Parlament ratifikoval Parížsku dohodu
Parlament dnes vyslovil súhlas s ratifikáciou Parížskej dohody, ktorá je najdôležitejšou medzinárodnou zmluvou v boji proti klimatickej zmene. Jej cieľom je obmedziť rast globálnej teploty do konca storočia o najviac 2 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím.
Návrh na ratifikáciu prezentoval v pléne minister životného prostredia László Sólymos. Za schválenie zmluvy hlasovalo 106 poslancov zo 137 prítomných. „Som rád, že ratifikácia úspešne prešla parlamentom a verím, že Slovensko bude pozitívnym príkladom pre ostatné členské krajiny EÚ,“ uviedol po hlasovaní. Zatiaľ tak urobili Maďari, Francúzi a Rakúšania. „Teraz sa môžeme ako predsedajúca krajina v Rade EÚ plne sústrediť na to, aby sa ratifikácia zavŕšila čo najskôr aj na európskej úrovni. Je to jedna z našich najdôležitejších priorít,“ zdôraznil minister.
Slovensko chce ratifikačný proces koordinovať tak, aby ho EÚ stihla ukončiť do 7. októbra. László Sólymos preto zvolal na 30. septembra do Bruselu mimoriadnu Radu pre životné prostredie. Ak by sa to podarilo, tak by na klimatickej konferencii, ktorá sa začína 7. novembra v marockom Marakéši, mohli prvýkrát zasadnúť strany Parížskej dohody vrátane EÚ a Slovenska. Tým by sa podieľali na rozhodovaní o dôležitých otázkach jej implementácie.
Zmluva nadobudne platnosť v 30. deň po dni, keď najmenej 55 zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy, ktoré celkovo zodpovedajú minimálne za 55 % globálnych emisií skleníkových plynov, uloží svoje ratifikačné listiny u depozitára. Čína a USA, ktoré majú najväčší podiel emisií, už tento proces zavŕšili. Tretím najväčším producentom emisií je práve EÚ. Doteraz dohodu ratifikovalo 29 krajín sveta, ktoré predstavujú vyše 40 % globálnych emisií a ďalších 30 krajín sa chystá uložiť svoje ratifikačné listiny počas dnešného dňa pri príležitosti slávnostnej ceremónie organizovanej generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom. Hranicu 55 % je takmer nemožné prekročiť bez toho, aby dohodu ratifikovala aj EÚ.
Parlamentom schválenú ratifikáciu Parížskej dohody musí svojím podpisom odobriť ešte prezident Andrej Kiska.