László Sólymos: Do ochrany prírody na Slovensku chceme vniesť novú energiu
Štátnu ochranu prírody SR od 1. februára 2018 povedie Martin Lakanda
Minister životného prostredia sa dnes stretol so zamestnancami Štátnej ochrany prírody SR. Zároveň poveril vedením organizácie Martina Lakandu, s ktorým hovoril o cieľoch a prioritách pre najbližšie obdobie.
„Celá krajina dnes pozorne sleduje aké kroky spravíme, aby sme naše najvzácnejšie lokality ochránili aj pre tých, čo prídu po nás. A musíme tomu prispôsobiť aj fungovanie ochrany prírody a priniesť do našej práce novú energiu,“ vyhlásil minister životného prostredia László Sólymos. Zároveň štátnych ochranárov prírody uistil, že organizačné zmeny v Štátnej ochrane prírody SR majú za cieľ zefektívniť fungovanie inštitúcie a jej zamestnancom vytvoriť lepšie podmienky pre každodennú prácu.
Máme pred sebou veľký kus práce. Či už sa jedná o úspešné dokončenie zonácií národných parkov alebo posilnenie ochrany vzácnych druhov a biotopov. Rovnako aj efektívne využitie možností na realizáciu projektov s cieľom zlepšiť stav ochrany prírody a podporiť rozvoj tejto organizácie,“ podotkol Martin Lakanda, poverený generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR.
Martin Lakanda sa celý svoj profesionálny život venuje ochrane a tvorbe životného prostredia. Po ukončení štúdia na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene pôsobil 15 rokov na rezorte životného prostredia na viacerých pozíciách vrátane Štátnej ochrany prírody SR. Do júna 2017 pôsobil aj ako generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia.
„Prišiel som ako manažér, ktorého úlohou bolo najmä finančne, materiálne či personálne poddimenzovanú organizáciu postaviť na nohy tak, aby mohla v ďalšej etape posilniť pozíciu ochrany prírody v chránených územiach,“ pridal sa Milan Boroš, ktorý doteraz zastával funkciu generálneho riaditeľa.
Štátna ochrana prírody sa v posledných mesiacoch a rokoch úspešne podieľala na množstve náročných projektoch. Pracovala na rozšírení európskej sústavy chránených území NATURA 2000. Aj vďaka ich práci do sústavy pribudne 169 lokalít s výmerou takmer 32-tisíc hektárov. Naštartovali sa zonácie národných parkov. V prípade Slovenského raja už zonácia reálne funguje od júna 2016. Vďaka nej sa zvýšila bezzásahová zóna o 25 percent. Minulý rok vláda schválila viacero programov starostlivosti o chránené vtáčie územia.
„Za našimi štátnymi ochranármi prírody je kus práce, na ktorý môžu byť právom hrdí. A je dôležité to povedať. Pretože ešte väčší kus práce leží pred nami,“ uzavrel minister životného prostredia.