hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

SHMÚ začal zverejňovať informácie o suchu

Monitoring sucha a jeho aktuálny stav, ale aj vyhliadka vývoja na nasledujúci týždeň či zhodnotenie uplynulého týždňa. Všetky tieto informácie začal zverejňovať Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý je rezortnou organizáciou Ministerstva životného prostredia SR. Údaje sú k dispozícii na internetovej stránke www.shmu.sk, pričom stav je aktualizovaný každý pondelok v skorých popoludňajších hodinách.

Situácia v oblasti zmeny klímy sa mení a čoraz viac sa to dotýka aj Slovenska. Extrémy ako povodne a suchá nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. „Povodne, zrážky alebo víchrice majú rýchly nástup ako aj rýchly priebeh, no sucho má nástup pomalší, pomalšie a nenápadne sa vyvíja, pričom jeho dôsledky môžu byť veľmi negatívne,“ povedal na tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu Martin Benko.

SHMÚ začal sucho pilotne monitorovať vlani od marca do septembra, zameral sa na Východoslovenskú a Podunajskú nížinu. Na východe zaznamenal ústav veľmi suchú sezónu vo Vysokej nad Uhom, na Podunajskej nížine to bol Žihárec a Bratislava – Ivanka, resp. Bratislava – letisko, kde zaznamenali klimatológovia takisto veľmi suché až extrémne suché podmienky.

Podrobnosti o pôdnom suchu sú na stránke www.intersucho.sk. Tá obsahuje informácie napríklad o intenzite sucha, vplyvov sucha na vegetáciu, avšak tie sa sledujú len vo vegetačnom období, ale aj predpoveď na najbližších desať dní. Informácie sú zverejnené o Slovensku a Česku, do budúcnosti sa plánuje aj Rakúsko, Poľsko či severozápadná časť Maďarska. Aj v tomto prípade sú údaje aktualizované každý pondelok po obede.

Na webovej stránke SHMÚ by mali časom pribudnúť informácie aj o hydrologickom suchu. Nie vždy však hydrologické sucho znamená pôdne sucho. Sú prípady, keď sú povodne a zároveň je pôdne sucho. Práve na tieto zložitosti vo vývoji sucha chcú klimatológovia upozorňovať na webovej stránke. Podľa hydrológov je už teraz na Slovensku menej vody, ako zvyčajne býva.

Odbor komunikácie MŽP SR, SITA