hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Či je EIA v Smilne možná ukáže právna analýza

Minister životného prostredia László Sólymos nechá preveriť možnosť posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA) v prípade geologického prieskumu v Smilne, ktorý je súčasťou prieskumného územia Svidník, Medzilaborce, Snina.

„MŽP SR predĺžilo prieskumné územie legitímne, napriek tomu som sa na základe súčasnej situácie rozhodol, že nechám vypracovať právnu analýzu, či je možné v momentálnom legislatívnom a procesnom stave ešte vykonať posúdenie vplyvov na životné prostredie aj na aktuálny vrt v Smilne,“ uviedol dnes na brífingu minister László Sólymos. O tomto postupe informoval aj aktivistov, s ktorými sa stretol v utorok (22.11.2016). „Situáciu vnímam pozorne. Bezpečie ľudí je prvoradé,“ dodal minister.

Na Slovensku zatiaľ nepodliehajú prieskumné vrty posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredia to však od budúceho roku mení. V súčasnosti je na Slovensku vyše 80 prieskumných území bez nutnosti posúdenia ich vplyvov na životné prostredie.

Technológia, ktorá má byť použitá v obci Smilno je rovnaká, ako napríklad v prípade ťažby termálnej vody pre Bešeňovú. Ropa a zemný plyn sa na Slovensku ťaží na Záhorí, ale aj na východnom Slovensku (napr. v okrese Michalovce a Trebišov).

Odbor komunikácie MŽP SR