konanie o určení povinnej osoby v zmysle zákona o environmentálnych záťažiach. Určenie príslušného ministerstva je nevyhnutné kvôli čerpaniu finančných prostriedkov z fondov EÚ.
V Maroku pokračujú diskusie o implementácii Parížskej dohody
11.11.2016
Na pozvanie slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa 11. novembra zúčastnila koordinačnej porady EÚ počas klimatickej konferencie COP 22 v Marrákeši výkonná tajomníčka Rámcovému dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) Patricia Espinosa.
Cenu SR za krajinu získala Hriňová
09.11.2016
Ministerstvo životného prostredia udelilo mestu Hriňová Cenu SR za krajinu, ktorú odovzdáva organizáciám v dvojročných intervaloch za ich prínos v implementácii Európskeho dohovoru o krajine na národnej úrovni. Víťaz získal ocenenie za projekt „Hriňovské lazy – krajina hodnôt“.
Začala sa očakávaná klimatická konferencia COP 22 v Marrákeši
07.11.2016
Dnes (7.11.2016) sa v marockom Marrákeši začalo 22. zasadnutie strán Rámcového dohovoru o zmene klímy (COP22), ktoré slúži zároveň ako 12. stretnutie členských strán Kjótskeho protokolu (CMP12) a, najmä, prvé zasadnutie strán Parížskej dohody (CMA1), ktorá vstúpila do platnosti v piatok (4.11.2016).
Parížska dohoda už platí
04.11.2016
Dnes nadobudla platnosť globálna dohoda o zmene klímy - Parížska dohoda. Uplynulo totiž presne 30 dní od momentu, kedy sa podarilo splniť stanovené podmienky pre jej spustenie. Stalo sa tak aj vďaka EÚ pod taktovkou Slovenska. Zmluvné strany Parížskej dohody si už čoskoro prvýkrát sadnú za spoločný rokovací stôl.
SK PRES zohralo dôležitú úlohu aj na konferencii o ochrane veľrýb
29.10.2016
Jeden z najdôležitejších bodov programu 66. zasadnutia Medzinárodnej veľrybárskej komisie v Slovinsku, ktoré sa konalo 20.- 28. októbra 2016, bola rezolúcia o zriadení rezervácie veľrýb v Južnom Atlantiku, tzv. South Atlantic Whale Sanctuary (SAWS).
Voda a poľnohospodárstvo
26.10.2016
Sekcia vôd MŽP SR v rámci SK PRES spolu s Európskou komisiou (DG ENV a DG AGRI) zorganizovala dňa 24.10.2016 za účasti 102 expertov workshop „Voda a poľnohospodárstvo“, ktorý sa konal v Bratislave v hoteli Bôrik.
László Sólymos: Neodkladná implementácia Parížskej dohody je nutnosť
19.10.2016
Rýchly vstup Parížskej dohody do platnosti je mimoriadnym úspechom medzinárodného spoločenstva, zhodli sa strany Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy na stretnutí v Marrákeši. Ministerská schôdzka predchádzala kľúčovému - prvému zasadnutiu konferencie strán Parížskej dohody, ktoré bude v tomto marockom meste v novembri.
MŽP: EÚ a krajiny Východného partnerstva posilnia spoluprácu v oblasti životného prostredia
18.10.2016
V Luxemburgu sa dnes (18.10.) uskutočnilo historicky prvé formálne zasadnutie ministrov Východného partnerstva pre životné prostredie a zmenu klímy. Európska únia a šesť štátov Východného partnerstva (Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina) prijali ministerské vyhlásenie, v ktorom potvrdili svoj záväzok posilniť spoluprácu v tejto oblasti.
Ministri životného prostredia EÚ diskutovali o redukcii emisií v doprave či pôdohospodárstve
17.10.2016
Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ pokračuje v krokoch potrebných na napĺňanie klimatickej Parížskej dohody, ktorá vstúpi do platnosti začiatkom novembra aj zásluhou Európskej únie. Rada ministrov životného prostredia Únie pod vedením slovenského šéfa envirorezortu Lászlóa Sólymosa dnes v Luxemburgu prvýkrát diskutovala o nových legislatívnych návrhoch na postupné znižovanie emisií v sektore mimo systému obchodovania s emisiami skelníkových plynov (non-ETS), teda v doprave, budovách, pôdohospodárstve a odpadoch.
Sólymos: EÚ začne o 3 roky znižovať spotrebu fluorovaných plynov
16.10.2016
Prelomová dohoda - svet sa zaviazal postupne redukovať výrobu a spotrebu fluorované plynov (HFC), ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. S významným krokom súhlasilo 197 krajín počas 28. stretnutia zmluvných strán Montrealského protokolu v Kigali v Rwande. EÚ začne so znižovaním už od roku 2019. Rokovania v jej mene viedol slovenský minister životného prostredia László Sólymos.
V Rwande vrcholia diskusie o látkach poškodzujúcich ozónovú vrstvu, EÚ zastupuje L. Sólymos
14.10.2016
Nosnou témou aktuálneho 28. Stretnutie zmluvných strán Montrealského protokolu v Kigali v Rwande je znižovanie spotreby fluorovaných plynov (HFC) a prijatie dodatku k Montrealskému protokolu. V mene EÚ vedie rokovania slovenská delegácia na čele s ministrom životného prostredia Lászlóom Sólymosom.
László Sólymos: Stabilizačné práce pod Strečnom majú zelenú, verejné obstarávanie sa skončilo
14.10.2016
Ministerstvo životného prostredia SR spečatilo proces verejného obstarávania na sanáciu skalného brala Strečno podpisom zmluvy s víťaznou spoločnosťou. Tá podľa podpísanej zmluvy zabezpečí vykonanie nevyhnutných protihavarijných opatrení počas tohtoročnej jesene. Sanačné práce musí zhotoviteľ prác ukončiť do konca mája budúceho roka.
Premiér: Parížskou dohodou sme splnili jeden z hlavných cieľov slovenského predsedníctva
10.10.2016
Predseda vlády Robert Fico dnes na pôde ministerstva životného prostredia vyzdvihol rýchlu ratifikáciu Parížskej dohody na úrovni Európskej únie, vďaka čomu sa práve EÚ podarilo zabezpečiť jej platnosť. Únia tak podľa neho zostáva absolútnym lídrom v boji proti klimatickej zmene.
Slovenské predsedníctvo zohralo kľúčovú úlohu pri úspešnej účasti EÚ na konferencii CITES CoP 17
06.10.2016
Zasadnutie konferencie zmluvných strán Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), ktoré sa práve skončilo, je významným krokom k posilneniu ochrany voľne žijúcich zvierat a rastlín pred nadmerným využívaním a nelegálnym obchodom.
Slovenské predsedníctvo zabezpečilo, aby EÚ bola spúšťačom Parížskej dohody
05.10.2016
Vďaka rýchlemu konaniu slovenského predsedníctva sa podarilo prelomiť potrebnú hranicu na vstúpenie Parížskej dohody do platnosti.
MŽP SR: Séria úspechov slovenského predsedníctva v Rade EÚ pokračuje
05.10.2016
Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ pokračuje vo svojom triumfe. Vďaka výraznému diplomatickému úsiliu SR sa podarilo na európskej úrovni úspešne ukončiť ratifikačný proces Parížskej dohody.
Skončilo sa stretnutie ministrov životného prostredia V4, Ukrajiny a Bieloruska
05.10.2016
Opatrenia nadväzujúce na ratifikačný proces Parížskej dohody, ako aj ochrana biodiverzity boli hlavnou témou stretnutia ministrov životného prostredia Vyšehradskej štvorky, Ukrajiny a Bieloruska v poľskom meste Tuczno. Slovenskú delegáciu na stretnutí viedol generálny riaditeľ sekcie vôd Ministerstva životného prostredia SR Vladimír Novák. Klimatické zmena a ochrana biodiverzity patria medzi najdôležitejšie témy aj v súvislosti s nadchádzajúcimi medzinárodnými konferenciami v marockom Marrákeši a mexickom Cancúne.
Štátny tajomník N. Kurilla otvoril jedinečnú výstavu, kde si môžete sadnúť na elektrické vedenie
04.10.2016
Stovky kriticky ohrozených druhov vtákov uhynie po kolízii s drôtmi vysokého napätia. Toto nebezpečenstvo, ale najmä efektívne riešenia na ich záchranu pútavým spôsobom približuje výstava „Sedím na vedení a je mi dobre“, ktorú si môže verejnosť oddnes pozrieť v átriu Ministerstva životného prostredia SR.
Slovenské predsedníctvo uspelo: EÚ urýchlene ratifikuje Parížsku dohodu
30.09.2016
Najdôležitejší medzinárodný dokument v boji proti klimatickej zmene - Parížsku dohodu, ratifikuje Európska únia v najbližších dňoch. Taký je výsledok dnešného mimoriadneho rokovania Rady EÚ pre životné prostredie, ktorú zvolal a viedol v Bruseli minister životného prostredia SR László Sólymos.
Slovensko finalizuje tretí základný register na ceste k informatizácii verejnej správy
29.09.2016
Pilotná produkčná prevádzka Registra priestorových informácií sa začala 19. septembrom 2016.
László Sólymos: Obchodovanie so vzácnymi druhmi živočíchov a rastlín musí mať jasné medzinárodné pravidlá
23.09.2016
Ochrana morských druhov, tropického dreva, slonoviny či nosorožcov je pálčivou témou debát v juhoafrickom Johannesburgu, kde sa zišlo takmer 2500 delegátov zo 183 krajín sveta. Slovenskú delegáciu vedie na medzinárodnej konferencii zmluvných strán Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) minister životného prostredia László Sólymos.
Európsky týždeň mobility 2016 vrcholí Dňom bez áut
22.09.2016
Rekordných 47 slovenských miest sa zapojilo do aktuálneho ročníka Európskeho týždňa mobility (ETM). Kampaň vyvrcholí dnes Dňom bez áut, keď samosprávy v spolupráci s ich partnerskými organizáciami vyčlenia jednu či viaceré zóny v meste výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu. Do kampane ETM sa zapojil aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Boris Susko, ktorý sa na stredajšie rokovanie vlády dopravil elektromobilom.
Parlament ratifikoval Parížsku dohodu
21.09.2016
Parlament dnes vyslovil súhlas s ratifikáciou Parížskej dohody, ktorá je najdôležitejšou medzinárodnou zmluvou v boji proti klimatickej zmene. Jej cieľom je obmedziť rast globálnej teploty do konca storočia o najviac 2 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím.
Krásy Slovenska možno obdivovať aj v Bruseli
20.09.2016
Úchvatné fotografie národných parkov, chránených oblastí, vzácnych druhov, tajomných jaskýň, či pamätné kremnické mince zavítali s putovnou výstavou o ochrane prírody a biodiverzity do hlavnej budovy Európskej komisie v Bruseli.
Vláda SR dnes súhlasila s ratifikáciou Parížskej dohody
14.09.2016
Vláda SR dnes na svojom výjazdovom rokovaní v Rožňave odsúhlasila ratifikáciu Parížskej dohody. Materiál sa dostane ešte na aktuálnu schôdzu parlamentu a národný ratifikačný proces zavŕši prezident Andrej Kiska.
László Sólymos: Príroda sa s kalamitou vyrovnala sama
13.09.2016
Prírodu je potrebné nechať prírodou, s kalamitou a problémami si vie poradiť sama. Povedal to dnes minister životného prostredia SR László Sólymos, ktorý sa prišiel pozrieť do Tichej doliny vo Vysokých Tatrách na to, ako si príroda poradila s veternou kalamitou spred takmer dvanástich rokov.
László Sólymos: Devínsku cestu už neohrozuje zosuv
12.09.2016
Približne pätnásť metrov dlhý zosunutý svah nad frekventovanou Devínskou cestou v Bratislave, ktorý ohrozoval peších aj motoristov, je už minulosťou. Sanačné práce, ktoré sa začali na jar tohto roku, sa podarilo úspešne zavŕšiť. Informoval o tom na brífingu minister životného prostredia László Sólymos a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Sanáciu svahu finančne podporil rezort životného prostredia dotáciou z Environmentálneho fondu vo výške takmer 102 tisíc eur.
Minister L. Sólymos vyzdvihol v B. Štiavnici prácu geológov a ocenil 10 z nich
09.09.2016
V Banskej Štiavnici sa dnes konali tradičné oslavy Dňa baníkov, hutníkov, geológov a naftárov, ktoré vyvrcholia známym Salamandrovým sprievodom. Minister životného prostredia László Sólymos pri tejto príležitosti zdôraznil celospoločenský prínos geológie, ktorá patrí do agendy envirorezortu a udelil 9 čestných uznaní a 1 ďakovný list za mimoriadne výsledky v tejto oblasti.
Slovenské predsedníctvo bude usilovať o rýchlu ratifikáciu Parížskej dohody
08.09.2016
Parížska dohoda, obehové hospodárstvo, ochrana prírodných zdrojov a problematika vôd. To sú prioritné predsednícke témy v oblasti životného prostredia, ktoré predstavil minister životného prostredia László Sólymos na pôde výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie.
Slovensko chce byť v strednej Európe lídrom v prechode na zelené hospodárstvo
07.09.2016
Vyše 500 odborníkov, politikov, zástupcov medzinárodných organizácií, univerzít, biznis sektora, občianskej spoločnosti a investorov z 32 krajín sveta sa počas dvoch dní (6.-7.9.) zišlo v Bratislave, aby diskutovali o udržateľnej obehovej ekonomike. Medzinárodnú konferenciu „Prechod na zelené hospodárstvo – Transition to the Green Economy (T2gE)“ zorganizovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
V Bratislave odštartovalo vlajkové podujatie MŽP v rámci SK PRES
06.09.2016
V hlavnom meste Slovenska sa zišli stovky odborníkov, politikov, zástupcov medzinárodných organizácií, univerzít, biznis sektora, občianskej spoločnosti a investori, aby debatovali o efektívnejšom využívaní prírodných zdrojov vo všetkých oblastiach hospodárstva. Najvýznamnejšiu medzinárodnú konferenciu s prominentnou účasťou „Prechod na zelené hospodárstvo – Transition to the Green Economy (T2gE)“ zorganizovalo Ministerstvo životného prostredia SR v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Vlajkové dvojdňové podujatie envirorezortu otvoril dnes v Bratislave minister životného prostredia László Sólymos.
Štátny tajomník Norbert Kurilla na významnom kongrese ochrany prírody pod záštitou IUCN
05.09.2016
Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Norbert Kurilla sa v prvé dva septembrové dni zúčastnil Medzinárodného kongresu ochrany prírody, ktorý organizuje Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN) v Honolulu na Havajských ostrovoch. Absolvoval viaceré bilaterálne stretnutia, na ktorých informoval o prioritách slovenského predsedníctva v rade EÚ a diskutoval o otázkach súvisiacich s ochranou prírody, dosiahnutím cieľov EÚ stratégie ochrany biodiverzity či klimatickej zmeny.
Minister László Sólymos otvoril jaskyňu pod Roháčmi
31.08.2016
Nachádzajú sa v nej 60 tisíc rokov staré kvaple, má 1890 metrov chodieb a patrí medzi druhovo najpestrejšie podzemné úkryty netopierov na Orave. Reč je o Brestovskej jaskyni v Západných Tatrách, ktorú dnes v Zuberci na Orave slávnostne otvoril minister životného prostredia László Sólymos. Prevádzkovať ju bude Štátna ochrana prírody SR, Správa slovenských jaskýň.
Reakcia envirorezortu na vyjadrenia lesníkov ako riešiť úbytok lesov v Tatrách
30.08.2016
Informácie, že vo Vysokých Tatrách hrozí vážne riziko nenávratného odlesnenia veľkých lesných plôch a niektoré územia zostanú už navždy bez lesov, považuje rezort životného prostredia za nešťastné a pravdepodobne vychádzajú z nedostatočnej znalosti situácie v území, nakoľko takýto stav ani reálne nemôže nastať.
O necelé tri týždne odštartuje vlajkové podujatie envirorezortu v rámci SK PRES
19.08.2016
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky organizuje v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia medzinárodnú konferenciu Prechod na zelené hospodárstvo „T2gE – Transition to the Green Economy“, ktorá je vlajkovým podujatím envirorezortu v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
V Slovenskom raji sprístupnili jedinečnú roklinu
18.08.2016
Kedysi najnavštevovanejšia časť Slovenského raja je po 40 rokoch od ničivého požiaru opäť prístupná turistom. Roklinu Kyseľ môžu návštevníci prebádať vďaka novootvorenému náučnému chodníku Kyseľ – Ferrata Horskej záchrannej služby, ktorý dnes slávnostne otvoril minister životného prostredia László Sólymos s predstaviteľmi rezortov dopravy a vnútra.
MŽP reaguje na problém s medveďmi, v Tatrách vzniknú desiatky stojísk
18.08.2016
Rezort životného prostredia vyšiel v ústrety samosprávam a prostredníctvom Environmentálneho fondu poskytol dotácie vo výške jeden a pol milióna eur na zabezpečenie kontajnerových stojísk na komunálny odpad pred medveďom hnedým. Desiatky takýchto stojísk pribudnú do konca novembra v meste Vysoké Tatry, v obci Štrba a v obci Podkonice v Nízkych Tatrách.
Za nezákonný zber lesných plodov hrozí pokuta
16.08.2016
Dozrievanie lesných plodov najmä v letnom období je spojené s ich hromadným a opakovaným zberom v miestach, kde to nie je povolené. Ide predovšetkým o obľúbené čučoriedky, lesné jahody, maliny a huby. Zákaz zbierať lesné plody platí v treťom až piatom stupni ochrany, kde je prioritou ochrana rastlín a živočíchov, ktoré sa tu nachádzajú. Ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že na väčšine územia národných parkov Slovenska je zber týchto lesných plodov zakázaný a apeluje na všetkých návštevníkov, aby svojím konaním neohrozovali prírodu a správali sa zodpovedne. Výnimkou sú len národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. Aj tu je však zber povolený len na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu.
Záujem odstrániť čierne skládky s podporou envirorezortu prejavilo takmer 500 samospráv
12.08.2016
Do programu odstraňovania čiernych skládok, ktorý vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR sa prihlásilo Environmentálnemu fondu 491 samospráv. Na ich likvidáciu envirorezort vyčlenil sedem miliónov eur. Žiadatelia, ktorí získajú dotáciu, musia zrealizovať oprávnené aktivity najneskôr do 30. novembra 2016.
Envirorezort rozšíri zoznam lokalít európskeho významu
19.07.2016
Ministerstvo životného prostredia SR rozhodlo o doplnení národného zoznamu území európskeho významu maximálne o 200 nových lokalít s celkovou výmerou vyše 44 tisíc hektárov, čo predstavuje takmer jedno percento výmery Slovenska. Urobilo tak na základe konštruktívneho dialógu so zainteresovanými subjektmi.
Nedostatok vody pociťuje stále viac Európanov, ministri vyzvali na spoločné riešenie
12.07.2016
Klimatická zmena a s tým súvisiace striedanie období sucha a záplav boli hlavnými témami ministerskej konferencie o vodách a neformálneho zasadnutia Rady EÚ pre životné prostredie.
Tisíce ľudí v regióne Dolného Liptova a Nitry už využívajú novú kanalizáciu a čistiareň odpadových vôd
07.07.2016
Oddnes je oficiálne v prevádzke skupinová kanalizácia v lokalite Ružomberka vrátane čistiarne odpadových vôd v meste a zrekonštruovanej čistiarne v Liptovských Sliačoch a v Liptovskej Teplej. Na verejnú kanalizáciu sa môžu napojiť aj obyvatelia Zlatých Moraviec, Topoľčianok a Žitavian. Rekonštrukciou prešla aj čistiareň odpadových vôd v Zlatých Moravciach. Šlo o náročné dlhoročné projekty, ktorých cieľom bolo zlepšiť stav a ochranu životného prostredia a efektívne využívať prírodné zdroje. „Racionálne využívanie vôd je v súlade s politikou EÚ a je aj našou rezortnou a teraz aj predsedníckou prioritou,“ uviedol minister životného prostredia László Sólymos.
Film o Poľane získal prvú cenu na filmovom festivale v Los Angeles
04.07.2016
Film Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR o Biosférickej rezervácii Poľana zožal úspech - získal cenu za najlepší zahraničný dokumentárny film na filmovom festivale v Los Angeles. ŠOP SR je rezortnou organizáciou Ministerstva životného prostredia SR.
Minister László Sólymos predstavil priority envirorezortu v rámci slovenského predsedníctva
01.07.2016
Ministerstvo životného prostredia SR chce počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ výrazne prispieť k zefektívneniu environmentálnych a klimatických politík na európskej úrovni a viesť členské krajiny Únie na globálnych rokovaniach. Počas dnešného (1. júla) vystúpenia na klastri venovanom energetike a klimatickým politikám, doprave a prírodným zdrojom to uviedol šéf envirorezortu László Sólymos. Klaster je súčasťou programu návštevy kolégia Európskej komisie v Bratislave.
Minister László Sólymos sa stal krstným otcom malej antilopy
01.07.2016
Dakarai. Takto pomenoval minister životného prostredia László Sólymos dvojmesačnú antilopu bongo, ktorej je oddnes krstným otcom. Zároveň v bojnickej ZOO odhalil tabuľu s jej menom. V Afrike to znamená šťastie alebo radosť.
Vodárenská nádrž Turček má 20 rokov
24.06.2016
S celkovým objemom takmer 11 miliónov metrov kubických vody už dve desaťročia dodáva pitnú vodu pre obyvateľov okresov Žiar nad Hronom, Prievidza a Handlová. Reč je o Vodárenskej nádrži Turček, ktorej okrúhle výročie uvedenia do prevádzky si v týchto dňoch pripomínajú vodohospodári z rezortu životného prostredia.
MŽP SR a UNESCO sa dohodli na ďalšej spolupráci v oblasti vôd
24.06.2016
Agenda 2030, aktuálne výzvy trvalo udržateľného manažmentu vody, ale aj spolupráca medzi UNESCO a Slovenskou republikou v tejto oblasti. To boli hlavné témy pracovného stretnutia expertov Ministerstva životného prostredia SR s námestníčkou generálnej riaditeľky UNESCO pre oblasť prírodných vied Flaviou Schlegel, ktoré sa uskutočnilo na pôde ministerstva. Rokovanie za envirorezort viedol štátny tajomník Norbert Kurilla.
László Sólymos: Slovensko podporuje skorú ratifikáciu Parížskej dohody
20.06.2016
Slovensko si uvedomuje dôležitosť klimatickej dohody prijatej v Paríži a podporuje jej skorú ratifikáciu. Minister životného prostredia László Sólymos deklaroval na dnešnom zasadnutí ministrov Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu, že SR je odhodlaná uskutočniť ratifikáciu na jej vnútroštátnej úrovni čo najrýchlejšie.
Deň otvorených dverí MŽP SR prilákal stovky návštevníkov
18.06.2016
Stovky ľudí dnes (18.6.) zavítali na Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré otvorilo svoje brány pre verejnosť. Pre ministra Lászlóa Sólymosa išlo o prvý Deň otvorených dverí (DOD) v kresle šéfa envirorzortu, o ktoré na istý čas prišiel. Prepožičal ho totiž deťom aj dospelým, ktorí si prišli pozrieť jeho kanceláriu.
MŽP: Do konca roka zmiznú stovky čiernych skládok
17.06.2016
Minister životného prostredia László Sólymos vyzýva samosprávy, aby sa zapojili do odstraňovania čiernych skládok. Na tento účel vyčlenil envirorezort 7 miliónov eur zo zanikajúceho Recyklačného fondu.
Envirorezort vyhlásil národnú súťaž o cenu Európskeho týždňa mobility 2016
17.06.2016
Pre vyššiu motiváciu zapojenia sa slovenských samospráv do kampane Európsky týždeň mobility 2016 (ETM) vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR spoločne so Slovenskou agentúrou životného prostredia Národnú súťaž o cenu ETM 2016. Prihlášku do tejto súťaže a všetky podmienky nájdu uchádzači na webovej stránke www.eurotm.sk. Vyhodnotenie súťaže a ocenenie najaktívnejších samospráv sa uskutoční 11. októbra 2016 v Martine počas konferencie Cyklistická doprava.
Akreditácia a registrácia na neformálne zasadnutie Rady EÚ pre životné prostredie počas SK PRES
17.06.2016
V rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa 11. a 12. júla 2016 uskutoční v bratislavskej Redute neformálne zasadnutie ministrov životného prostredia, pre zmenu klímy a pre energetiku. Stretnutiu bude 11. júla predchádzať ministerská konferencia o vodách, ktorá ma upriamiť pozornosť na tému nedostatku vody a sucha na úrovni jednotlivých členských štátov. Ministerstvo životného prostredia SR očakáva, že výsledky tejto diskusie poslúžia ako vstup na budúcu revíziu smernice o vodách, ktorú plánuje Európska komisia predložiť v roku 2018.
Minister životného prostredia László Sólymos sa stretol so zástupcami podnikateľského sektora
16.06.2016
Odpadové hospodárstvo a novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie boli hlavnými témami dnešného stretnutia ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa s predstaviteľmi Republikovej únie zamestnávateľov.
Sanačné práce pod hradom Strečno dostali zelenú
15.06.2016
Vláda definitívne schválila návrh riešenia stabilizácie skalného brala v obci Strečno z dielne Ministerstva životného prostredia SR. Predpokladané dopravné obmedzenia budú oproti pôvodnému plánu kratšie o jeden mesiac, pracovať sa bude aj v noci. Sanačné práce majú byť hotové najneskôr do konca mája budúceho roka.
Vláda schválila novelu vodného a protipovodňového zákona
15.06.2016
Zosúladiť slovenskú legislatívu v oblasti vodnej politiky s európskymi smernicami je hlavným dôvodom novelizácie vodného zákona a zákona o ochrane pred povodňami.
Ministerstvo životného prostredia otvorí verejnosti svoje brány
13.06.2016
Ministerstvo životného prostredia SR aj tento rok zorganizovalo Deň otvorených dverí, ktorý bude v sobotu 18. júna od 11. do 15. hodiny. Návštevníkov DOD privíta a prevedie kanceláriou šéf envirorezortu László Sólymos. Minister zároveň vyžrebuje netradičnú cenu, ktorou je jazda špeciálnym záchranárskym vozidlom. Ďalší šťastlivci môžu získať napríklad zadarmo vstup do Zoologickej záhrady v Bojniciach.
Skončila sa konferencia ministrov životného prostredia
10.06.2016
Zvyšovanie kvality ovzdušia pre lepší život a zdravie ľudí, Agenda 2030 a zelená ekonomika boli hlavnou témou významnej environmentálnej ministerskej konferencie v rámci procesu Životné prostredie pre Európu. Konferenciu, ktorá sa dnes skončila v gruzínskom meste Batumi, organizovala Európska hospodárska komisia Organizácie spojených národov (EHK OSN). Slovenskú delegáciu na podujatí viedol štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla.
Minister László Sólymos ocenil 32 ľudí a 2 kolektívy za prínos v životnom prostredí
07.06.2016
Tradičné ocenenia v troch kategóriách – ďakovný list, čestné uznanie a cena ministra životného prostredia si z rúk šéfa envirorezortu Lászlóa Sólymosa prevzali v priestoroch bratislavskej Moyzesovej siene súčasní, ale aj niekdajší zamestnanci rezortných a príspevkových organizácií ministerstva.
Sprietočnenie Karloveského ramena pomôže prírode aj vodnému zdroju Sihoť
03.06.2016
Karloveským ramenom v Bratislave už bez prekážok prúdi Dunaj. Po rokoch príprav a približne siedmich týždňoch terénnych prác sa ho podarilo prepojiť s hlavným tokom rieky a sprietočniť ho tak v celej jeho dĺžke. Finálne úpravy vrátane odbagrovania posledných prekážok si dnes pozrel priamo na mieste minister životného prostredia László Sólymos.
Minister László Sólymos diskutoval v Bruseli o emisných kvótach aj klimatickej konferencii
02.06.2016
Minister životného prostredia László Sólymos absolvoval v rámci rokovania slovenskej vlády s Európskou komisiou v Bruseli niekoľko bilaterálnych rokovaní. Spolu so štátnym tajomníkom Norbertom Kurillom sa najskôr stretli s generálnym riaditeľom pre životné prostredie, vzdelávanie, dopravu a energetiku Generálneho sekretariátu Rady EÚ Jaroslawom Pietrasom. Témou rozhovoru boli aj priority slovenského predsedníctva, pričom Jaroslaw Pietras ocenil nastavenie ambícií SR predovšetkým pri návrhoch pre systém na obchodovanie s emisiami.
Tri mestá si na MŽP SR prevzali ocenenie za zelené verejné obstarávanie
27.05.2016
Prešovu, Šali a Trnave odovzdal dnes minister životného prostredia László Sólymos ocenenie za projekty v oblasti zeleného verejného obstarávania. Tie zvíťazili v slovenskom národnom kole súťaže zeleného verejného obstarávania (GPP Award), ktoré bolo otvorené pre mestá, obce a verejné inštitúcie. Ministerstvo na ňom participovalo spolu s Energetickým centrom Bratislava a spoločnosťou Tatra Tender.
Slovensko má zastúpenie na druhom najväčšom environmentálnom podujatí pod hlavičkou OSN
24.05.2016
V kenskom hlavnom meste Nairobi sa v pondelok 23. mája začalo druhé najväčšie podujatie v histórii Programu Organizácie spojených národov pre životné prostredie (UNEP) – Environmentálne zhromaždenie Programu OSN pre životné prostredie (UNEA-2). Účastníci stretnutia postupne prerokujú viac ako 20 rezolúcií zameraných na rôzne oblasti ochrany životného prostredia vrátane trvalo udržateľného rozvoja. Na záver zhromaždenia má byť prijatý dokument s kolektívnou víziou ministrov životného prostredia pre budúcnosť globálnej environmentálnej agendy.
Výstava v átriu MŽP SR mapuje boj s povodňami v oblasti Žitného ostrova
23.05.2016
Históriu povodní v oblasti Žitného ostrova dokumentuje výstava „Protipovodňové opatrenia nad sútokom Malého Dunaja a Váhu". V átriu Ministerstva životného prostredia SR v Bratislave ju dnes otvorili generálny riaditeľ sekcie vôd ministerstva Vladimír Novák a generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Supek.
Minister László Sólymos odovzdal cenu dvom víťazným filmom
20.05.2016
Kvalitu a organizáciu medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm vyzdvihol dnes počas slávnostného odovzdávania cien minister životného prostredia László Sólymos.
Slovensko pozastavilo dovoz rohov nosorožcov ako poľovníckej trofeje z Južnej Afriky
20.05.2016
Ministerstvo životného prostredia SR pozastavilo až do odvolania vydávanie povolení na dovoz rohov nosorožcov ako poľovníckej trofeje. Cieľom je zabrániť obchodovaniu s nimi. Ostatné časti trofejí možno naďalej dovážať. Pozastavenie vydávania dovozných povolení na rohy nosorožcov sa nevzťahuje na trofeje, ktoré slovenskí poľovníci v Juhoafrickej republike (JAR) už ulovili a zatiaľ nedoviezli z dôvodu, že ich v JAR spracovávajú preparátori.
Ministerstvo životného prostredia pripravilo pri príležitosti Svetového dňa migrácie rýb aktivity pre verejnosť
19.05.2016
Pri príležitosti Svetového dňa migrácie rýb (SDMR) pripravilo Ministerstvo životného prostredia SR spolu s ďalšími inštitúciami v sobotu 21. mája niekoľko akcií pre verejnosť. Tie sú naplánované v čase od 10:00 do 16:00.
Minister László Sólymos: „ZMOS je dôležitým partnerom rezortu životného prostredia.“
18.05.2016
Úzka spolupráca pri hľadaní racionálnych a zmysluplných riešení medzi Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky a samosprávami, ale aj intenzívnejšia pomoc a transparentnosť pri využívaní európskych fondov, zníženie administratívnej záťaže prijímateľov a úspešné zavedenie nového odpadového zákona do praxe. S týmito víziami dnes vystúpil minister životného prostredia László Sólymos na sneme Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý sa uskutočnil v bratislavskej Inchebe.
Minister životného prostredia László Sólymos ocenil aktivity Jane Goodall
16.05.2016
Aktivity významnej osobnosti v oblasti životného prostredia Jane Goodall dnes vyzdvihol šéf envirorezortu László Sólymos. Minister sa s ňou stretol v Bratislave počas prvého dňa medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm.
V Ledniciach rokovali ministri životného prostredia šiestich krajín EÚ
13.05.2016
V českých Ledniciach sa dnes skončilo dvojdňové rokovanie ministrov životného prostredia Vyšehradskej štvorky rozšírené o Bulharsko a Rumunsko. Za Slovensko sa ho zúčastnil šéf envirorezortu László Sólymos a štátny tajomník Norbert Kurilla.
SHMÚ začal zverejňovať informácie o suchu
12.05.2016
Monitoring sucha a jeho aktuálny stav, ale aj vyhliadka vývoja na nasledujúci týždeň či zhodnotenie uplynulého týždňa. Všetky tieto informácie začal zverejňovať Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý je rezortnou organizáciou Ministerstva životného prostredia SR. Údaje sú k dispozícii na internetovej stránke www.shmu.sk, pričom stav je aktualizovaný každý pondelok v skorých popoludňajších hodinách.
Minister životného prostredia László Sólymos sa zúčastní rokovania V4 v Ledniciach
11.05.2016
Obehové hospodárstvo, biodiverzita a problematika sucha budú hlavnými témami dvojdňového rokovania ministrov životného prostredia Vyšehradskej štvorky v Ledniciach. Za Slovensko sa ho 12. až 13. mája zúčastní šéf envirorezortu László Sólymos.
Akreditácia a registrácia novinárov v rámci SK PRES
11.05.2016
Účasť zástupcov médií na podujatiach v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa uskutočnia v bratislavskej Redute, si vyžadujú najskôr akreditáciu na slovenské predsedníctvo a následne registráciu na konkrétne podujatie. Je nutné, aby novinári požiadali o akreditáciu najneskôr 21 dní pred podujatím, ktorého sa chcú zúčastniť a registrácia sa uzavrie 10 dní pred jeho začiatkom. Ministerstvo životného prostredia SR, ako jedna z organizujúcich inštitúcií, pripravuje v dňoch 11. až 12. júla 2016 podujatie kategórie A s názvom Neformálne zasadnutie ministrov pre životné prostredie a ministrov pre zmenu klímy s Ministerskou konferenciou o vodách. Akreditácia a registrácia novinárov na túto akciu je možná len jediným spôsobom, a to poslaním žiadosti o akreditáciu a registráciu prostredníctvom akreditačného systému, ktorý je na webovej stránke slovenského predsedníctva v Rade EÚ www.eu2016.sk, konkrétne na: media.eu2016.sk.
Envirorezort si pripomenie Deň Európy
06.05.2016
V pondelok 9. mája si celá Európa pripomína proces európskej integrácie a hodnoty, ktoré prináša život v mieri a slobode. Vízie spoločnej Európy sú známe zo Schumanovej deklarácie, od prijatia ktorej uplynulo už 66 rokov. Súčasťou bohatého kultúrneho a hudobného programu pri príležitosti osláv Dňa Európy na námestiach v Bratislave budú aj užitočné informácie o možnostiach čerpania finančných prostriedkov z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý patrí pod Ministerstvo životného prostredia SR.
UNESCO a Ministerstvo životného prostredia SR sa dohodli na ďalšej spolupráci
06.05.2016
Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová ocenila na dnešnom stretnutí s ministrom životného prostredia Lászlóom Sólymosom témy, ktorým sa bude Slovensko venovať počas svojho polročného predsedníctva v Rade Európskej únie. K hlavným prioritám bude patriť ochrana vôd, posilnenie jej významu a jej racionálne využívanie. Slovensko pre túto oblasť disponuje svetovými odborníkmi.
Príbeh sledovania najznámejšej slovenskej orlice je na konci
06.05.2016
Počas migračnej cesty zo zimoviska v juhovýchodnej Afrike do hniezdiska na Liptove preletela vyše osemtisíc kilometrov, tri kontinenty a dvadsaťpäť krajín. V priamom prenose ju od roku 2013 sledovali milióny nadšencov. Reč je o najznámejšej slovenskej orlici Aničke, ktorú za pomoci miniatúrnej vysielačky na jej chrbte sledovali ochranári z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR – Štátnej ochrany prírody SR, Správy Tatranského národného parku. Monitorovanie jej dobrodružných ciest tatranskí ochranári po troch rokoch ukončili. Vďaka tomuto projektu sa podarilo získať jedinečné informácie zo života orla krikľavého.
Pre MŽP je sanácia envirozáťaží prioritou, ich odstránenie stálo už takmer 145 miliónov eur
29.04.2016
Likvidácia či monitorovanie environmentálnych záťaží si za obdobie rokov 2010 až 2015 vyžiadali vyše 144 miliónov 870 tisíc eur. Vyplýva to zo Správy o plnení Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží z dielne Ministerstva životného prostredia SR, ktorú dnes vzala na vedomie vláda SR. Odstraňovanie tohto neželaného dedičstva minulosti zostáva pre rezort životného prostredia prioritou a na ich riešenie je do roku 2021 potrebných 210 miliónov eur. „Budeme pokračovať v tomto úspešnom projekte. Máme vytypovaných 150 environmentálnych záťaží, v prvej fáze sa sústredíme na 40 z nich,“ uviedol po rokovaní minister životného prostredia László Sólymos. Najviac peňazí, až 180 miliónov eur, treba na sanáciu záťaží, ďalšie si vyžiada prieskum či monitoring lokalít. Slovensko môže na tento účel čerpať eurofondy vo výške 180 miliónov eur.
Aj vďaka envirorezortu bude viac odborníkov vo vodnom hospodárstve
26.04.2016
Podporiť vzdelávanie v oblasti vodných stavieb a vodného hospodárstva na Slovensku - to je hlavný dôvod, pre ktorý dnes na veľtrhu JOB EXPO 2016 v Nitre podpísala rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) memorandum o spolupráci s predstaviteľmi stredných odborných škôl. Týmto slávnostným aktom odštartovala spolupráca medzi strategickým zamestnávateľom vo vodnom hospodárstve a strednými školami s celoslovenskou pôsobnosťou. Krstným otcom memoranda sa stal minister životného prostredia SR László Sólymos, ktorého na podujatí zastupoval štátny tajomník Boris Susko, ako aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan.
Slovensko podpísalo kľúčovú dohodu v boji proti klimatickej zmene
22.04.2016
Symbolicky, na Deň Zeme, podpísala Slovenská republika Parížsku dohodu o zmene klímy v sídle generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna v New Yorku. Za Ministerstvo životného prostredia SR sa slávnostnej ceremónie zúčastnil štátny tajomník Norbert Kurilla. Podpis dohody je prvým krokom k jej implementácii a ratifikovať ju musí ešte Národná rada Slovenskej republiky. Cieľom dohody je obmedziť rast globálnej teploty do konca storočia na maximálne dva stupne Celzia a podľa možnosti významne pod túto hodnotu, až na jeden a pol stupňa Celzia.
Rezort životného prostredia si pripomína Deň Zeme
21.04.2016
Zážitkové environmentálne aktivity, čistenie vodných nádrží a upratovanie okolia – aj o tomto je Deň Zeme v rezorte životného prostredia, ktorý celý svet oslavuje 22. apríla. Cieľom týchto aktivít je vzbudiť záujem o životné prostredie a svojím aktívnym prístupom urobiť niečo pre svoje okolie.
Minister László Sólymos na neformálnom zasadnutí Rady ministrov životného prostredia a dopravy EÚ
15.04.2016
Ekologizácia dopravy, udržateľné dopravné riešenia a vývoj po parížskej konferencii o zmene klímy. To boli hlavné témy neformálneho zasadnutia Rady ministrov životného prostredia a dopravy európskej dvadsaťosmičky, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 14. až 15. apríla 2016 v holandskom Amsterdame. Slovenskú delegáciu na stretnutí viedol minister životného prostredia László Sólymos.
MŽP SR si pripomenulo Deň narcisov
15.04.2016
Spolupatričnosť, morálnu podporu a solidaritu s onkologickými pacientmi prejavili zamestnanci Ministerstva životného prostredia SR. Zakúpením narcisu a jeho pripnutím na svoje odevy podporili boj proti rakovine. Niektorí zamestnanci využili aj možnosť odoslania krátkej textovej správy SMS na telefónne číslo 848, čím prispeli na dobrú vec. Týmito gestami sa pripojili k miliónom ľudí na Slovensku s odkazom pre chorých, že je okolo nich veľa ľudí, ktorí na nich myslia a pomôžu v rámci svojich možností. Mladých dobrovoľníkov z Ligy proti rakovine prijal v priestoroch ministerstva štátny tajomník envirorezortu Boris Susko.
Prezident SR prijal ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa
12.04.2016
Minister životného prostredia László Sólymos sa v utorok stretol s prezidentom Andrejkom Kiskom. V čase prípravy programového vyhlásenia vlády spolu hovorili o efektívnom využívaní zdrojov, znižovaní emisií skleníkových plynov, prispôsobovaní sa zmene klímy a spolupráci krajín V4 v tejto oblasti.
Cena Slovenskej republiky za krajinu
12.04.2016
Ministerstvo životného prostredia SR vyhlásilo štvrtý ročník Ceny Slovenskej republiky za krajinu. Stalo sa tak počas VIII. ročníka Informačného dňa Európskeho dohovoru o krajine v priestoroch Lesníckej a drevárskej knižnice Technickej univerzity vo Zvolene. Organizáciu udeľovania ceny zabezpečuje národný koordinátor – Slovenská agentúra životného prostredia. Všetky informácie o aktuálnom ročníku Ceny Slovenskej republiky za krajinu a potrebné nominačné dokumenty sú na webovej stránke www.cenazakrajinu.sk.
Zmluvu s OZV má už každá obec na Slovensku
08.04.2016
Na Ministerstve životného prostredia SR dnes za účasti ministra Lászlóa Solymosa vyžrebovali 84 obciam Organizáciu zodpovednosti výrobcov (OZV), ktorá sa im postará o zber triedeného odpadu. Išlo o obce, ktoré doposiaľ nemali podpísanú zmluvu o budúcej zmluve s niektorou OZV. K 31. marcu podpísalo zmluvu s organizáciami zodpovednosti výrobcov vyše 97 percent obcí na Slovensku. V zmysle zákona o odpadoch, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára tohto roka, musí mať takúto zmluvu podpísaná každá obec.
Minister László Sólymos navštívil veľtrh Coneco
08.04.2016
Ministerstvo životného prostredia SR už tradične predstavuje na výstave CONECO – RACIOENERGIA – VODA činnosť rezortu a jeho organizácií. Pri tejto príležitosti minister životného prostredia László Solymos navštívil informačný stánok envirorezortu, kde si pozrel mobilné protipovodňové hradenia a 3D model VD Gabčíkovo a VD Čunovo. Súčasťou veľtrhu bol aj 3. ročník medzinárodnej výstavy využitia a ochrany vody – VODA 2016, nad ktorou prevzal záštitu šéf envirorezortu László Sólymos.
Minister László Sólymos sa stretol so záujmovými združeniami
05.04.2016
Minister životného prostredia László Sólymos dnes ukončil sériu informatívnych stretnutí s predstaviteľmi záujmových organizácií a združení. Diskusia potvrdila záujem všetkých strán o konštruktívny dialóg v rámci tzv. zelenej tripartity.
Európska cena Natura 2000 má 24 finalistov
05.04.2016
Verejnosť môže do 8. mája hlasovať za návrhy, ktoré sa dostali do užšieho výberu tretieho ročníka ceny Natura 2000. Ide o 24 návrhov v piatich kategóriách, pričom celkovo bolo do súťaže prihlásených 83 návrhov. Víťazov vyhlási v Bruseli 23. mája 2016 komisár pre životné prostredie Karmenu Vella spoločne s odbornou porotou. Súťaž o cenu Natura 2000, ktorú v novembri 2015 vyhlásila Európska komisia, vychádza so Stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020.
1. apríl je Medzinárodný deň vtáctva
01.04.2016
Škovránky, drozdy, bociany, lastovičky a ďalšie sťahovavé vtáky prilietajú na Slovensko zo svojich afrických a ázijských zimovísk. Práve v apríli príde na Slovensko najviac sťahovavých vtákov. Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Štátna ochrana prírody SR, Správa Tatranského národného parku začala v týchto dňoch s ďalšími živými prenosmi operencov. Už teraz sú pre návštevníkov webovej stránky www.spravatanap.sk pripravené živé prenosy zo štyroch hniezd bociana bieleho.
Premiér Robert Fico uviedol Lászlóa Sólymosa do funkcie ministra životného prostredia
30.03.2016
Úspešné zvládnutie úloh rezortu vyplývajúcich z predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie a zmysluplné vyvážené opatrenia smerujúce k zlepšovaniu stavu životného prostredia v našej krajine – to sú základné ciele, s ktorými sa ujíma funkcie ministra životného prostredia László Sólymos. Do úradu ho dnes uviedol predseda vlády Robert Fico.
Pred ministerstvom životného prostredia stoja veľké výzvy
26.03.2016
Pred ministerstvom životného prostredia stoja veľké výzvy, myslí si nový šéf envirorezortu László Sólymos. „Som si istý, že na ministerstve vytvoríme tím z odborníkov, mladých ľudí, ktorí do toho majú čo rozprávať a možno doteraz nemali príležitosť. Chcem, aby sme vytvorili niečo zmysluplné pre ochranu prírody a pre životné prostredie. Zároveň by sme mali udržať rovnováhu medzi zvyšovaním ochrany prírody a ekonomikou. Hlavne, aby sme nastavili udržateľné veci, ktoré posunú rezort dopredu,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.
Novým ministrom životného prostredia je László Sólymos
24.03.2016
László Solymos dnes zasadol do kresla ministra životného prostredia. Na pôde ministerstva sa predpoludním stretol s vedúcimi zamestnancami rezortu.
Slovensko bude súčasťou Nagojského protokolu
24.03.2016
Slovenská republika sa ako piaty členský štát Európskej únie stane v pondelok 28. marca 2016 zmluvnou stranou Nagojského protokolu. Protokol stanovuje presné pravidlá na obchodovanie, zdieľanie a využívanie svetových genetických zdrojov. Počas predsedníctva v Rade EÚ v druhom polroku 2016 bude SR na druhej medzinárodnej konferencii zmluvných strán Nagojského protokolu koordinovať pozície členských štátov EÚ a zastupovať pozíciu Európskej únie vo vzťahu k tretím krajinám. Nagojský protokol je hlavným medzinárodným nástrojom pre spravodlivé využívanie biologickej diverzity, ktorá predstavuje rozmanitosť všetkých foriem života a zahŕňa v sebe ekosystémy, rastlinné a živočíšne druhy, mikroorganizmy a ich génové informácie. Umožňuje stranám dohovoru plne využívať výhody plynúce z genetických zdrojov ktoré im patria, pričom vytvára nové možnosti a stimuly potrebné pre udržiavanie biologickej diverzity.
MŽP SR vyhlásilo nové výzvy na podporu triedeného zberu a zhodnocovania komunálneho odpadu
23.03.2016
Operačný program Kvalita životného prostredia, ktorého riadiacim orgánom je Ministerstvo životného prostredia SR, podporí 95 miliónmi eur aktivity triedeného zberu, mechanicko-biologickej úpravy a zhodnocovania komunálneho odpadu. Žiadosti môžu oprávnení žiadatelia z celého Slovenska predkladať ministerstvu kedykoľvek počas trvania otvorených výziev. Ich ukončenie nastane v prípade vyčerpania vyčlenených finančných prostriedkov alebo z dôvodu nedostatočného dopytu zo strany potenciálnych žiadateľov. Znenie výziev a prílohy potrebné k predloženiu žiadosti o nenávratný finančný príspevok sú zverejnené na webovom sídle Operačného programu Kvalita životného prostredia www.op-kzp.sk.
Svetový deň vody v envirorezorte
21.03.2016
V utorok 22. marca si celý svet pripomenie Svetový deň vody. Pri tejto príležitosti rezort životného prostredia pripravil viacero aktivít, ktoré sú zamerané na zvyšovanie environmentálneho povedomia prostredníctvom organizovania školských programov, výstav a prednášok, ale aj čistenia brehov vodných tokov a nádrží. Témou tohtoročného Svetového dňa vody je Voda a pracovné príležitosti.
Envirorezort si pripomenie Hodinu Zeme
18.03.2016
Minister životného prostredia Peter Žiga vyzval svojich kolegov a zamestnancov, aby sa v sobotu, 19. marca 2016 pridali k miliónom ľudí na celej planéte, symbolicky vypli svetlo v čase od 20:30 do 21:30, a tým sa zapojili do environmentálnych aktivít pre ochranu klímy a životného prostredia.
Inšpektori životného prostredia vlani uložili pokuty za takmer 790 tisíc eur
08.03.2016
Slovenská inšpekcia životného prostredia vykonala v minulom roku 3 526 kontrol. Porušenie právnych predpisov zistila v 775 prípadoch, teda zhruba pri každej piatej kontrole. Za porušenie právnych predpisov uložili inšpektori 612 pokút v celkovej výške takmer 790 tisíc eur a 180 opatrení na nápravu zistených nedostatkov. Všetky uložené pokuty sú príjmom Environmentálneho fondu a spätne sa vrátia do oblasti životného prostredia formou podpory ekologických projektov.
TIS chce prideľovať dotácie z Environmentálneho fondu podľa straníckej príslušnosti?
02.03.2016
Ministerstvo životného prostredia dôrazne odmieta tendenčnú a vykonštruovanú analýzu prideľovania dotácii z Environmentálneho fondu, ktorú zverejnila na svojom blogu Transparency International Slovensko. Deň pred volebným moratóriom sa tak účelovo zapojila do predvolebnej kampane. Autor analýzy si vykonštruoval bez akýchkoľvek dôkazov, že fond prideľuje dotácie vybraným obciam podľa politickej príslušnosti, čo je obyčajné klamstvo.
Obyvatelia Plášťoviec majú protipovodňovú ochranu pred storočnou vodou
01.03.2016
Vodohospodári zo Slovenského vodohospodárskeho podnikuv prvý marcový deň odovzdali Plášťovciam ľavostrannú ochrannú hrádzu toku Krupinica s dĺžkou 1 059 metrov a pravostrannú ochrannú hrádzu toku Litava s dĺžkou 2 656 metrov. Pri tejto príležitosti štátny tajomník ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz slávnostne odhalil pamätný kameň, ktorý bude túto udalosť a ochrannú stavbu miestnym obyvateľom a návštevníkom pripomínať.
Odkanalizovanie trenčianskeho regiónu skvalitní život vyše 113 tisíc obyvateľom
26.02.2016
Desiatky kilometrov kanalizačného a vodovodného potrubia, výstavba a intenzifikácia čistiarní odpadových vôd skvalitní život viac ako 113 tisíc obyvateľom trenčianskeho a novomestského regiónu. Projekt intenzifikácie ČOV, odkanalizovania a zásobovania pitnou vodou v trenčianskom regióne za približne 55 miliónov eur za účasti ministra životného prostredia Petra Žigu ukončili a vodohospodárske stavby symbolicky odovzdali do užívania.
Zrekonštruovaná a zmodernizovaná ČOV už slúži Komárňanom
25.02.2016
Modernizácia čistiarne odpadových vôd prispieva k naplneniu hlavného poslania Ministerstva životného prostredia SR, ktorým je starostlivosť o životné prostredie so zreteľom na zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja. Povedal to dnes v Komárne šéf rezortu životného prostredia Peter Žiga pri príležitosti odovzdania stavby do užívania. Investícia stála 5 miliónov eur, z toho štátny rozpočet a Európska únia poskytli 4,7 milióna eur.
So sanáciou svahu nad Devínskou cestou začnú na jar
24.02.2016
Zhruba pätnásť metrov dlhý zosunutý svah nad frekventovanou Devínskou cestou v Bratislave začnú na jar sanovať. Sanačné práce by mali byť ukončené na jeseň tohto roka. Informovali o tom na brífingu minister životného prostredia Peter Žiga a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Na sanáciu svahu získalo hlavné mesto dotáciu z Environmentálneho fondu vo výške 101-tisíc eur s päťpercentnou spoluúčasťou samosprávy.
Voda je národné dedičstvo, vláda v spore s EK neustúpi
23.02.2016
Slovensko od decembra minulého roka vedie s Európskou komisiu vážny právny spor o to, čo sa bude diať s pitnou vodou na Slovensku – či to bude tovar alebo to bude strategická surovina a národné bohatstvo, na ktoré sa budú vzťahovať úplne iné pravidlá. Na dnešnom brífingu to uviedol predseda vlády Robert Fico a minister životného prostredia Peter Žiga.Envirororezort nepovažuje vodu len za obyčajný výrobok alebo komerčný tovar, s ktorým sa dá bežne nakladať, ale naopak, považuje ju za národné bohatstvo a strategickú surovinu, ktorú je potrebné chrániť.
V Turej Lúke na Myjave upravili koryto rieky, veľká voda by škodiť nemala
19.02.2016
Za účasti ministra životného prostredia Petra Žigu dnes odovzdali do užívania protipovodňovú ochranu Turej Lúky v Myjave. Koryto rieky Myjava vodohospodári zabezpečili na tzv. storočnú vodu. Má opevnené brehy a dno, vybudované sú oporné múry, hrádze, rampy a lávky, opevnené sú aj prítoky rieky Myjava ako napríklad Smíchovský potok či tzv. Malý Smíchov. Okolie vodohospodári dotvorili vysadením troch stoviek stromov.
Na Domašu sa možno vráti loď
14.02.2016
Na priehrade Domaša bude možno premávať loď. Po návšteve vodnej nádrže a stretnutí s predstaviteľmi regionálnej samosprávy a štátnej správy to skonštatoval štátny tajomník ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz. Ten si za prítomnosti vodohospodárov zo Slovenského vodohospodárskeho podniku a starostu obce Kvakovce, kam patrí aj rekreačná oblasť Domaša Dobrá, prezrel čistenie mŕtveho ramena Domaše verejnoprospešnými pracovníkmi.
Zelenými opatreniami v ChVÚ Medzibodrožie prispejú vodohospodári k záchrane mokradí
12.02.2016
Obnovou stavidiel a inými technickými opatreniami podporí Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. (SVP) oživenie vysychajúcich mokradí na území Východoslovenskej nížiny. SVP tým prispeje k ochrane ohrozených vtáčích druhov bučiaka veľkého a chochlačky bielookej, ktorú v Medzibodroží realizuje Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/BirdLife Slovensko). Ide o súčasť tzv. zelených opatrení, dôležitých v boji proti suchu, ktoré spôsobuje klimatická zmena.
Dobudovaná ČOV v Kežmarku zvýši kvalitu čistenia odpadových vôd
11.02.2016
Za účasti ministra životného prostredia Petra Žigu uviedli do prevádzky dobudovanú čistiareň odpadových vôd v Kežmarku. Dielo výrazne zvýši úroveň a intenzitu čistenia odpadových vôd v meste. Moderná čistiareň v Kežmarku má po dostavbe kapacitu, ktorá umožňuje čistenie odpadových vôd pre takmer 30-tisíc obyvateľov s nadpriemerným efektom eliminácie nielen organického znečistenia, ale aj nutrientov, teda dusíka a fosforu. Výstavba bola financovaná predovšetkým z európskych zdrojov v celkovej hodnote 13 miliónov eur, z čoho Ministerstvo životného prostredia poskytlo 11 miliónov eur.
Nové odpadové centrum v Krompachoch výrazne zlepší triedený zber
09.02.2016
Za účasti ministra životného prostredia Petra Žigu dnes otvorili Centrum odpadového hospodárstva – Krompachy. Projekt je zameraný na vybudovanie zberného dvora odpadov a zintenzívnenie separovaného zberu komunálnych odpadov v meste Krompachy. Financovaný bol zo zdrojov Európskej únie.
Envirorezort pomôže sanovať zosuv v Pečovskej Novej Vsi
08.02.2016
Nový oporný múr má zastaviť zosuv svahu v obci Pečovská Nová Ves v okrese Sabinov. Na jeho výstavbu získala samospráva dotáciu 100-tisíc eur z Ministerstva životného prostredia SR. Stavba by mala byť hotová v prvom štvrťroku tohto roka.
Tri obce na Kysuciach sú lepšie chránené pred povodňami
05.02.2016
Obce Nová Bystrica, Zborov nad Bystricou a Oščadnica sú výrazne lepšie chránené pred veľkou vodou. Za účasti ministra životného prostredia Petra Žigu v nich dnes odovzdali do užívania protipovodňové stavby, ktoré s rozhodujúcou pomocou európskych peňazí vybudovali slovenskí vodohospodári.
Ochrana prírody zostáva v EÚ prioritou, podporuje ju aj envirorezort
03.02.2016
Poslanci Európskeho parlamentu podporili efektívnejšiu ochranu prírody v hlasovaní k správe o priebežnom hodnotení Stratégie pre ochranu biodiverzity do roku 2020. Tá požaduje zachovanie smernice o vtákoch a smernice o biotopoch. Ich dôsledné dodržiavanie je hlavným predpokladom pre splnenie cieľov stratégie. Ochranu biologickej diverzity, teda ochranu rôznorodosti všetkých foriem života podporuje aj Ministerstvo životného prostredia SR.
Aj druhé kolo projektu Zelená domácnostiam sa teší záujmu verejnosti
02.02.2016
Záujem o využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach naďalej pokračuje. V druhom kole národného projektu Zelená domácnostiam vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) celkovo 3216 poukážok. Záujem o podporu už v prvých hodinách po spustení dvojnásobne prekročil finančné možnosti kola, Agentúra vyčlenené prostriedky navýšila na sedem miliónov eur. Záujem bol však ešte väčší. Podpora využívania obnoviteľných zdrojov energie pre domácnosti je možná vďaka Operačnému programu Kvalita životného prostredia na roky 2014 až 2020, ktorý patrí pod Ministerstvo životného prostredia SR.
Trstice, Kráľov Brod, Dolný Chotár a ich okolie bude chrániť 11 a pol kilometrová hrádza
01.02.2016
Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., (SVP) ukončil rekonštrukciu pravostrannej ochrannej hrádze rieky Čierna voda. Dielo, ktoré výrazne zvýši ochranu obcí Trstice, Kráľov Brod a Dolný Chotár, dnes slávnostne odovzdal do prevádzky minister životného prostredia Peter Žiga.
Čerpacia stanica Čergov bude opäť chrániť Kolárovo pred veľkou vodou
01.02.2016
Za účasti ministra životného prostredia Petra Žigu dnes spustili prevádzku zrekonštruovanej čerpacej stanice Čergov v okrese Komárno. Jej úloha je pomôcť zabezpečovať ochranu 11-tisícového mesta Kolárovo a priľahlého územia pred povodňami. Plnú funkčnosť stanice zabezpečia tri výkonné nové ponorné čerpadlá, navýšená hrádza upokojovacieho bazéna a hrablice na separáciu nečistôt.
Mokrade sú životne dôležité pre budúcnosť ľudstva
01.02.2016
Druhý februárový deň si modrá planéta aj tento rok mnohými akciami pripomína Svetový deň mokradí. V roku 2016 sa ponesú pod témou Mokrade pre našu budúcnosť: trvalo udržateľná existencia. Vybrali ju na demonštráciu životne dôležitej úlohy mokradí pre budúcnosť ľudstva a špeciálne na ich dôležitosť vzhľadom na dosiahnutie 17 nových cieľov trvalo udržateľného rozvoja prijatých krajinami OSN na ďalších 15 rokov v septembri minulého roka. Viacero podujatí je aj na Slovensku.
Vodohospodári budú lepšie pripravení chrániť pred povodňami
28.01.2016
Slovenskí vodohospodári sú lepšie pripravení na aktívne protipovodňové opatrenia i na zásahy v prípade ohrozenia života a majetku občanov. Slovenský vodohospodársky podnik dostal k dispozícii novú techniku, ktorú obstaralo ministerstvo vnútra vďaka projektu „Aktívne protipovodňové opatrenia“ z Operačného programu Životné prostredie. Na odovzdávaní techniky sa zúčastnil minister životného prostredia Peter Žiga, podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák, prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý a generálny riaditeľ SVP, š.p. Marián Supek.
Upravené koryto Stoličného potoka zvýši protipovodňovú ochranu Pamiatkovej zóny v Modre
27.01.2016
Prívalové dažde by už nemali zatápať domy a miestne komunikácie centrálnej časti Modry. Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. (SVP, š. p.) totiž zabezpečil úpravu tamojšieho Stoličného potoka, ktorý tečie územím Štúrovej a Hornej ulice. Protipovodňová ochrana je dimenzovaná na tzv. storočnú vodu s rezervou. Po nadobudnutí právoplatného kolaudačného rozhodnutia v januári 2016 dnes stavbu slávnostne, za účasti ministra Petra Žigu, odovzdali do užívania.
Vojtech Ferencz otvoril v Šamoríne nový zberný dvor
27.01.2016
Za účasti štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Vojtecha Ferencza otvorili v Šamoríne nový zberný dvor. Pomôže zvýšiť mieru triedenia odpadu a chrániť tak životné prostredie Žitného ostrova vrátane jeho vzácnych zásob podzemných vôd.
Kvalitu ovzdušia na Slovensku už SHMÚ meria s novou technikou
26.01.2016
Zlepšenie parametrov merania kvality ovzdušia, jeho mobility a informovanosť verejnosti o výsledkoch meraní – to bol cieľ projektu Obnova a modernizácia Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia (NMSKO). Od septembra do novembra 2015 sa podarilo obnoviť 35 automatických imisných monitorovacích staníc a zjednotiť systém prenosu dát z meracích staníc NMSKO do centrálnej databázy. Za účasti ministra životného prostredia Petra Žigu dnes SHMÚ predstavil novú techniku verejnosti.
Vo Valalikoch a Geči majú novú kanalizáciu za 11,9 mil. eur
22.01.2016
Východoslovenské obce Valaliky a Geča sa po rozšírení kanalizácie a napojení na čistiareň odpadových vôd Kokšov – Bakša zaradili k sídlam, ktoré majú riadené odvádzanie a čistenie odpadových vôd. Zhoršovanie stavu vodného prostredia sa tak v nich už skončilo. Pribudli desiatky kilometrov vodovodných a kanalizačných potrubí. Dielo stálo takmer dvanásť miliónov eur, z toho vyše deväť miliónov pochádzalo zo zdrojov Európskej únie. Do užívania ju dnes uviedli aj za prítomnosti ministra Petra Žigu.
Vďaka envirorezortu je v Košiciach čistejší vzduch
22.01.2016
Nová technológia košickej teplárne, ktorú podporilo Ministerstvo životného prostredia SR v rámci Operačného programu Životné prostredie, znížila emisie tuhých znečisťujúcich látok o 50 percent, čo predstavuje 3 tony ročne, a oxidov síry až o 80 percent, čo je 330 ton ročne. Envirorezort schválil teplárni dva projekty zamerané na ochranu ovzdušia v celkovej výške 52 miliónov eur, z toho nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ bol 17,7 milióna eur. Ekologické zariadenia, ktoré zabezpečujú dodržiavanie prísnych kritérií európskej legislatívy v oblasti ochrany ovzdušia, si v košickej teplárni pozrel minister životného prostredia Peter Žiga.
MŽP bude pokračovať v odstraňovaní starých čiernych skládok
21.01.2016
Ministerstvo životného prostredia bude pokračovať v programe odstraňovania starých čiernych skládok. Samosprávy, ktorým sa nepodarilo skládky odstrániť úplne, budú môcť žiadať o dotáciu znova. Oznámil to minister životného prostredia Peter Žiga v obci Novosad v Trebišovskom okrese, kde zhodnotil program Veľké upratovanie Slovenska. Zapojilo sa doň celkovo 490 samospráv, najviac v okrese Trebišov.
V. Ferencz: Odkanalizovanie obce Mad pomôže chrániť vody Žitného ostrova
20.01.2016
Za účasti štátneho tajomníka rezortu životného prostredia Vojtecha Ferencza odovzdali v obci Mad do užívania nový vodovod a kanalizáciu. Všetkých päťsto obyvateľov tak získalo spoľahlivú, kvalitnú dodávku pitnej vody a vzácne vody Žitného ostrova ochranu pred znečisťovaním splaškami.
Generačná výmena techniky vodohospodárov bola nevyhnutná, envirorezort ju podporil
20.01.2016
Kráčajúce rýpadlá, univerzálne dokončovacie stroje a nákladné autá – celkovo 25 kusov novej techniky dnes dostali slovenskí vodohospodári. Budú tak lepšie pripravení na aktívne protipovodňové opatrenia, sprietočnenie vodných tokov, ale aj na zásahy v prípade ohrozenia životov občanov. Novú techniku odovzdal vodohospodárom štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Vojtech Ferencz a generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Supek. Celkovo od roku 2015 vodohospodári zakúpili 111 kusov novej techniky za takmer 13,4 milióna eur. Ťažké mechanizmy si rozdelia jednotlivé odštepné závody po celom Slovensku.
Nový Vodný plán Slovenska pomôže zlepšiť stav slovenských vôd
13.01.2016
Zlepšenie stavu vôd najneskôr do roku 2027 je cieľom nového Vodného plánu Slovenska, ktorý dnes schválila vláda SR. Vypracovanie súhrnného dokumentu vodného plánovania z dielne Ministerstva životného prostredia SR vyplýva zo spoločnej vodnej politiky členských štátov Európskej únie a transpozície smernice o vode. Jej cieľom je dosiahnutie dobrého stavu vôd do roku 2015, respektíve do roku 2021, najnejskôr však do roku 2027. Naplnenie jej cieľov si vyžiada stámilióny eur.
Likvidácia starých envirozáťaží si vyžiada 210 miliónov eur
13.01.2016
Na riešenie environmentálnych záťaží je do roku 2021 potrebných 210 miliónov eur. Najviac peňazí, 180 miliónov eur, treba na sanáciu záťaží, ďalšie si vyžiada prieskum či monitoring lokalít. Slovensko môže na tento účel čerpať eurofondy vo výške 180 miliónov eur. Vyplýva to zo Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží z dielne Ministerstva životného prostredia SR, ktorý schválila vláda SR.
MŽP aktualizovalo súbor indikátorov biodiverzity
13.01.2016
Ministerstvo životného prostredia SR aktualizovalo informačné nástroje, ktoré sumarizujú údaje o celkovom stave a zmenách biologickej rozmanitosti na Slovensku. Návrh aktualizácie, ktorá je v súlade s medzinárodne vyvíjaným systémom indikátorov biologickej diverzity, schválila vláda na svojom zasadnutí. Indikátory biodiverzity sú významným prostriedkom v procese hodnotenia stavu a vývoja životného prostredia smerom k trvale udržateľnému rozvoju, pretože významne pomáhajú pri plánovaní, stanovovaní politických cieľov a kontrole ich plnenia. Aktualizovaný súbor tvorí 64 indikátorov, ktoré sú rozčlenené podľa oblastí.
Minister Peter Žiga: Rok 2015 bol v envirorezorte dynamický, nastavili sa nové podmienky pre odpad
08.01.2016
Uplynulý rok v envirorezorte bol podľa ministra životného prostredia Petra Žigu dynamický. "Schválili sme pre náš rezort zákon roka, možno volebného obdobia, to je zákon o odpadoch, kde úplne nanovo nastavujeme podmienky a fungovanie odpadového hospodárstva v SR," zhodnotil minister životného prostredia Peter Žiga. Šéf envirorezortu poukázal tiež na razantný prístup k prácam na protipovodňových opatreniach a verí, že životné prostredie sa podarilo dostať viac do popredia záujmu ľudí aj vlády.
V Humennom predstavia slovensko-ukrajinský projekt zameraný na ochranu prírody
08.01.2016
Takmer 900 tisíc eur – to je suma, ktorá bude použitá na aktivity projektu s názvom Ochrana prírody ako príležitosť pre regionálny rozvoj. V rámci nej sa v Národného parku Poloniny na slovenskej strane a v Užanskom národnom prírodnom parku na Ukrajine vybudujú cyklochodníky a turistické chodníky, vyrobia sa desiatky trojjazyčných edukačných tabúľ, stovky informačných materiálov pre ekoturizmus a obce mikroregiónu. Projekt bude realizovaný do apríla 2017 vďaka finančnej podpore z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programovej oblasti Cezhraničná spolupráca prostredníctvom Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky. Otváracia konferencia, ktorá predstaví projekt Ochrana prírody ako príležitosť pre regionálny rozvoj sa uskutoční v Humennom, v hoteli Ali Baba v utorok 12. januára o 9. hodine.