Slovensko a Poľsko na ceste k spoločnému spravovaniu prírody
Minister životného prostredia SR Ján Budaj sa dnes stretol so štátnym tajomníkom poľského ministerstva pre zmenu klímy a životného prostredia Adamom Guibourgé-Czetwertyńskim. Zástupcovia envirorezortov susediacich krajín konzultovali, akým spôsobom sa dá zjednotiť rozvoj prihraničných národných parkov. Minister Budaj navrhol poľským kolegom recipročné zastúpenie v radách slovenských národných parkov, ktoré susedia s poľskými národnými parkami.
Slovensko a Poľsko spája okrem prihraničného parku prírody v Pieninách, Tatrách a Poloninách aj prvá trilaterálna Biosférická rezervácia UNESCO Východné Karpaty (Slovensko /Poľsko/Ukrajina), ale aj Karpatské bukové pralesy, ďalšie prírodné dedičstvo, zapísané do zoznamu UNESCO. Na poľskej strane sa rozprestiera Národný park Bieszcsdy, ktorého časti sú takisto zapísané do zoznamu UNESCO. Krajiny sú zmluvnými stranami tých istých dohovorov a realizujú množstvo spoločných aktivít v prihraničných oblastiach.
Minister Budaj a štátny tajomník Guibourgé-Czetwertyński našli možnosti prehĺbenia spolupráce pri manažovaní a rozvíjaní územia. „Príroda nepozná štátne hranice. Územie, na ktorom sa nachádzame, a dobré diplomatické vzťahy prinášajú potenciál v spoločnom rozvoji turizmu a manažmentu prírody,” zhrnul po rokovaní Ján Budaj.
Rokovanie slovenského a poľského envirorezortu sa konalo v rámci slovensko-poľských medzivládnych konzultácií, ktoré sa uskutočnili vo Vyšných Ružbachoch za účasti premiéra Slovenskej republiky Eduarda Hegera, premiéra Poľskej republiky Mateusza Morawieckého a ďalších členov vlád oboch krajín.