Ústrednou témou OECD je urýchlenie ekologizácie energetiky a hospodárstva
Minister životného prostredia Ján Budaj začal v Paríži, spoločne s ďalšími ministrami členských štátov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), diskusie o urýchlení opatrení na ochranu klímy, biodiverzity a o vytvorení obehového hospodárstva.
V stredu a vo štvrtok, 30. a 31. marca, zasadá v hlavnom meste Francúzska Výbor OECD pre environmentálnu politiku na úrovni ministrov. Spoločne s veľvyslancom Slovenskej republiky pri OECD Františkom Ružičkom, minister Budaj absolvuje aj sériu multilaterálnych zasadnutí a diskusií. Očakávaným výstupom je prijatie ministerskej deklarácie OECD k odolnému a zdravému životnému prostrediu pre všetkých.
Ústrednou témou Výboru OECD pre environmentálnu politiku na ministerskej úrovni ostáva dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050, investovanie do „čistých“ technológií a boj proti plastovému znečisteniu. Globálne zníženie emisií skleníkových plynov a uhlíkovú neutralitu môžeme dosiahnuť iba cez medzinárodnú spoluprácu štátov, podnikateľského sektora a občianskej spoločnosti.
„Spolupráca s OECD pomáha v premieňaní klimatických ambícií na konkrétne opatrenia v boji s klimatickou krízou. Slovensko musí byť aktívnou súčasťou tohto multilaterálneho dialógu, ktorý využijeme počas prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo. Vzájomne výhodné medzinárodné partnerstvá nám pomôžu k realizácii inovácií šetrných k životnému prostrediu,“ zdôraznil minister Budaj.
Počas dvojdňovej pracovnej cesty v Paríži minister Budaj absolvuje pracovný obed za účasti generálneho tajomníka OECD Mathiasa Cormanna, ministrov životného prostredia, zástupcov medzinárodných inštitúcií i podnikateľského sektora. Témou stretnutia bude spravodlivý a odolný prechod k nulovým emisiám.