Slovensko, COP27: Pristupujeme k záväzku znížiť emisie najnebezpečnejšieho skleníkového plynu - metánu
Slovenská republika sa počas Klimatického summitu OSN o klíme COP27 v egyptskom Sharm el-Sheiku stala ďalšou signatárskou krajinou Globálneho prísľubu o metáne. Signatári prísľubu sa zaviazali, že kolektívne do roku 2030 znížia globálne emisie metánu aspoň o 30 % v porovnaní s rokom 2020. Dosiahnutie tohto cieľa by viedlo k zníženiu globálneho otepľovania o viac ako 0,2 °C.
Počas ministerského zasadnutia Globálneho prísľubu o metáne, ktoré otvoril John Kerry, špeciálny vyslanec USA pre klímu, Slovenská republika notifikovala svoj záväzok. O zámere už skôr informovala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Globálny prísľub o metáne vychádza z iniciatívy prezidenta USA Joea Bidena a predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Oficiálne bol spustený na klimatickom summite COP26 v Glasgowe v novembri 2021. Podľa Michala Kiču, štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), ktorý vedie slovenskú delegáciu, je nanajvýš potrebné prijať tento záväzok, keďžemetán zodpovedá za približne polovicu čistého nárastu globálnej teploty o 1,2 °C od predindustriálnej éry. “Slovensko sa pripája do spoločnosti 150 krajín, ktoré sa rozhodli bojovať proti jednému z najagresívnejších skleníkových plynov. Ak myslíme náš zápas za ochranu klímy vážne, nemáme na výber,” zdôraznil štátny tajomník Kiča.
Redukcia emisií metánu prinesie viaceré pozitívne vplyvy na verejné zdravie a poľnohospodársku produktivitu. Metán je 86-krát silnejším skleníkovým plynom ako CO2. Zníženie metánových emisií sa považuje za jedno z najefektívnejších opatrení na zachovanie dosiahnuteľnosti kľúčového cieľa v ochrane klímy - zabrániť, aby sa atmosféra planéty oteplila o viac ako 1,5 °C.
Slovensko má s redukciou emisií metánu skúsenosti. Oproti roku 1990 Slovensko zredukovalo jeho emisie o 55,3 %. Ďalšie zníženie emisií metánu na Slovensku do roku 2030 sa dosiahne pokračovaním opatrení v odpadovom hospodárstve, energetike, ale aj poľnohospodárstve. „Zmenšením objemu skládkovaného odpadu, ukončením ťažby v hnedouhoľných baniach na Hornej Nitre, či ekologizáciou poľnohospodárskej výroby chránime klímu pred ničivými následkami metánu,” dodal štátny tajomník Kiča.