1. apríl je Medzinárodný deň vtáctva
Škovránky, drozdy, bociany, lastovičky a ďalšie sťahovavé vtáky prilietajú na Slovensko zo svojich afrických a ázijských zimovísk. Práve v apríli príde na Slovensko najviac sťahovavých vtákov. Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Štátna ochrana prírody SR, Správa Tatranského národného parku začala v týchto dňoch s ďalšími živými prenosmi operencov. Už teraz sú pre návštevníkov webovej stránky www.spravatanap.sk pripravené živé prenosy zo štyroch hniezd bociana bieleho.
V uplynulých dňoch pracovníci najstaršieho národného parku na Slovensku vylepšili podmienky pre hniezdenie bocianov bielych. Ide o hniezda v obciach Hôrka v okrese Poprad a v Galovanoch, Trstenom a Liptovských Vlachoch v okrese Liptovský Mikuláš. Problémové hniezda, ktoré boli umiestnené na stĺpoch elektrického vedenia, používaných komínoch, alebo boli nestabilné, ochranári preložili a nainštalovali zábrany pre zamedzenie hniezdenia na nevhodných miestach.
Bocianie hniezda a ich rodinky chcú ochranári kamerami monitorovať pravdepodobne do poslednej dekády augusta, keď sa mladé bociany budú s rodičmi pripravovať na odlet do svojich zimovísk v Afrike. Odtiaľ by sa mal čoskoro vrátiť do svojho hniezda na Liptove aj najznámejší vták na Slovensku – orlica Anička. Tá sa momentálne stále nachádza na africkom kontinente. Naposledy sa zdržiavala podľa údajov zo solárnej GPS vysielačky v štáte Tanzánia a postupne sa približuje k Európe. Jej návrat do hniezdiska na Liptove ochranári očakávajú v polovici apríla.
O zavedenie dňa vtáctva sa zaslúžil slovenský prírodovedec Oto Herman, rodák z Brezna, ktorý zasvätil tento deň vtákom. Prvýkrát bol 1. apríl ustanovený v roku 1900 ako akcia pre školy vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku. K známym poslom jari prilietajúcim na Slovensko v tomto období patria škorce, drozdy, bociany, trasochvosty, škovránky, žltochvosty, ale aj lastovičky, ktoré sú známe svojou vernosťou k hniezdu a veľmi dobrými orientačnými schopnosťami. Sťahovavými vtákmi sú aj orol krikľavý, sokol kopcovitý, včelár lesný, prepelica poľná, slávik, kukučka, alebo dážďovník.