hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Minister László Sólymos sa stal krstným otcom malej antilopy

Dakarai. Takto pomenoval minister životného prostredia László Sólymos dvojmesačnú antilopu bongo, ktorej je oddnes krstným otcom. Zároveň v bojnickej ZOO odhalil tabuľu s jej menom. V Afrike to znamená šťastie alebo radosť.

„Veľmi ma potešilo, že sa konečne po ôsmich rokoch v ZOO Bojnice narodilo mláďa vzácnej antilopy bongo, ktorá je kriticky ohrozená. Som rád, že sa môžem dnes stať takto symbolicky jej krstným otcom,“ uviedol pri tejto príležitosti. Súčasne vyzdvihol prácu a stúpajúcu návštevnosť tejto najstaršej botanickej záhrady na Slovensku, ktorá je rezortnou organizáciou ministerstva. Krst sa uskutočnil v rámci vítania letných prázdnin v ZOO.

Antilopy bongo patria k celosvetovo ohrozeným zvieratám. Vo voľnej prírode žije podľa posledných odhadov len 70 až 75 jedincov a v zoologických záhradách približne 540 jedincov.

Bojnická záhrada je jednou z troch v rámci Únie českých a slovenských ZOO, ktorá chová túto najväčšiu pralesnú antilopu. Dakarai je jedenástim mláďaťom, ktoré odchovala. Jeho mama Dawra pochádza zo ZOO Bojnice a otec Max z francúzskeho ZOO Thoiry.

 

Odbor komunikácie MŽP SR