Program záchrany pre kriticky ohrozeného hlucháňa hôrneho vstúpil do platnosti
Stabilizovať populáciu hlucháňa hôrneho vo voľnej prírode na území Slovenska, zastaviť klesajúci trend stavu tohto druhu, a tým prispieť aj k zachovaniu populácie hlucháňa v stredoeurópskom regióne. To je strategickým cieľom Programu záchrany hlucháňa hôrneho na roky 2018 až 2022 z dielne envirorezortu, ktorý je už oddnes v platnosti. Po žltáčikovi zanoväťovom, korytnačke močiarnej, jasoňovi červenookom a sokolovi červenonohom je piatym kriticky ohrozeným živočíchom, pre ktorého zelený rezort schválil program záchrany.
Za posledné štyri desaťročia klesla populácia hlucháňa hôrneho o 70 %. Dôvodom je najmä pretrvávanie ohrozujúcich faktorov, medzi ktoré predovšetkým patrí strata a fragmentácia biotopov spôsobená úbytkom starých lesov. Program záchrany obsahuje údaje o rozšírení druhu, jeho biologických a ekologických nárokoch a faktoroch ohrozenia, ako aj stanovuje 6 strategických cieľov a 14 opatrení v oblasti legislatívy, praktickej starostlivosti, monitoringu či výchovy a spolupráce s verejnosťou.
Medzi opatrenia praktickej starostlivosti patrí zastavenie straty, zvýšenie kvality a rozlohy vhodných biotopov hlucháňa, prepájanie vhodných biotopov a obmedzenie negatívneho vplyvu predácie a vyrušovania. Dokument bude zároveň slúžiť okresným úradom pri rozhodovaní ohľadom určenia vhodných spôsobov hospodárenia v chránených územiach SR. Program záchrany je pripravený na obdobie 5 rokov. Po uplynutí tohto obdobia envirorezort dokument aktualizuje.