Slovensko má dostatok dreva, nemusí si zničiť chránené územia
MŽP je sklamané z návrhov Národného lesníckeho centra (NLC). V súčasnej situácii by mali byť práve NLC tým, kto rozanalyzuje dôvody nedostatku dreva a navrhne optimálne riešenia. Namiesto toho NLC navrhuje ťažiť a predávať kalamitné drevo z národných parkov a chránených území s najvyšším 5. stupňom ochrany. Tento návrh je nezmyselný, pretože toto hnijúce, roky sa rozkladajúce drevo nie je drevom, aké budú občania potrebovať v zime 2022/23 na vykurovanie svojich domácností.
MŽP konštatuje, že Národné lesnícke centrum zneužíva strach ľudí zo súčasnej energetickej krízy, aby presadzovalo ťažbu kalamitného dreva z chránených území. MŽP. Pripomína, že postupy nahrávajúce záujmom veľkých odberateľov dreva na úkor ochrany prírody tu už za vlád Roberta Fica boli a viedli ku súdnemu sporu EÚ voči SR.
Skutočný dôvod nedostatku dreva nie je to, že v bezzásahových územiach národných parkov ostáva staré, kalamitné drevo. Bez ohľadu na toto drevo sa na Slovensku dreva ťaží veľa, otázne je ale, v čí prospech? Ilustruje to napr. návrh tzv. zelenej správy ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, podľa ktorého sa v minulom roku vyťažilo na Slovensku 7,64 mil. m3 dreva, z toho kalamitná ťažba predstavovala 2,92 mil. m3. Kalamitná ťažba teda tvorí aj v tomto období viac ako tretinu z celkovej ťažby (38,2 %). Štát ale nedisponuje včasnými dátami, aby predchádzal nadmerným vývozom do zahraničia, ani hodnovernými dátami, v akej kvalite bolo vyťažené kalamitné drevo.
MŽP si stojí za tým, že v dobe energetickej krízy má byť prvom rade uspokojená potreba slovenských domácností a až potom sa môže vyvážať. V tejto súvislosti minister životného prostredia Ján Budaj navrhol ministrovi pôdohospodárstva Samuelovi Vlčanovi viaceré opatrenia – napr. zabezpečiť štátu včasné informácie o dreve, ktoré sa ide vyvážať do zahraničia. Mohlo by sa tak diať prostredníctvom tzv. notifikačnej povinnosti, teda že každý, kto chce vyviesť drevo (napr. nad štátom určený objem), to vopred ohlási. Presne tak, ako sa to už prijalo novelou zákona o vývoze potravinárskych surovín.
Zároveň je potrebné tiež zintenzívniť kontrolnú činnosť lesnícko-drevárskej inšpekcie, osobitne v prihraničných oblastiach, keďže vysoké ceny dreva budú lákať ku nelegálnym výrubom.