Tlačové správy 2018
Do ochrany prírody a starostlivosti o vzácne druhy rastlín a živočíchov poputujú ďalšie európske peniaze
21.12.2018
Ministerstvo životného prostredia SR plánuje poskytnúť v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia 30 mil. eur z Kohézneho fondu na dobudovanie sústavy Natura 2000 formou realizácie schválených dokumentov starostlivosti o chránené druhy a územia. Výzva číslo 49 bude pre žiadateľov otvorená od 31. decembra 2018.
Envirorezort z európskych fondov podporí úpravne povrchových vôd
20.12.2018
Ministerstvo životného prostredia SR plánuje poskytnúť v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia 25,37 mil. eur z Kohézneho fondu na intenzifikáciu a modernizáciu existujúcich úpravní povrchových vôd za účelom zabezpečenia bezpečnej pitnej vody. Táto možnosť sa žiadateľom vytvára od piatka 21. decembra v rámci novo vyhlásenej výzvy číslo 47.
Elektronická evidencia odpadov je bližšie k realite. Envirorezort spustí Informačný systém odpadového hospodárstva
20.12.2018
Pôvodcovia a držitelia odpadov získajú možnosť elektronicky podať ohlásenia za vyhradené prúdy odpadov výrobcov za rok 2018. Umožní im to Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH), ktorého druhú časť s príchodom Nového roka spustí Ministerstvo životného prostredia SR do ostrej prevádzky. Ohlásenia je nutné podať do konca februára 2019. Až do nasadenia všetkých modulov projektu ISOH zostáva okrem elektronického spôsobu podania ohlásení v platnosti aj možnosť ich papierového podania.
Správa o stave životného prostredia: Emisie skleníkových plynov dlhodobo klesajú, výzvou je čistejšia doprava či kúrenie v domácnostiach
18.12.2018
Kvalita ovzdušia na Slovensku sa zlepšuje, klesá aj podiel skládkovaného komunálneho odpadu. Napriek tomu v dôsledku zhoršenia kvality životného prostredia dochádza k zvýšenej chorobnosti. Na tento súvis upozorňuje “téma roka” v Správe o stave životného prostredia Slovenskej republiky za rok 2017. Táto kapitola vznikla v úzkej spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR.
Minister Sólymos v Katoviciach: Ciele Parížskej dohody nedosiahneme bez kompromisov
12.12.2018
Minulý týždeň sa v poľských Katoviciach začala 24. konferencia o zmene klímy, známa aj ako COP 24. Jej hlavným cieľom je, aby ambiciózne a novátorské prístupy Parížskej dohody boli pretransformované do podrobných pravidiel. Slovenskú delegáciu na konferencii vedie podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos.
Ochrana rôznorodosti všetkých foriem života sa musí dostať do popredia záujmu
07.12.2018
Ľudstvo musí prijímať také opatrenia, ktoré zabezpečia prežitie bohatstva rastlinných a živočíšnych druhov, keďže to priamo podporuje ľudský rozvoj, ekonomickú prosperitu a blahobyt, ako aj zdravie obyvateľstva a celej našej planéty. Zhodli sa na tom účastníci konferencie Organizácie spojených národov k Dohovoru o biologickej diverzite, ktorá sa konala 17. až 29. novembra v egyptskom letovisku Sharm El Sheikh. K Dohovoru pristúpilo dovedna 196 krajín sveta, čo je najpočetnejší zo všetkých dohovorov OSN.
Zabezpečené stojiská na odpad sa v Tatrách osvedčili. V ich budovaní je nevyhnutné pokračovať
06.12.2018
Strety človeka s medveďom hnedým na území najstaršieho národného parku na Slovensku klesajú. Situáciu pomáhajú riešiť zabezpečené kontajnerové stojiská na komunálny odpad. Desiatky takýchto stojísk pribudli za posledné tri roky vďaka podpore envirorezortu v meste Vysoké Tatry, Štrbe či v obci Podkonice v Nízkych Tatrách. Prostredníctvom Environmentálneho fondu vyčerpali na tento účel bezmála 1 milión 400-tisíc eur.
Zelený rezort mení odpadovú politiku, aby sa odpad oplatilo triediť a recyklovať, a tým sa výrazne obmedzilo skládkovanie
05.12.2018
Slováci v minulom roku vyprodukovali zhruba 2 milióny 130 tisíc ton komunálneho odpadu. Vytriediť sa podarilo 623-tisíc ton, čo predstavuje takmer 30 percent. Na skládkach bolo uložených 62 percent. Napriek tomu, že za posledné dva roky sa spravilo kus práce, ministerstvo životného prostredia chce práce na zlepšení systému odpadového hospodárstva zintenzívniť. Ministerstvo už zaviedlo povinnosť zaviesť hnedé kontajnery na bioodpad, spoplatnilo ľahké platové tašky, ale aj presadilo nový zákon o poplatkoch za skládkovanie odpadov.
Envirorezort pokračuje v prácach na posilnení ochrany národných parkov
04.12.2018
Koncom októbra ministerstvo životného prostredia odštartovalo pripomienkovanie najdôležitejšieho zákona ochrany slovenskej prírody, ktorého cieľom je zaistiť národným parkom či prírodným rezerváciám potrebnú ochranu. V rámci legislatívneho procesu bolo k návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny vznesených 975 pripomienok, z toho 835 zásadných, vrátane jednej hromadnej, pod ktorú sa podpísalo vyše 30-tisíc ľudí.Envirorezort bude o pripomienkach k návrhu novej legislatívy rokovať s partnermi na expertnej úrovni v nasledujúcich mesiacoch.
Holandskí experti ponúknu inšpirácie, ako podporiť obehovú ekonomiku na Slovensku
30.11.2018
Na Slovensko dnes prišli šéf platformy Holland Circular Hotspot Freek van Eijk a Bart van de LAAR z organizácie Circle Economy, aby prezentovali holandské skúsenosti s prechodom na obehovú ekonomiku. Stretnú sa so zástupcami verejného sektora, obchodných komôr, mimovládnej sféry aj biznisu. Vystúpia na seminári, ktorý je súčasťou diskusií o formovaní budúcej platformy pre obehovú ekonomiku na Slovensku. MŽP SR je aktívnym partnerom v tomto procese.
László Sólymos: Sme rozhodnutí zaviesť zálohovanie PET fliaš a plechoviek
07.11.2018
Po spoplatnení ľahkých plastových tašiek a zvýšení poplatkov za skládkovanie envirorezort odštartoval práce na zavedení zálohovania PET fliaš a plechoviek od nápojov. Ročne sa totiž na slovenský trh uvedie približne miliarda PET fliaš. Po zavedení zálohovania sa vyzbiera viac ako 90 percent z tohto objemu a výrazne sa tak zníži množstvo PET fliaš v uliciach a prírode. Zálohovanie si vyžiada odhadované vstupné investície približne na úrovni 80 miliónov eur. Naopak prinesie úspory pri čistení ulíc a prírody od PET fliaš a plechoviek, zníži náklady na skládkovanie a vytvorí odhadom 300 pracovných pozícií.
45. generálny míting Združenia európskych geologických služieb (EuroGeoSurveys, EGS) a pracovný seminár (workshop) riaditeľov tohto združenia.
05.11.2018
V dňoch 15. – 19. 10. 2018 Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) organizačne zabezpečoval 45. generálny míting Združenia európskych geologických služieb (EuroGeoSurveys, EGS) a pracovný seminár (workshop) riaditeľov tohto združenia.
Ministerstvo životného prostredia podporí výmenu zastaraných spaľovacích zariadení vo verejných budovách
29.10.2018
Od 29. októbra sa v rámci novo vyhlásenej výzvy vytvára možnosť žiadať o poskytnutie prostriedkov z Operačného programu Kvalita životného prostredia na financovanie náhrady zastaraných spaľovacích zariadení vo verejných budovách za nízkoemisné s výnimkou zariadení spaľujúcich obnoviteľné zdroje energie.
Lex Žitný ostrov zakáže ťažbu štrku, ak by ohrozovala podzemné vody
26.10.2018
Podozrenia z nelegálnej ťažby štrku len podčiarkujú význam historicky prvého zákona na ochranu najvzácnejších vodohospodárskych oblastí
Štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla otvoril medzinárodné podujatie venované zelenému hospodárstvu
22.10.2018
Slovensko ako historicky prvá krajina strednej Európy hostí zasadnutie pracovnej skupiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) GREEN Action Programme. Jej podpredsedom a členom byra je štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla
V Bratislave sa skončilo stretnutie ministrov životného prostredia V4, Bulharska a Rumunska
22.10.2018
Štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla dnes v historickej budove parlamentu v Bratislave privítal ministrov životného prostredia V4, Bulharska a Rumunska v rámci ročného predsedníctva SR vo Vyšehradskej skupine. Hlavnou témou rokovaní bola lepšia kvalita ovzdušia a viac investícií do čistej energie.
Ministerstvo životného prostredia zefektívňuje dohľad nad dodržiavaním envirolegislatívy
19.10.2018
Envirorezort robí konkrétne kroky na zefektívnení činnosti Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). Zároveň pracuje spoločne s rezortom vnútra a Prezídiom policajného zboru na zintenzívnení vzájomnej spolupráce.
Sólymos: Zmenu klímy nezastavíme. Na jej dôsledky sa musíme zodpovedne pripraviť
17.10.2018
Zmena klímy je jednou z najväčších výziev environmentálnej politiky 21. storočia. Najzraniteľnejšími oblasťami na Slovensku sú vodné hospodárstvo, poľnohospodárstvo, lesníctvo a sídelné prostredie. Dotkne sa však aj priemyslu, energetiky, dopravy či cestovného ruchu. Čeliť prejavom zmeny klímy a prijímať v boji s ňou účinné opatrenia. To je cieľom kľúčového dokumentu z dielne ministerstva životného prostredia – aktualizovanej Stratégie adaptácie Slovenskej republiky na zmenu klímy, ktorú dnes schválila vláda SR.
Znevýhodnenie skládkovania či zvýšená ochrana chovu vzácnych živočíchov. Parlament podporil zákony z dielne envirorezortu
17.10.2018
Poslanci Národnej rady SR zahlasovali hneď za niekoľko zákonov, ktoré zvýšia ochranu životného prostredia na Slovensku. Ide o protiskládkový balíček a novelu zákona CITES.
Lex Žitný získal podporu ústavnej väčšiny. Poslanci ocenili účinnejšiu ochranu vody
17.10.2018
Poslanci Národnej rady SR včera zahlasovali za Lex Žitný ostrov - prvý zákon na ochranu najvzácnejších zásobární vody v chránených vodohospodárskych oblastiach.
Slovensko prijíma opatrenia v boji so zmenou klímy
16.10.2018
V súčasnosti žije na Slovensku približne polovica obyvateľov v mestách. A práve tu sa zmena klímy bude prejavovať najviac. O nevyhnutných opatreniach diskutujú v rokovacej sále Bratislavského samosprávneho kraja odborníci na konferencii s názvom Udržateľné mestá v kontexte zmeny klímy. Organizátormi podujatia sú Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom.
László Sólymos: Envirokriminalita sa nesmie vyplácať. Ohrozuje životné prostredie a zdravie ľudí na Slovensku
15.10.2018
Ministerstvo životného prostredia SR víta dnešný zásah polície ohľadom nelegálneho nakladania s odpadom. Prostredníctvom Slovenskej inšpekcie životného prostredia rezort poskytuje plnú súčinnosť.
Zelený vzdelávací fond sa envirorezortu osvedčil, minister Sólymos ohlásil druhý ročník
12.10.2018
Minister životného prostredia László Sólymos sa dnes v Trsticiach zúčastnil projektu "Dajme škôlke zelenú", ktorý vznikol vďaka financiám zo Zeleného vzdelávacieho fondu. Envirorezort súčasne už v pondelok spustí druhé kolo podpory neziskových organizácií.
Sólymos: Emisie z osobnej dopravy výrazne znížime
10.10.2018
Ministri životného prostredia krajín EÚ rozhodli. Emisie oxidu uhličitého sa od roku 2030 znížia o 35 percent oproti roku 2021 pri osobných automobiloch a o 30 percent pri ľahkých úžitkových vozidlách. Kompromisný návrh nakoniec podporilo 20 krajín vrátane Slovenska. Zasadnutia Rady ministrov životného prostredia v Luxemburgu sa zúčastnil minister životného prostredia László Sólymos.
„Mŕtvy les“ - Tichá dolina
09.10.2018
Po takmer štrnástich rokoch od veternej kalamity v Tichej doline vo Vysokých Tatrách si príroda žije vlastným životom. Bez zásahu človeka, bez hospodárskych aktivít. Bezzásahovosť v najvzácnejších častiach národných parkov a nastavanie jasných pravidiel hospodárenia je prioritou envirorezortu. V súčasnosti je na stole novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá národným parkom Slovenska zaistí potrebnú ochranu.
Sólymos: Dokončili sme práce na posilnení ochrany národných parkov
02.10.2018
Minister životného prostredia predstavil novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Po dlhom období je pripravená nová legislatíva, ktorá dokáže zaistiť národným parkom Slovenska potrebnú ochranu. Hlavnou myšlienkou novely je zaistiť stav, kedy ochrana prírody v národných parkoch bude nadradená nad ostatné činnosti a záujmy.
Tatranským hasičom v boji s požiarmi pomôže nový hasiaci vak
01.10.2018
Šéf tatranských ochranárov dnes odovzdal hasičom závesné zariadenie na hasenie zo vzduchu, takzvaný bambi vak
Inšpektori životného prostredia spúšťajú sériu kontrol systému triedeného zberu. Posvietia si na výrobcov, pri ktorých sa v minulosti objavili pochybenia
21.09.2018
Od 1. októbra môžu spoločnosti, ktorých obaly a neobaly z výrobkov končia v komunálnom odpade, zmeniť organizáciu zodpovednosti výrobcov (OZV). Teda spoločnosť, ktorá pre nich zaisťuje plnenie povinností postarať sa o odpad z ich výrobkov. Ministerstvo životného prostredia preto apeluje na výrobcov, aby pri výbere OZV zvážili všetky podstatné aspekty a nie len cenu. Najmä, či je OZV schopná plniť svoje povinnosti v plnom rozsahu, tak ako jej prikazuje zákon. Pretože, keď si výrobca zazmluvní OZV, zodpovednosť vrátane sankcií za neplnenie zákonných povinností zostáva stále na výrobcovi.
Nechajte auto doma nielen počas Dňa bez áut
21.09.2018
Do práce, do školy či na víkendový pobyt využite inú formu dopravy a podporte udržateľnú mobilitu nielen počas zajtrajšieho Dňa bez áut (22.september). Ten tradične uzatvára Európsky týždeň mobility (16. – 22. september), ktorého cieľom je motivovať k podpore alternatívnych spôsobov dopravy a investovania do trvalých opatrení v prospech udržateľnej mobility.
Sólymos: Ochrana zdrojov pitnej vody má pre nás absolútnu prioritu
19.09.2018
Rezort životného prostredia preskúma vplyv nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach na kvalitu podzemných vôd, ktorá sa nachádza v blízkosti Žitného ostrova. Informoval o tom dnes na brífingu minister životného prostredia László Sólymos. Na geologické práce a monitoring vyčlenil odborníkom zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra 40 tisíc eur.
Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy Zeme
16.09.2018
16. September je svetový deň venovaný ochrane ozónovej vrstvy Zeme. Tento deň je príležitosťou, aby si ľudstvo uvedomilo význam ozónovej vrstvy Zeme, tvoriacej štít pred nebezpečným ultrafialovým žiarením a nevyhnutnosť jej ochrany. Ozónová vrstva sa vyskytuje vo výške 10 až 50 kilometrov nad povrchom Zeme. Ozón vo vrstve, ak by sa skoncentroval, by predstavoval "obal" s hrúbkou tri milimetre.
Kurilla: Prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku je nevyhnutný
13.09.2018
Aké prínosy a náklady so sebou prinesie znižovanie emisií skleníkových plynov? Aj na túto a ďalšie otázky dnes hľadali odpovede účastníci diskusného fóra týždenníka Trend, Ministerstva životného prostredia SR a Svetovej banky pod názvom „Príležitosti nízkouhlíkovej ekonomiky pre Slovensko“, ktorá sa konala v Bratislave. Rezort životného prostredia na nej zastupovali štátny tajomník Norbert Kurilla a riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš.
Zištné zabíjanie tigrov ako v Čechách u nás hroziť nebude. Poslanci podporili zmeny v chove vzácnych živočíchov
12.09.2018
Prípad z Čiech, kde mali prevádzkovatelia zooparku zabíjať tigre pre preparáty, ktorým pripisuje čínska medicína liečivé schopnosti, by sa na Slovensku stať nemal. Pomôže tomu novela zákona CITES o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín.
Lex Žitný ostrov podporilo v prvom čítaní 109 poslancov
12.09.2018
Prvý zákon na ochranu najvzácnejších zásobární vody prináša efektívnejší nadrezortný prístup, zvyšuje informovanosť obyvateľov, sprísňuje pokuty a zavádza možnosť takzvaných trojrezortných kontrol. Zákon v prvom čítaní podporilo 109 poslancov.
Slováci budú motivovanejší triediť odpad. Poslanci podporili protiskládkový balíček zákonov
12.09.2018
Parlament v prvom čítaní podporil zmeny v poplatkoch za skládkovanie, ako i novelu zákona o odpadoch. Tzv. protiskládkový balíček pochádza z dielne envirorezortu.
Cyklisti a korčuliari už môžu prejsť po vynovenej petržalskej hrádzi
10.09.2018
Takmer jeden a pol kilometrový úsek opravenej protipovodňovej hrádze medzi Petržalkou a Čunovom dnes odovzdal do užívania minister životného prostredia László Sólymos. Výmenu asfaltového povrchu na petržalskej hrádzi zabezpečili vodohospodári zo Slovenského vodohospodárskeho podniku. Celkové náklady dosiahli 140 tisíc eur.
Štartuje druhý ročník Zeleného vzdelávacieho fondu. Témami sú aj inteligentné mestá či kvalitnejšie ovzdušie
10.09.2018
Po úspešnom prvom ročníku podpory neziskových organizácií zo Zeleného vzdelávacieho fondu pripravuje Ministerstvo životného prostredia SR ďalšie kolo výzvy zameranej na podporu environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety. Na Výročnej konferencií Zeleného vzdelávacieho fondu, ktorá sa dnes uskutočnila v Bratislave, účastníci zároveň prerokovali návrhy tém pre oznámenia o podpore projektových zámerov v nasledujúcom ročníku. Nové kolo podávania projektových zámerov by malo začať už v októbri a potrvá do konca tohto roka.
Envirostratégia 2030 prešla strategickým posudzovaním. Vstupuje do legislatívneho procesu
05.09.2018
Dokument má ambíciu priniesť zásadné zmeny do fungovania chránených území, odpadového hospodárstva či environmentálne škodlivých dotácií.Ucelenú environmentálnu koncepciu oceňujú aj podnikatelia a zamestnávatelia Envirostratégia 2030 je o čosi bližšie k schváleniu. Po strategickom environmentálnom posudzovaní putuje do medzirezortného pripomienkového konania. Na tvorbe vlajkovej lode ochrany životného prostredia do roku 2030 sa podieľali desiatky odborníkov z ministerstiev, akademickej pôdy, vedeckých inštitúcií, podnikateľského a neziskového sektora. Cieľom Envirostratégie 2030 je zásadným spôsobom zlepšiť kvalitu životného prostredia na Slovensku.
Nakladanie s ohrozenými druhmi živočíchov dostane nové pravidlá
22.08.2018
Od 1. januára 2019 nastane viacero zmien v oblasti preukazovania pôvodu a spôsobu nadobudnutia ohrozených druhov živočíchov, vedenia ich evidencie, nezameniteľného označovania exemplárov, či preplácania DNA testov, ktorých potrebu preukázala aplikačná prax. Vyplýva to z návrhu novely zákona CITES o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi, ktorý dnes schválila vláda SR.
Vláda schválila zvýšenie poplatkov za skládkovanie odpadu
22.08.2018
Minister životného prostredia László Sólymos získal podporu vlády v prípade návrhu nového zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý by mal platiť od 1. januára 2019. Vďaka navrhovanému novému systému bude suma, ktorú obce zaplatia za skládkovanie zmesového odpadu, závisieť od úrovne jeho vytriedenia.
Jasnejšie pravidlá v odpadovom hospodárstve
22.08.2018
Zlepšiť triedený zber komunálnych odpadov z obalov, prísnejšie pravidlá pri uzatváraní skládok odpadov, implementovať nariadenie o recyklácii lodí, ale aj menej byrokracie pre prevádzkovateľov malých kompostární či jednoznačné pravidlá pri podozrení na nelegálnu cezhraničnú prepravu použitých batérií a akumulátorov. To sú najdôležitejšie zmeny návrhu novely zákona o odpadoch, ktorý dnes schválila vláda SR. Po schválení parlamentom by mala nová legislatíva nadobudnúť účinnosť 1. januára 2019.
Envirorezort predkladá na rokovanie vlády tri dôležité zákony
21.08.2018
Minister životného prostredia László Sólymos predkladá na zajtrajšie rokovanie vlády návrh nového zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, návrh novely zákona o odpadoch a novely zákona CITES o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín.
Na prevenciu pred povodňami poskytne envirorezort milióny eur
17.08.2018
Od 20. augusta sa v rámci novo vyhlásenej výzvy vytvára možnosť žiadať o poskytnutie prostriedkov z Operačného programu Kvalita životného prostredia na financovanie aktualizácie máp povodňového ohrozenia a máp povodňového rizika, ako aj aktualizácie plánov manažmentu povodňových rizík.
Reakcia Ministerstva životného prostredia SR na medializované informácie v súvislosti s policajnou akciou na Okresnom úrade Bratislava
14.08.2018
V súvislosti s policajnou raziou na Okresnom úrade Bratislava a následnými krokmi v trestnoprávnej rovine chce Ministerstvo životného prostredia SR zdôrazniť, že sa dištancuje od konania zamestnancov úradu, ktorých sa kroky orgánov činných v trestnom konaní týkajú. Rezort vždy stál na strane zákona a zákonných postupov. Zároveň chce dodať, že ktokoľvek kto porušuje zákon, musí niesť za svoje konanie aj zodpovednosť. Ministerstvo životného prostredia SR zároveň odmieta zaťahovanie predstaviteľov rezortu do konania osôb podozrivých z trestnej činnosti, ktoré vyplýva z reportáže pod názvom „Obvinený sponzor strany“ v Televíznych novinách TV Markíza 13.8.2018.
Vodohospodári dnes nasadia maximálnu možnú techniku na obnovu dodávok vody v Tatrách
25.07.2018
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) dnes na priamy pokyn ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa nasadil maximálnu možnú techniku na práce na vodnom toku Javorinka. Cieľom prác je napomôcť k čo najrýchlejšej obnove dodávok pitnej vody pre obce Ždiar a Tatranská Javorina. Práve obnova pitnej vody v lokalite je podľa rezortu absolútnou prioritou. Preto sa ministerstvo na najvyššej úrovni spojilo aj agrorezortom a Asociáciou vodárenských spoločností.
Rezort životného prostredia stojí za svojimi ochranármi. Spájať bezzásahové zóny s povodňou v Tatrách je nepodložené
23.07.2018
Rezort životného prostredia považuje vyhlásenia lesníkov ohľadom povodní vo Vysokých Tatrách za nešťastné. Podľa vyjadrení lesníkov za povodne môže aj bezzásahový režim. Tieto tvrdenia považuje za ničím nepodložené ako Ministerstvo životného prostredia SR, tak Štátna ochrana prírody SR a Slovenský vodohospodársky podnik. Oporu nemajú ani v údajoch SHMÚ či v rozložení tokov, na ktorých bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.
Bratislava zvíťazila v silnej konkurencii. Bude hostiť prestížne environmentálne podujatie
12.07.2018
V novembri 2019 sa v Bratislave uskutoční európske fórum pre čistejšie ovzdušie - Clean Air Forum. Právo zorganizovať podujatie z prostriedkov EÚ, na ktorom sa zúčastní vyše 500 odborníkov z celej Európy, si Slovensko vybojovalo v silnej konkurencii. O organizáciu mali záujem napríklad Španieli, Nemci, Česi, Poliaci, Belgičania alebo škandinávske krajiny.
Vláda schválila Lex Žitný ostrov, historicky prvý zákon na ochranu najvzácnejších vodohospodárskych oblastí
11.07.2018
Prvý zákon na ochranu najvzácnejších zásobární vody prináša efektívnejší nadrezortný prístup, zvyšuje informovanosť obyvateľov, sprísňuje pokuty a zavádza možnosť takzvaných trojrezortných kontrol.
Orol skalný, rybárik riečny a ďalšie vzácne druhy sa dočkajú konkrétnych opatrení vo viacerých lokalitách ich výskytu
11.07.2018
Envirorezort pokračuje v krokoch, ktorých cieľom je aktívna ochrana viacerých ohrozených vtáčích druhov na území Slovenska. Vláda dnes schválila ďalších sedem programov starostlivosti o chránené vtáčie územia. Tie predstavujú súbor konkrétnych opatrení, ktoré majú za cieľ uchovať vzácne druhy vtákov v lokalitách Ostrovné lúky, Poiplie, Ondavská rovina, Košická kotlina, Parížske močiare, Dubnické Štrkovisko a Dolné Považie. Odhadované náklady na opatrenia predstavujú takmer 5,6 milióna eur a väčšia časť bude financovaná z eurofondov.
Bratislavský obchvat sa dostal pod drobnohľad hneď dvoch rezortov
11.07.2018
Minister životného prostredia László Sólymos a minister dopravy Árpád Érsek dnes navštívili stavbu bratislavského obchvatu pri Jarovskom ramene. Kontrolný deň predstaviteľov oboch rezortov tak prebehol v lokalite, v ktorej má dochádzať k podozreniam z porušovania platnej envirolegislatívy. Obaja ministri uistili ako zhotoviteľa, tak verejnosť, že výstavba obchvatu je a naďalej zostáva pod drobnohľadom všetkých kompetentných orgánov.
Poloniny a Dobročský prales obhájili Európsky diplom
10.07.2018
Dve slovenské chránené územia – Národný park Poloniny a Národná prírodná rezervácia Dobročský prales opätovne získali prestížne medzinárodné ocenenie – Európsky diplom Rady Európy pre chránené územie na ďalšie desaťročné obdobie.
Súdny dvor EÚ rozhodol v desaťročnom prípade skládky Považský Chlmec
04.07.2018
Prípad uzatvorenia skládky odpadov v Považskom Chlmci sa ťahá už vyše desať rokov. Dnes Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že Slovensko bude platiť pokutu. Pred súdom zavážila skutočnosť, že Slovensko za posledné dva roky prijalo rázne opatrenia v boji proti skládkam. Už boli uzatvorené dve časti skládky a rezort presadil legislatívu, aby sa odstránili prekážky na uzatvorenie tretej časti.
Slovensko prijíma opatrenia za čistejšie ovzdušie
03.07.2018
Kvalita ovzdušia je v súčasnosti jednou z hlavných tém diskusií na úrovni EÚ. Podčiarkuje to aj medzinárodný workshop, ktorý organizuje Ministerstvo životného prostredia SR.
Predstavitelia trinástich krajín Európskej únie sa stretli v Bratislave na medzinárodnom workshope, aby si vymenili vedomosti a skúsenosti pri zavádzaní opatrení, ktorých cieľom je obmedziť emisie z vykurovania domácností. Podujatie, ktoré pripravilo Ministerstvo životného prostredia SR pod záštitou Európskej komisie, otvoril v bratislavskom hoteli PARK INN štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla.
Predstavitelia trinástich krajín Európskej únie sa stretli v Bratislave na medzinárodnom workshope, aby si vymenili vedomosti a skúsenosti pri zavádzaní opatrení, ktorých cieľom je obmedziť emisie z vykurovania domácností. Podujatie, ktoré pripravilo Ministerstvo životného prostredia SR pod záštitou Európskej komisie, otvoril v bratislavskom hoteli PARK INN štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla.
UNESCO ocenilo pokrok, ktorý envirorezort dosiahol pri ochrane Karpatských bukových pralesov
28.06.2018
V dňoch 24. júna až 4. júla prebieha v Bahrajne 42. zasadnutie Výboru svetového dedičstva. Jedným z už prediskutovaných bodov boli Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy. Výbor svetového dedičstva uvítal pokrok, ktorý sa Slovensku za uplynulý rok v tejto oblasti podarilo dosiahnuť, zároveň však vyzval Slovensko na čo najskoršie spresnenie hraníc a legislatívnu ochranu celej lokality.
Sólymos: Nový most medzi mestami Komárom a Komárno bude priaznivo vplývať na čistotu ovzdušia v oboch mestách
28.06.2018
Maďarský Komárom a slovenské Komárno už onedlho spojí nový cestný most cez Dunaj. Výstavba mosta a priľahlej infraštruktúry predstavujú kľúčovú dopravnú investíciu v regióne a podieľajú sa na nej štáty z oboch brehov Dunaja. Ministerského kontrolného dňa, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok 28.júna 2018 slovenskú stranu zastupovali minister dopravy a výstavby Arpád Érsek a podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.
Na sanáciu najrizikovejších envirozáťaží má ísť viac peňazí z európskych fondov
27.06.2018
Plne využiť európske peniaze na zlepšenie kvality životného prostredia a zdravia ľudí a získať na tento účel výkonnostnú rezervu. To je hlavným dôvodom návrhu zmeny Operačného programu Kvalita životného prostredia z dielne ministerstva životného prostredia. V súlade s princípom partnerstva tento návrh schválil koncom mája monitorovací výbor operačného programu a dnes mu zelenú dala vláda SR. Schváliť ju musí ešte Európska komisia.
MŽP: Deň Dunaja oslávili žiaci plavbou po rieke
22.06.2018
Približne 180 detí bratislavských základných škôl sa pri príležitosti Dňa Dunaja zúčastnilo plavby loďou po našej najväčšej rieke, ktorú usporiadalo ministerstvo životného prostredia. Počas trasy absolvovali sériu prednášok zameraných na environmentálnu výchovu. Následne ich v budove ministerstva životného prostredia čakal edukačno-zábavný program a stánky rezortných organizácií MŽP.
Minister László Sólymos preverí povolenie na geologický prieskum zlata v Detve
21.06.2018
Minister životného prostredia László Sólymos vykoná potrebné kroky za účelom preverenia správnosti postupu vo veci určenia prieskumného územia zásob zlata v regióne Podpoľania. V prípade zistenia akýchkoľvek pochybností pristúpi k preskúmaniu samotného rozhodnutia.
Národný park Slovenský raj oslavuje 30 rokov
21.06.2018
Zelený rezort začal využívať predkupné práva v národných parkoch a chce štátne pozemky v bezzásahových oblastiach dať do správy Štátnej ochrany prírody
Účastníci medzinárodnej konferencie si dnes pripomenuli tridsiate výročie Národného parku Slovenský raj. Minister životného prostredia László Sólymos pri tejto príležitosti poďakoval zamestnancom a predstavil viaceré kroky, ktoré rezort plánuje v oblasti ochrany prírody na Slovensku.
Účastníci medzinárodnej konferencie si dnes pripomenuli tridsiate výročie Národného parku Slovenský raj. Minister životného prostredia László Sólymos pri tejto príležitosti poďakoval zamestnancom a predstavil viaceré kroky, ktoré rezort plánuje v oblasti ochrany prírody na Slovensku.
Zástupcovia envirorezortov V4 diskutovali o hluku
21.06.2018
Dnes sa v Maďarsku uskutočnilo stretnutie ministrov životného prostredia krajín V4 a Bulharska, Chorvátska, Rumunska a Slovinska, ktoré bolo posledným environmentálnym stretnutím pod taktovkou Maďarského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine.Od 1. júla 2018 do 31. júna 2019 bude zoskupeniu krajín Vyšehradskej skupiny predsedať Slovenská republika. Za ministerstvo životného prostredia SR viedol delegáciu štátny tajomník Norbert Kurilla.
Kampaň Európsky týždeň mobility 2018 je vyhlásená
20.06.2018
Rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR - Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) prevzala opäť, ako národný koordinátor, štafetu organizácie kampane Európsky týždeň mobility 2018. Stalo sa tak v utorok, 19. júna 2018, v Bratislave na pôde Slovenskej sporiteľne po slávnostnom vyhodnotení partnerskej kampane Do práce na bicykli pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR.
Ministerstvo ukončilo kontrolu rozhodnutí týkajúcich sa aj spoločnosti Vassal Eko
15.06.2018
Envirorezort na pokyn ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosazačal koncom marca vykonávať kontrolu vybraných rozhodnutí Okresného úradu v Bratislave, odboru starostlivosti o životné prostredie.
20. výročie Aarhuského dohovoru
15.06.2018
Dňa 25. júna 1998 na 4. ministerskej konferencii Európskej hospodárskej komisie OSN „Životné prostredie pre Európu“ bol podpísaný Dohovor o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia(Aarhuský dohovor) v dánskom Aarhuse. Platnosť nadobudol 30. októbra 2001 a Európske spoločenstvo ho schválilo 17. februára 2005.
DO INICIATÍVY DEŇ PRE DUNAJ SA ZAPOJÍ 40 SAMOSPRÁV
15.06.2018
Až 40 samospráv v povodí Dunaja a Malého Dunaja avizovalo záujem zapojiť sa do iniciatívy ministra životného prostredia s názvom Deň pre Dunaj. Cieľom iniciatívy, ktorá sa uskutoční v sobotu 16.júna 2018 nieje len vyčistiť brehy Dunaja, ale zároveň poukázať na význam triedenia a recyklácie odpadu.
Moderné rybárstvo, ľahšie uzatváranie skládok i kvalitnejšia ochrana ovzdušia. Parlament schválil tri návrhy envirorezortu
13.06.2018
Poslanci Národnej rady SR dnes hlasovali o zákonoch z dielne zeleného rezortu. Išlo o návrh zákona o rybárstve, novelu zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a novelu zákona o ovzduší.
Envirorezort a Svetová banka spoja sily v boji za kvalitnejšie ovzdušie
13.06.2018
Zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR a Svetovej banky dnes na pôde rezortu podpísali zmluvu o spolupráci v súvislosti so Stratégiou ochrany ovzdušia.
Envirorezort podporí budovanie kanalizácií v chránených vodohospodárskych oblastiach miliónmi eur
12.06.2018
Ministerstvo životného prostredia SR plánuje poskytnúť v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia 24,6 mil. EUR z Kohézneho fondu na výstavbu stokovej siete a čistiarní odpadových vôd v aglomeráciách do 2000 ekvivalentných obyvateľov, ktoré zasahujú do chránených vodohospodárskych oblastí s veľkokapacitnými zdrojmi podzemných vôd.
Dotácie na výstavbu stokovej siete a čistiarní odpadových vôd
12.06.2018
MŽP SR plánuje poskytnúť v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia 24,6 mil. EUR z Kohézneho fondu na výstavbu stokovej siete a čistiarní odpadových vôd v aglomeráciách do 2 000 EO, ktoré zasahujú do chránených vodohospodárskych oblastí s veľkokapacitnými zdrojmi podzemných vôd
Dotácie na informačné programy o dôsledkoch zmeny klímy
12.06.2018
MŽP SR plánuje poskytnúť v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia 600 tis. EUR z Kohézneho fondu na informačné programy o dôsledkoch zmeny klímy a opatreniach na minimalizáciu rizík spojených so zmenou klímy.
Predseda vlády SR na pôde envirorezortu diskutoval o prioritách v ochrane životného prostredia
11.06.2018
Ministerstvo životného prostredia analyzuje možnosť zavedenia dotácií pre domácnosti na výmenu kotlov znečisťujúcich ovzdušie a čoskoro predstaví novelu zákona o ochrane prírody.
Minister Sólymos odovzdal 41 ocenení za činnosť v oblasti životného prostredia
07.06.2018
Šéf envirorezortu László Sólymos pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia odovzdal 41 rezortných ocenení osobnostiam a kolektívom, ktoré sa mimoriadne pričinili o ochranu prírody a starostlivosť o životné prostredie.
Škody spôsobené povodňami presiahli v druhom polroku 2017 polmiliónovú hranicu
06.06.2018
Ministerstvo životného prostredia SR predložilo vláde „Správu o priebehu a následkoch povodní na území Slovenskej republiky v období od júla do konca decembra 2017“, podľa ktorej povodňové škody dosiahli 584 198, 48 eur.
V Paríži sa konalo zasadnutie Rady OECD na ministerskej úrovni, nechýbal ani predstaviteľ envirorezortu
04.06.2018
V Paríži sa 30. a 31. mája 2018 uskutočnilo Ministerské zasadnutie Rady (MCM) OECD s hlavnou témou Pretvorenie základov multilateralizmu pre zodpovednejšie, efektívnejšie a inkluzívnejšie výstupy. Predsedníckou krajinou MCM bolo Francúzsko, podpredsedníckymi krajinami boli Lotyšsko a Nový Zéland.
Slovensko prijíma opatrenia na účinnejšiu ochranu prírody
01.06.2018
Slovensko bude presadzovať systémové opatrenia, ktorých cieľom je zlepšiť ochranu najvzácnejších území, chránených rastlín a živočíchov. Tento záväzok zástupcom Európskej komisie oznámili predstavitelia rezortov životného prostredia a poľnohospodárstva na bilaterálnom rokovaní v priestoroch Európskeho informačného centra v Bratislave. Podujatie je súčasťou Dialógu o prírode – Nature Dialogue, ktorý zaviedla Európska komisia v súvislosti s napĺňaním európskych smerníc o biotopoch a ochrane vtáctva.
Envirorezort podporuje najmenej rozvinuté okresy
31.05.2018
Projekty, ktorých cieľom je zlepšenie životného prostredia a kvality života ľudí, ktorí žijú v okresoch s najvyššou mierou nezamestnanosti, dostávajú podporu z ministerstva životného prostredia. Šéf envirorezortu László Sólymos odovzdal dnes v okrese Veľký Krtíš do užívania dva projekty – zhodnocovanie zeleného bioodpadu zo záhrad v obci Kiarov a zateplenú materskú školu v obci Ipeľské Predmostie. Minister zároveň diskutoval s obyvateľmi a predstaviteľmi miestnych samospráv, ako riešiť najpálčivejšie problémy v oblasti životného prostredia a zlepšenia komfortu života na vidieku.
Sanácia najrizikovejších blokov pod hradom Strečno skončila. V prácach bude nevyhnutné pokračovať
31.05.2018
Ministerstvo životného prostredia SR vypracuje a predloží vláde na schválenie návrh druhej etapy sanácie skalného brala Strečno. Zameraná bude najmä na monitoring skalného brala, sanáciu skalných stien a budovanie dynamických bariér v kritických miestach, tak aby viac nepredstavovali hrozbu pre dopravu či ľudské životy. Envirorezort plánuje dokument predložiť na rokovanie vlády na jeseň tohto roku.
Envirorezort podporuje regióny v boji proti skládkovaniu
30.05.2018
Zvyšovať podiel triedeného zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu patrí medzi priority envirorezortu. Práve ten má v komunálnom odpade najväčšie zastúpenie a podľa odhadov sa na celkovom vzniku komunálnych odpadov podieľa približne polovicou. Jedným z projektov samospráv, ktorý má zlepšiť situáciu v tejto oblasti je kompostáreň mesta Fiľakovo v okrese Lučenec. Zariadenie na spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu dnes slávnostne odovzdal do užívania minister životného prostredia László Sólymos.
Poškodzovanie prírody i nezákonný výrub. Občania pomohli odhaliť 25 prehreškov proti životnému prostrediu
25.05.2018
Desiatky občanov v minulom roku využili služby protikorupčnej linky „Envirošpión“. Dokazuje to, že spolupráca občanov so štátom je významným pilierom ochrany prírody. Prostredníctvom linky možno nahlasovať podozrenia týkajúce sa korupcie a akéhokoľvek protiprávneho konania v pôsobnosti rezortu životného prostredia v oblasti verejného života.
Začína sa týždeň európskych geoparkov
24.05.2018
Najstarší geopark na Slovensku – cezhraničný Novohrad-Nógrád geopark pripravuje populárno-vzdelávacie aktivity pre deti i širokú verejnosť
Vo svete slúžia ako moderný nástroj cestovného ruchu a nového spôsobu využitia voľného času. Ich cieľom je aj podporovať regionálny rozvoj a starostlivosť o krajinu. Reč je o geoparkoch – územiach s výnimočnými geologickými, prírodnými či kultúrno-historickými hodnotami.
Vo svete slúžia ako moderný nástroj cestovného ruchu a nového spôsobu využitia voľného času. Ich cieľom je aj podporovať regionálny rozvoj a starostlivosť o krajinu. Reč je o geoparkoch – územiach s výnimočnými geologickými, prírodnými či kultúrno-historickými hodnotami.
Envirorezort sa aktívne zúčastňuje na záchrane ohrozenej korytnačky
23.05.2018
Svet si dnes pripomína Svetový deň korytnačiek. Tento environmentálny deň rezonuje aj medzi zamestnancami Ministerstva životného prostredia SR, ktorí na jeseň schválili program na záchranu korytnačky močiarnej, ktorá je jediným pôvodným druhom korytnačky na našom území.
Tretina obcí Žitného ostrova nemá dobudovanú kanalizáciu. Znížiť riziko znečistenia vôd pomôže výzva z eurofondov
22.05.2018
Z takmer 100 obcí Žitného ostrova približne tretina nemá alebo má len čiastočne vybudovanú kanalizáciu. A práve odpadové vody predstavujú významné riziko pre kvalitu vôd. Ministerstvo životného prostredia preto v lete vyhlási výzvu za takmer 25 miliónov eur z európskych peňazí na výstavbu kanalizácií. O výzve, ale aj o prácach na zákone Lex Žitný ostrov, dnes informoval starostov Žitného ostrova minister životného prostredia László Sólymos, štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Gabriel Csicsai a hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Svet si pripomína 25. výročie Dohovoru o biologickej diverzite
22.05.2018
V roku 1992 sa väčšina krajín všetkých kontinentov stretla v Rio de Janeiro na svetovom summite Zeme (konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji) a prijala jedinečnú dohodu pre záchranu života na Zemi – Dohovor o biologickej diverzite (Convention on Biological Diversity – CBD). Dohovor bol otvorený na podpis 5. júna 1992 a vstúpil do platnosti 29. decembra 1993.
Víkend otvorených parkov a záhrad
21.05.2018
Európa záhrad je názov hlavnej témy X. ročníka kultúrno-vzdelávacieho a dobrovoľníckeho podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktoré sa bude konať v dňoch 1.- 3.6.2018 ako súčasť Európskeho roka kultúrneho dedičstva 2018. Slovenské parky a záhrady budú prezentované ako významná súčasť európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva.
Slovensko prijíma opatrenia za čistejšie a zdravšie ovzdušie, vyhlo sa žalobe EK
18.05.2018
Kroky, ktoré ministerstvo životného prostredia za posledné mesiace urobilo v boji za účinnejšiu ochranu ovzdušia viedli k tomu, že Európska komisia, na rozdiel od iných krajín, nateraz nebude žalovať Slovensko na Európskom súdnom dvore za znečistené ovzdušie. Zelený rezort intenzívne pracuje na dôležitom pilieri ochrany životného prostredia a zdravia ľudí – na Stratégii ochrany ovzdušia. V procese jej prípravy má svoje nezastupiteľné miesto aj verejnosť, ktorá sa do 30. júna môže zapojiť do konzultácií ako dosiahnuť dobrú kvalitu ovzdušia čo najskôr, a ako dosiahnuť redukčné emisné záväzky znečisťujúcich látok na rok 2030.
Lesný požiar v Tatrách spôsobil škody prírode za viac ako 1,3 milióna eur
17.05.2018
Spoločenská hodnota prírody, ktorú zničil lesný požiar v Tatranskom národnom parku, predstavuje sumu viac ako 1,3 milióna eur. László Sólymos, minister životného prostredia, dnes poďakoval hasičom, štátnym ochrancom prírody a všetkým, ktorí sa na boji so živlom v Tatrách podieľali. Zároveň uvoľnil prostriedky na zakúpenie takzvaného bambi vaku, závesnej nádrže na vodu, ktorá bude ochranárom zo Štátnej ochrany prírody SR pri podobných situáciách okamžite k dispozícii.
Deň otvorených dverí Ministerstva životného prostredia SR zatiaľ s najväčšou účasťou
14.05.2018
Ministerstvo životného prostredia SR opäť otvorilo svoje brány verejnosti. Na Dni otvorených dverí, ktorý sa uskutočnil v sobotu na Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave, sa zúčastnilo približne 5000 ľudí.
Lex Žitný ostrov zefektívňuje ochranu strategických území. Už o mesiac bude predložený vláde
11.05.2018
Lex Žitný ostrov, historicky prvý zákon na ochranu strategických vodohospodárskych oblastí, čoskoro poputuje na vládu. A ochrana toho najvzácnejšieho nerastného bohatstva, ktoré na Slovensku máme, spojila hneď tri rezorty. K iniciatíve envirorezortu sa pridalo aj ministerstvo zdravotníctva a agrorezort.
Envirorezort si pripomína Svetový deň sťahovavého vtáctva
11.05.2018
Milióny vtákov sa začiatkom jari vydajú na dlhú cestu z Afriky a iných krajín, aby sa vrátili na svoje hniezdiská a vychovali svoje mláďatá, s ktorými sa na jeseň späť vracajú na zimoviská. A práve druhý májový víkend si odborná i laická verejnosť pripomína Svetový deň sťahovavého vtáctva. Štátni ochranári envirorezortu pri tejto príležitosti pripravujú viaceré aktivity.
Parlamentom dnes prešli tri návrhy pre lepšie životné prostredie
10.05.2018
Moderný zákon o rybárstve, jasnejšie pravidlá pri uzatváraní skládok a prísnejšie emisné limity pre niektoré znečisťujúce látky. Tieto legislatívne zmeny z dielne envirorezortu dnes poslanci Národnej rady Slovenskej republiky posunuli do druhého čítania.
Štátni ochranári apelujú na dodržiavanie pravidiel v chránených územiach
04.05.2018
Pri návšteve národných parkov sa treba pohybovať iba po turisticky vyznačených chodníkoch. Výrazne obmedzené je stanovanie, bivakovanie či zakladanie ohňov. Ochrana prírody je tu totiž nadradená iným činnostiam. Cieľom je aj predísť požiaru a následnému zničeniu vzácnych území. Ochranári zo Štátnej ochrany prírody SR preto vyzývajú všetkých milovníkov prírody, aby sa najmä v chránených územiach správali zodpovedne a dodržiavali platnú legislatívu.
Envirorezort podporí festival Ekotopfilm – Envirofilm 2018 organizáciou sprievodných podujatí
27.04.2018
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ktorá je rezortnou organizáciou Ministerstva životného prostredia SR, je opäť partnerom festivalu filmov o udržateľnom rozvoji Ekotopfilm – Envirofilm 2018.
Sólymos: Pre kvalitnejšie ovzdušie prijímame špeciálne opatrenia
23.04.2018
Slovensko bude presadzovať systémové opatrenia, ktorých cieľom je zlepšiť kvalitu ovzdušia a zdravia ľudí na Slovensku. Tento záväzok zástupcom Európskej komisie oznámili predstavitelia sektorových politík životného prostredia, dopravy, hospodárstva, poľnohospodárstva a zdravotníctva na tlačovej konferencii k čistejšiemu ovzdušiu. Podujatie je súčasťou Dialógu o čistom ovzduší – Clean Air Dialogue, ktorý zaviedla Európska komisia v súvislosti s otázkami nedostatočnej úrovne ochrany ovzdušia.
Zelené strechy i výmena nepriepustných povrchov. Envirorezort podporí vodozádržné opatrenia
20.04.2018
Do výzvy zameranej na vodozádržné opatrenia v urbanizovanej krajine (v intraviláne obcí) s celkovou alokáciou 17 mil. eur sa môže zapojiť široké spektrum záujemcov vrátane subjektov tretieho sektora ako sú združenia fyzických alebo právnických osôb, občianske združenia či neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby. O príspevok sa môžu uchádzať aj obce, vyššie územné celky a združenia obcí.
Vláda schválila ďalší krok v boji proti skládkam
20.04.2018
Uzatváranie skládok odpadov dostane jasnejšie pravidlá. Envirorezort dnes na vláde predložil novú legislatívu, ktorá posilní kompetencie štátu a odstráni problémy vyplývajúce z praxe. Zároveň zavádza novú možnosť uložiť pokutu až do 150 000 eur ak prevádzkovateľ nerešpektuje výzvu Slovenskej inšpekcie životného prostredia a nepodá žiadosť o adekvátne povolenie. Vláda dala zelenú aj novele zákona o ovzduší, ktorej cieľom je znižovať emisie znečisťujúcich látok.
Ministerstvo životného prostredia posilňuje ochranu moderného rybárstva na Slovensku
20.04.2018
Nová legislatíva spája ochranu zdravia a vôd s potrebami moderného rybárstva. Nový zákon zakazuje neetické praktiky pri love, posilňuje informovanosť rybárov o možnej kontaminácii rýb a upravuje pravidlá pri vodárenských nádržiach a podzemných vodách slúžiacich na zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou.
Envirorezort sa pripojí k oslavám Svetového dňa migrácie rýb
20.04.2018
Svetový deň migrácie rýb je celosvetová iniciatíva, ktorej cieľom je informovať o nevyhnutnosti voľne tečúcich riek pre migrujúce druhy rýb
Na slovenské vody sa vrátilo plavidlo, ktoré pomohlo zachrániť 160 životov
19.04.2018
Po niekoľkomesačnej rekonštrukcii sa do prevádzky vrátila loď Kriváň. Koniec rekonštrukcie vyšiel symbolicky na siedme výročie zrážky dvoch plavidiel na Dunaji - keď sa práve Kriváň podieľal na záchrane 160-tich zahraničných turistov.
Program záchrany pre kriticky ohrozeného hlucháňa hôrneho vstúpil do platnosti
16.04.2018
Stabilizovať populáciu hlucháňa hôrneho vo voľnej prírode na území Slovenska, zastaviť klesajúci trend stavu tohto druhu, a tým prispieť aj k zachovaniu populácie hlucháňa v stredoeurópskom regióne. To je strategickým cieľom Programu záchrany hlucháňa hôrneho na roky 2018 až 2022 z dielne envirorezortu, ktorý je už oddnes v platnosti. Po žltáčikovi zanoväťovom, korytnačke močiarnej, jasoňovi červenookom a sokolovi červenonohom je piatym kriticky ohrozeným živočíchom, pre ktorého zelený rezort schválil program záchrany.
Štátny tajomník Norbert Kurilla navštívil veľtrh Coneco
12.04.2018
Ministerstvo životného prostredia SR predstavuje na výstave CONECO – RACIOENERGIA – VODA činnosť rezortu a jeho organizácií. Súčasťou veľtrhu je aj odborná konferencia s názvom H2ODNOTA JE VODA. Odborníci z viacerých oblastí diskutovali o fenoméne sucha a ako jeho dopadom možno na Slovensku predchádzať.
Štátny tajomník Norbert Kurilla na neformálnom zasadnutí Rady ministrov životného prostredia
11.04.2018
Čistejšie ovzdušie, riešenie dôsledkov klimatickej zmeny a lepšia regulácia. To boli hlavné témy neformálneho zasadnutia Rady ministrov životného prostredia európskej dvadsaťosmičky, ktoré sa uskutočnilo 10. a 11. apríla 2018 v bulharskej Sofii. Slovenskú delegáciu na stretnutí viedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla.
Štúrovo sa dočkalo účinnejšej protipovodňovej ochrany
06.04.2018
Protipovodňová línia v Štúrove prešla zásadnou opravou. Po novom tak dokáže čeliť aj storočnej vode. Vynovenú hrádzu dnes navštívil minister životného prostredia László Sólymos.
Minister László Sólymos sa stretol s predstaviteľmi samospráv Zemplína
05.04.2018
Podporovať projekty, ktorých cieľom je zlepšenie životného prostredia ako aj života ľudí. To bol hlavný dôvod návštevy ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa zemplínskych obcí. Šéf envirorezortu pri tejto príležitosti navštívil obce Vojany a Oborín v Michalovskom okrese. V obci Vojany šéf zeleného ministerstva odovzdal do užívania zrekonštruovanú materskú školu, v Oboríne si pozrel systém nakladania s biologicky rozložiteľným komunálnym odpadom.
Envirorezort apeluje na dodržiavanie povinností pri zbere jarných kvetov
05.04.2018
Teplé počasie so sebou prinieslo typický symbol jari – snežienku. Jej zber je v chránených územiach Slovenska s 3. až 5. stupňom ochrany – teda v národných parkoch, prírodných rezerváciách, ako aj iných chránených areáloch, zakázaný. Tento zákaz sa vzťahuje aj na samotné kvety snežienok. Za ich nezákonné natrhanie hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 3 300 eur. V iných oblastiach do 3. stupňa ochrany – teda v záhradách, lúkach, lesoch alebo hájoch, sa kvety snežienok trhať smú. Podobne je to aj s prvosienkou jarnou či cesnakom medvedím.
Envirorezort podporuje elektromobilitu na Slovensku
26.03.2018
Envirorezort historicky po prvý raz podporí nákup nových vozidiel s elektrickým pohonom. Oprávnenými žiadateľmi sú obce alebo samosprávne kraje a svoje žiadosti o dotáciu môžu predkladať na Environmentálny fond do 2. mája 2018. Maximálna výška podpory je 30-tisíc eur s minimálnou mierou spolufinancovania vo výške 5 percent. Vďaka tomuto opatreniu by sa na slovenské cesty malo dostať viac ekologických a nízkoemisných vozidiel.
Svetový deň vody si envirorezort pripomenie prácou na lepšej ochrane vodných zdrojov
21.03.2018
Zajtrajší Svetový deň vody poukazuje na význam toho najcennejšieho prírodného zdroja na planéte. Rezortné organizácie ministerstva životného prostredia preto pripravili viacero aktivít pre verejnosť. Samotné ministerstvo Svetový deň vody oslávi pracovne. Intenzívne pokračuje v legislatívnych zmenách, ktoré zvýšia ochranu vody na Slovensku alebo reagujú na fenomén sucha.
Zelené úradovanie na envirorezorte
19.03.2018
Aktívnym využívaním takzvaných eco-friendly opatrení podporujú pracovníci ministerstva životného prostredia myšlienku zeleného úradovania. Ide o pilotný projekt, ktorý spustil prvé procesy vzdelávania zamestnancov, a vďaka ktorému sa envirorezort zapojil do environmentálneho projektu (študenta) Sokratovho inštitútu Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Sólymos: Investície do opatrení proti suchu a nedostatku vody pomôžu zlepšiť životné prostredie, ale aj kvalitu života ľudí
14.03.2018
Vláda schválila materiál H2ODNOTA JE VODA - Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody, ktorý je historicky prvým prierezovým dokumentom v uvedenej problematike. Jeho súčasťou sú opatrenia vo viacerých oblastiach a sektoroch. Od vodného hospodárstva, cez opatrenia v sídelnej krajine, poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve, až po výskum a vzdelávanie v oblasti dôsledkov sucha a nedostatku vody. Ich realizácia si vyžiada viac ako 140 miliónov eur.
Envirorezort pripravuje Lex Žitný ostrov. Historicky prvý zákon o chránených vodohospodárskych oblastiach
08.03.2018
Zákon zjednotí postup všetkých rezortov pri ochrane strategických území zaisťujúcich vodu pre obyvateľov krajiny. Lex Žitný ostrov vytvorí priestor pre trojrezortné kontroly, zvýši pokuty a zefektívni informovanosť verejnosti o kvalite najvzácnejšieho prírodného zdroja – vody.
MŽP: Na podporu environmentálneho vzdelávania pôjde zo Zeleného vzdelávacieho fondu 155 – tisíc EUR
22.02.2018
Organizácie tretieho sektora so zameraním na environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetu si v prvom kole rozdelia takmer 155-tisíc EUR zo Zeleného vzdelávacieho fondu (ZVF), ktorý vznikol z iniciatívy ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa pri Slovenskej agentúre životného prostredia (SAŽP).
Sólymos: Slovensko nemôže byť skládkovou veľmocou
22.02.2018
Znižovane odpadov na skládkach a efektívna odpadová politika, problematika sucha a prispôsobovanie sa dôsledkom klimatickej zmeny či účinnejšia ochrana ovzdušia. To boli najdôležitejšie témy, o ktorých včera rokoval po skončení 2. zasadnutia česko-slovenskej komisie pre spoluprácu v oblasti ochrany životného prostredia minister László Sólymos s českým rezortným kolegom Richardom Brabcom.
Envirorezort bude sanovať ďalších desať environmentálnych záťaží
21.02.2018
Vláda SR na dnešnom rokovaní rozhodla, že ministerstvo životného prostredia zabezpečí sanáciu desiatich území kontaminovaných najmä priemyselnou a poľnohospodárskou činnosťou. Na odstránenie záťaží sa využijú peniaze z Operačného programu Kvalita životného prostredia, kde je na tento účel vyčlenených 180 miliónov eur z európskych fondov.
Projekt zameraný na triedenie odpadu na školách prilákal takmer 300 škôl
15.02.2018
Ministerstvo životného prostredia pokračuje v boji proti skládkam na Slovensku. Mení odpadovú politiku tak, aby sa na Slovensku oplatilo triediť a recyklovať. Spoplatnilo ľahké plastové tašky a pripravuje aj zvýšenie poplatkov za skládkovanie. Zároveň envirorezort nezabúda ani na vzdelávanie. Preto ho teší, že do projektu Triedim, triediš, triedime sa zapojilo už takmer 300 škôl.
Sólymos: Ochrana životného prostredia je ochranou zdravia ľudí v celej EÚ
13.02.2018
Zdravšie ovzdušie, účinnejšia ochrana lesov a dôslednejšie triedenie a recyklácia odpadov. To sú témy, ktorým sa ministerstvo životného prostredia dlhodobo venuje. Pripravované opatrenia v týchto oblastiach predstavil počas zdvorilostného prijatia šéf envirorezortu László Sólymos vedúcemu Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislavovi Mikovi.
Sólymos presadil rýchlejšie odstraňovanie starých environmentálnych záťaží
07.02.2018
Dedičstvá z minulosti ako napríklad environmentálna záťaž v bratislavskej Vrakuni predstavujú významné riziko nielen pre životné prostredie, ale aj pre samotné zdravie ľudí. Ich odstraňovanie je tak pre envirorezort prioritou. Novela získala podporu 101 poslancov Národnej rady SR.
Ministerstvo podporí vodozádržné opatrenia v mestách, vrátane mokradí, výzvou za 17 mil. eur
02.02.2018
Dnes si pripomíname Svetový deň mokradí. Znižujú riziko záplav, filtrujú škodlivé látky z vody, zlepšujú kvalitu ovzdušia, poskytujú priestor na rekreáciu. Dnes si pripomíname Svetový deň mokradí. Tohtoročná hlavná téma – „Mokrade pre udržateľnú budúcnosť miest“ – poukazuje na dôležitú a nenahraditeľnú úlohu mokradí v našich obciach a mestách.
László Sólymos: Do ochrany prírody na Slovensku chceme vniesť novú energiu
01.02.2018
Minister životného prostredia sa dnes stretol so zamestnancami Štátnej ochrany prírody SR. Zároveň poveril vedením organizácie Martina Lakandu, s ktorým hovoril o cieľoch a prioritách pre najbližšie obdobie.
Poslanci Európskeho parlamentu privítali kroky ministerstva životného prostredia pri riešení environmentálnej záťaže vo Vrakuni
01.02.2018
Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Norbert Kurilla informoval poslancov Výboru Európskeho parlamentu pre petície o posledných krokoch envirorezortu pri riešení skládky vo Vrakuni. Uviedol tak na pravú mieru niekoľko nepresností, ktoré sa s témou nedávno vo výbore spájali. Peter Jahr, koordinátor EPP, otvorene privítal kroky ministerstva životného prostredia a navrhol aby zástupca envirorezortu bol osobne zahrnutý do diskusie vo výbore pri téme sanácie skládky vo Vrakuni. Práve pre vyvážený prístup k informáciám a zasadenie sanácie skládky vo Vrakuni do širších súvislostí.
V záujme zdravého životného prostredia bude možné aj vyvlastňovať
31.01.2018
Vláda dnes schválila novelu zákona o environmentálnych záťažiach z dielne Ministerstva životného prostredia SR. Novela umožní obmedziť vlastnícke práva v prípade, že zlyhajú všetky ostatné spôsoby ako získať súhlas vlastníkov pozemkov, na ktorých majú prebiehať sanačné práce nevyhnutné pre ochranu životného prostredia a zdravia obyvateľov.
Štátny tajomník Kurilla v Bruseli: Kvalita ovzdušia na Slovensku sa postupne zlepšuje
30.01.2018
Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Norbert Kurilla sa dnes zúčastnil neformálneho stretnutia, ktoré inicioval komisár Európskej komisie pre životné prostredie Karmenu Vella. Okrem Slovenska bolo na stretnutie pozvaných ďalších osem členských krajín Európskej Únie, ktoré nedosahujú požadovanú kvalitu ovzdušia.
Do regiónov pôjde z Envirofondu o 13 miliónov eur viac ako vlani
24.01.2018
Účinnejšia podpora v budovaní kvalitnej vodárenskej a kanalizačnej infraštruktúry, ale aj zatepľovanie verejných budov, najmä obecných úradov, materských a základných škôl či verejných knižníc. Aj to sú oblasti, ktoré budú podporované zo zdrojov Environmentálneho fondu. Osobitnú pozornosť získajú najmenej rozvinuté okresy v oblasti budovania kanalizačnej a vodovodnej infraštruktúry. Rozhodla o tom dnes vláda, ktorá schválila navýšenie výdavkov fondu celkovo o 37 miliónov eur.
Envirorezort prostredníctvom európskych peňazí podporuje triedenie komunálnych odpadov
10.01.2018
Ministerstvo životného prostredia SR vyhlasuje výzvu s celkovou alokáciou 10 mil. eur na podporu dotrieďovania vytriedených zložiek komunálnych odpadov, predovšetkým tých, na ktoré sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov
Plastové tašky sú s účinnosťou od 1. januára povinne spoplatnené
02.01.2018
Odpadom sa stávajú pomerne rýchlo a ich výskyt v životnom prostredí neustále rastie. Jeden Slovák ich ročne spotrebuje približne 466. Reč je o ľahkých plastových taškách, ktoré predstavujú výraznú záťaž pre životné prostredie. Od 1. januára 2018 ich predajcovia musia spoplatniť a taktiež alternatívne poskytovať iné druhy tašiek z papiera či textilu alebo tašiek určených na opakované použitie. Za nedodržanie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia pokuty od 500 do 50 tisíc eur. Kontrolovať a udeľovať prípadné pokuty je oprávnená Slovenská obchodná inšpekcia.