Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva
Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva (skrátene označovaný ako Dohovor o mokradiach alebo Ramsarský dohovor) je jedným z najvýznamnejších medzinárodných dohovorov v oblasti ochrany prírody a zároveň je jediným dohovorom chrániacim určitý druh biotopu – mokrade. Zahŕňa mokrade v širokom chápaní – rieky a jazerá, podzemné pramene, močiare, zaplavované lúky, rašeliniská, oázy, delty, mangrovníkové a lužné lesy, koralové útesy a všetky mokrade vytvorené ľudskou činnosťou, ako sú rybníky, ryžové polia, vodné nádrže a soľné polia. V článku I Dohovoru o mokradiach je zavedená definícia mokradí uplatňovaná v zmluvných stranách dohovoru vrátane Slovenska:
„mokrade sú územia s močiarmi, slatinami, rašeliniskami a vodami prirodzenými alebo umelými, trvalými alebo dočasnými, stojatými aj tečúcimi, sladkými, brakickými alebo slanými, vrátane územia s morskou vodou, ktorej hĺbka pri odlive nepresahuje 6 metrov“.
Základnú definíciu mokradí v právnom systéme Slovenskej republiky ustanovuje zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov.
Dohovor o mokradiach bol podpísaný 2. februára 1971 v meste Ramsar (Irán) a do platnosti vstúpil v roku 1975. Slovenská republika pristúpila k dohovoru 2. júla 1990 ešte ako súčasť Českej a Slovenskej federatívnej republiky. Dohovor o mokradiach bol prvým medzinárodným dohovorom na ochranu prírody, ktorý Slovenská republika podpísala. Dohovor má v súčasnosti už 171 zmluvných strán (stav k 15. aprílu 2020).
Orgánmi Dohovoru o mokradiach sú:
- Zasadnutie Konferencie zmluvných strán
- Stály výbor
- Vedecký a odborný hodnotiaci panel
- Sekretariát
Hlavným cieľom Dohovoru o mokradiach je ochrana a rozumené využívanie všetkých mokradí a zdrojov, ktoré poskytujú, prostredníctvom lokálnych a vnútroštátnych opatrení a medzinárodnej spolupráce ako príspevok k dosiahnutiu udržateľného rozvoja na celom svete.
K ďalším záväzkom patrí najmä zabezpečenie rozumného využívania mokradí (synonymum udržateľného využívania) a integrácia ochrany mokradí do národných, regionálnych a miestnych koncepcií, stratégií a plánov kľúčových sektorov; zabezpečenie územnej ochrany významných mokradí, podporovať výskum a efektívny manažment mokradí a medzinárodná spolupráca.
V súčasnosti je platný Program starostlivosti o mokrade Slovenska do roku 2024 (pdf, 962 kB) a na jeho implementáciu Akčný plán pre mokrade na roky 2019 – 2021 (pdf, 767 kB) schválila vláda Slovenskej republiky 3. apríla 2019. Akčný plán pre mokrade na roky 2019 – 2021 pozostáva zo 65 úloh, ktoré spolu prispievajú k plneniu cieľov, resp. 4 strategických zámerov (vrátane 1 operatívneho). Bol navrhnutý tak, aby významnou mierou prispel k zlepšeniu poznania mokradí, k ich ochrane i obnove, k múdremu a udržateľnému využívaniu a v neposlednom rade k zvyšovaniu povedomia verejnosti.
Užitočné odkazy:
- oficiálna stránka dohovoru
- Karpatská iniciatíva pre mokrade
- Medzinárodná organizácia Wetlands International