Mokrade
Mokrade sú územia, ktoré sú nasiaknuté alebo zaplavované vodou, či už trvalo alebo sezónne. Vnútrozemské mokrade zahŕňajú močiare, rybníky, jazerá, rašeliniská, slatiny, vodné toky a riečne nivy, či už prírodné, alebo umelé, s veľmi rozmanitou rozlohou. Mokrade sú definované v právnom systéme Slovenska v zákone č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 543/2002 Z. z.“). Podľa § 2 písm. g), zákona č. 543/2002 Z. z. je mokraď územie s močiarmi, slatinami alebo rašeliniskami, vlhká lúka, prírodná tečúca voda a prírodná stojatá voda vrátane vodného toku a vodnej plochy s rybníkmi a vodnými nádržami.
Podľa § 6 ods. 4 zákona č. 543/2002 Z. z. Ochrana prírodných biotopov na zmenu stavu mokrade, najmä jej úpravu zasypávaním, odvodňovaním, ťažbou tŕstia, rašeliny, bahna a riečneho materiálu, sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody okrem vykonávania týchto činností správcom vodného toku v súlade s osobitným predpisom (§ 48 zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon)).
NPR Číčovské mŕtve rameno
Mokrade medzinárodného významu Slovenska - ramsarské lokality
- Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva (Ramsarský dohovor) bol podpísaný 2. februára 1971 v Ramsare (Irán) a do platnosti vstúpil v roku 1975. Slovenská republika pristúpila k Ramsarskému dohovoru 2. júla 1990. Každá zmluvná strana Ramsarského dohovoru je povinná zaradiť aspoň jedno mokradné územie do „Zoznamu mokradí medzinárodného významu“ (tzv. List of Wetlands of International Importance ) a zaistiť adekvátnu ochranu a rozumné využívanie týchto území. Do zoznamu sú zaraďované mokrade, ktoré spĺňajú medzinárodné kritériá z hľadiska ekológie, botaniky, zoológie, limnológie alebo hydrológie. Slovenská republika doposiaľ zapísala do Zoznamu mokradí medzinárodného významu 14 území tzv. ramsarských lokalít.
- Zoznam medzinárodne významných mokradí Slovenska
- Mapa medzinárodne významných mokradí Slovenska (JPG 745kB)
Územia európskeho významu závislé na vode
- Územia európskeho významu (ÚEV) sú vymedzené v zmysle smernice Rady 92/43/EHS z 21. mája 1992 o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov rastlín a sú súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000. V aktualizovanom národnom zozname 642 ÚEV schválenom vládou Slovenskej republiky bolo identifikovaných 493 ÚEV európskeho významu i ako kľúčovo závislých na vode.
- Zoznam ÚEV závislých na vode (PDF 864kB)
- Mapa ÚEV závislých na vode (JPG 1.11MB)
Chránené vtáčie územia závislé na vode
- Chránené vtáčie územia (CHVÚ) sú vymedzené podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/147/ES z 30. novembra 2009 o ochrane voľne žijúceho vtáctva (kodifikované znenie) a sú súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000. Z celkového počtu 41 CHVÚ v národnom zozname CHVÚ schválených vládou Slovenskej republiky je 23 území identifikovaných ako kľúčovo závislých na vode.
- Zoznam CHVÚ závislých na vode (PDF 355kB)
- Mapa CHVÚ závislých na vode (JPG 745kB)
Ďalšie chránené maloplošné územia závislé na vode
- Zoznam ďalších chránených maloplošných území závislých na vode (PDF 446kB)
- Mapa ďalších chránených maloplošných území závislých na vode (JPG 1.1MB)
Biotopy európskeho významu mokraďového charakteru na Slovensku