Sólymos presadil rýchlejšie odstraňovanie starých environmentálnych záťaží
Novelu ústavnou väčšinou podporilo 101 poslancov. Zároveň je to dôkaz, že envirorezort intenzívne pracuje na sanácii starých záťaží
Dedičstvá z minulosti ako napríklad environmentálna záťaž v bratislavskej Vrakuni predstavujú významné riziko nielen pre životné prostredie, ale aj pre samotné zdravie ľudí. Ich odstraňovanie je tak pre envirorezort prioritou. Novela získala podporu 101 poslancov Národnej rady SR.
„Zbavovanie sa dedičstva z minulosti nie je vhodný ring na nekonečné politické doťahovanie sa. Environmentálne záťaže nie sú o vláde, nie sú o opozícii. Sú výlučne o ľuďoch, ktorí v blízkosti záťaží žijú. Práve oni plným právom očakávajú ich riešenie. Či už pri záťaži vo Vrakuni, ktorá by mohla časom ohroziť aj Žitný ostrov, ale aj inde na Slovensku,“ vyhlásil v NR SR minister životného prostredia László Sólymos.
Práve z tohto dôvodu šéf envirorezortu presadil legislatívu, ktorá umožní postupovať pri riešení starých záťaží efektívnejšie. Schválená novela totiž v krajnom prípade umožní obmedziť vlastnícke práva, ak zlyhajú všetky ostatné spôsoby ako sa dohodnúť s vlastníkmi pozemkov, na ktorých sa majú vykonávať sanačné práce nevyhnutné pre ochranu životného prostredia a zdravia obyvateľov.
„Ctím súkromné vlastníctvo. No legislatívu sme nepísali za kancelárskym stolom. Jej obsah si vynútili skúsenosti z praxe,“ podotkol minister. V súčasnosti totiž platí, že ak sa nepodarí dohodnúť čo len s jedným vlastníkom pozemkov, nie je možné v prácach na vyriešenie environmentálnej záťaže pokračovať. Ilustračný príklad predstavuje práve záťaž v bratislavskej Vrakuni.
Zodpovednosť za jej riešenie prevzalo ministerstvo len v novembri 2016. Za tých pár mesiacov sa spravilo viac ako za celé desaťročia. Je hotový sanačný projekt, ten prešiel nezávislou odbornou oponentúrou, na stole je plán prác, bežia verejné obstarávania a vykonalo sa ďalšie množstvo potrebných úkonov. „Napriek tomu od novembra 2017 stojíme na mieste. Len pre nereálne očakávania niekoľkých vlastníkov pozemkov,“ podotkol minister László Sólymos. Podľa jeho slov len pohľad na objem práce, ktorý rezort za posledné mesiace spravil, vyvracia obvinenia o jeho nekonaní pri sanácii starej záťaže vo Vrakuni. „A v ďalších aktivitách pokračujeme,“ uzavrel minister.
Vďaka novej legislatíve rezort životného prostredia bude môcť pokračovať v prácach pri sanácii záťaže vo Vrakuni. A zároveň sa do budúcnosti vylúči riziko, že jeden vlastník pozemku dokáže zmariť úsilie zaistiť ľuďom právo na zdravé životné prostredie kdekoľvek na Slovensku.