V Nikózii sa skončila najväčšia konferencia o životnom prostredí v paneurópskom regióne
Ozelenenie hospodárstva, udržateľná doprava a turizmus, ale tiež výchova a vzdelávanie k udržateľnému rozvoju boli témami významnej environmentálnej ministerskej konferencie v rámci procesu Životné prostredie pre Európu (Environment for Europe). Konferenciu, ktorá sa konala v cyperskej Nikózii v dňoch 5. – 7. októbra 2022, organizovala Európska hospodárska komisia Organizácie Spojených národov (EHK OSN). Konferencie sa zúčastnilo vyše 1 000 predstaviteľov z 80 krajín sveta. Slovenskú delegáciu na konferencii viedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana.
Na konferencii sa prijala ministerská deklarácia a tiež spoločné stanovisko ministrov k výchove a vzdelávaniu k udržateľnému rozvoju.
Podľa štátneho tajomníka Juraja Smatanu ľudstvo čelí závažným výzvam v dôsledku doznievajúcej pandémie koronavírusu, klimatickej a energetickej krízy, straty biodiverzity, ale tiež krvavej vojnovej agresie Ruska voči Ukrajine so zničujúcimi následkami na ľudské životy a životné prostredie. „Riešením globálnych kríz je úzka medzinárodná spolupráca, podpora vzdelávania pre trvalo udržateľný rozvoj, zdieľanie znalostí a zručností. Iba spoločnými silami dokážeme odvrátiť globálne krízy, ktoré môžu mať pre ľudstvo fatálne následky,“ zdôraznil Juraj Smatana.
Dejiny procesu Životné prostredie pre Európu sa začali písať v júni 1991 na zámku Dobříš neďaleko Prahy, kde sa uskutočnila prvá paneurópska konferencia ministrov životného prostredia. Iniciátorom tohto podujatia bol Josef Vavroušek, vtedajší československý minister životného prostredia. Cieľom procesu je posilnenie medzinárodnej spolupráce členských krajín EHK OSN a ďalších partnerov v oblasti tvorby a implementácie politík životného prostredia a podpory udržateľného rozvoja.
Štátny tajomník Smatana počas pracovnej návštevy Cyperskej republiky absolvoval aj sériu bilaterálnych rokovaní. S výkonnou tajomníčkou EHK OSN Oľgou Algayerovou diskutoval aj o úmyselnom poškodzovaní životného prostredia, spojeného predovšetkým s environmentálnymi vojnovými zločinmi. S ministrom životného prostredia Cyperskej republiky Kostasom Kadisom štátny tajomník Smatana otvoril tému zeleného reštartu Európy a poukázal na úspešné zavedenie zálohového systému na Slovensku, nakoľko Cyprus už rovnako prijal potrebnú legislatívu a zálohový systém plánuje zaviesť v roku 2025. Diskutovali aj o podpore obehového hospodárstva a adaptácii regiónov na zmenu klímy s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity.