hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Tlačové správy: Júl 2018

Vodohospodári dnes nasadia maximálnu možnú techniku na obnovu dodávok vody v Tatrách

25.07.2018 Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) dnes na priamy pokyn ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa nasadil maximálnu možnú techniku na práce na vodnom toku Javorinka. Cieľom prác je napomôcť k čo najrýchlejšej obnove dodávok pitnej vody pre obce Ždiar a Tatranská Javorina. Práve obnova pitnej vody v lokalite je podľa rezortu absolútnou prioritou. Preto sa ministerstvo na najvyššej úrovni spojilo aj agrorezortom a Asociáciou vodárenských spoločností.

Rezort životného prostredia stojí za svojimi ochranármi. Spájať bezzásahové zóny s povodňou v Tatrách je nepodložené

23.07.2018 Rezort životného prostredia považuje vyhlásenia lesníkov ohľadom povodní vo Vysokých Tatrách za nešťastné. Podľa vyjadrení lesníkov za povodne môže aj bezzásahový režim. Tieto tvrdenia považuje za ničím nepodložené ako Ministerstvo životného prostredia SR, tak Štátna ochrana prírody SR a Slovenský vodohospodársky podnik. Oporu nemajú ani v údajoch SHMÚ či v rozložení tokov, na ktorých bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.

Bratislava zvíťazila v silnej konkurencii. Bude hostiť prestížne environmentálne podujatie

12.07.2018 V novembri 2019 sa v Bratislave uskutoční európske fórum pre čistejšie ovzdušie - Clean Air Forum. Právo zorganizovať podujatie z prostriedkov EÚ, na ktorom sa zúčastní vyše 500 odborníkov z celej Európy, si Slovensko vybojovalo v silnej konkurencii. O organizáciu mali záujem napríklad Španieli, Nemci, Česi, Poliaci, Belgičania alebo škandinávske krajiny.

Vláda schválila Lex Žitný ostrov, historicky prvý zákon na ochranu najvzácnejších vodohospodárskych oblastí

11.07.2018 Prvý zákon na ochranu najvzácnejších zásobární vody prináša efektívnejší nadrezortný prístup, zvyšuje informovanosť obyvateľov, sprísňuje pokuty a zavádza možnosť takzvaných trojrezortných kontrol.

Orol skalný, rybárik riečny a ďalšie vzácne druhy sa dočkajú konkrétnych opatrení vo viacerých lokalitách ich výskytu

11.07.2018 Envirorezort pokračuje v krokoch, ktorých cieľom je aktívna ochrana viacerých ohrozených vtáčích druhov na území Slovenska. Vláda dnes schválila ďalších sedem programov starostlivosti o chránené vtáčie územia. Tie predstavujú súbor konkrétnych opatrení, ktoré majú za cieľ uchovať vzácne druhy vtákov v lokalitách Ostrovné lúky, Poiplie, Ondavská rovina, Košická kotlina, Parížske močiare, Dubnické Štrkovisko a Dolné Považie. Odhadované náklady na opatrenia predstavujú takmer 5,6 milióna eur a väčšia časť bude financovaná z eurofondov.

Bratislavský obchvat sa dostal pod drobnohľad hneď dvoch rezortov

11.07.2018 Minister životného prostredia László Sólymos a minister dopravy Árpád Érsek dnes navštívili stavbu bratislavského obchvatu pri Jarovskom ramene. Kontrolný deň predstaviteľov oboch rezortov tak prebehol v lokalite, v ktorej má dochádzať k podozreniam z porušovania platnej envirolegislatívy. Obaja ministri uistili ako zhotoviteľa, tak verejnosť, že výstavba obchvatu je a naďalej zostáva pod drobnohľadom všetkých kompetentných orgánov.

Poloniny a Dobročský prales obhájili Európsky diplom

10.07.2018 Dve slovenské chránené územia – Národný park Poloniny a Národná prírodná rezervácia Dobročský prales opätovne získali prestížne medzinárodné ocenenie – Európsky diplom Rady Európy pre chránené územie na ďalšie desaťročné obdobie.

Súdny dvor EÚ rozhodol v desaťročnom prípade skládky Považský Chlmec

04.07.2018 Prípad uzatvorenia skládky odpadov v Považskom Chlmci sa ťahá už vyše desať rokov. Dnes Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že Slovensko bude platiť pokutu. Pred súdom zavážila skutočnosť, že Slovensko za posledné dva roky prijalo rázne opatrenia v boji proti skládkam. Už boli uzatvorené dve časti skládky a rezort presadil legislatívu, aby sa odstránili prekážky na uzatvorenie tretej časti.

Slovensko prijíma opatrenia za čistejšie ovzdušie

03.07.2018 Kvalita ovzdušia je v súčasnosti jednou z hlavných tém diskusií na úrovni EÚ. Podčiarkuje to aj medzinárodný workshop, ktorý organizuje Ministerstvo životného prostredia SR.
Predstavitelia trinástich krajín Európskej únie sa stretli v Bratislave na medzinárodnom workshope, aby si vymenili vedomosti a skúsenosti pri zavádzaní opatrení, ktorých cieľom je obmedziť emisie z vykurovania domácností. Podujatie, ktoré pripravilo Ministerstvo životného prostredia SR pod záštitou Európskej komisie, otvoril v bratislavskom hoteli PARK INN štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla.