MŽP: Počas obdobia dušičiek myslime aj na našu planétu
Každoročne, ešte niekoľko týždňov po Sviatku všetkých svätých a Pamiatke zosnulých, skončia tony plastových kvetov, vencov a kahancov na skládkach odpadov. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR ) apeluje na ľudí, aby si spomienku na zosnulých uctili a pripomenuli radšej živými kvetmi, alebo vencami z prírodných materiálov namiesto plastových.
Pri dekorácii hrobových miest je dôležité uprednostniť ekologickejšie alternatívy, ktoré sú rozhodne ekologickejšie.
Najdôležitejšie odporúčania MŽP SR:
- Predchádzať vzniku odpadu – nekupujme veci, ktoré skončia na skládke.
- Uprednostniť ekologické alternatívy pred plastovými - umelé kvety a vence sú vyrobené predovšetkým z plastu a ďalších materiálov, ktoré sa dajú len ťažko vytriediť. Výsledkom je, že skončia v zmesovom nevytriedenom komunálnom odpade a na skládke odpadov.
- Dôležité je uvedomiť si, že živé alebo rezané kvety, zelené časti vencov, či drobné drevené ozdoby patria do kontajnerov na biologicky rozložiteľný komunálny odpad.
- Sklenené svietniky a sklenené časti kahancov patria do kontajnerov na sklo.
- Ostatné plastové, alebo kovové časti patria do zbernej nádoby na plasty a kov.
Boj proti plastovému odpadu patrí medzi priority MŽP SR. Od 1. januára 2022 sa zálohujú jednorazové obaly od nápojov s objemom 0,1 až 3 litre. Za prvých 10 mesiacov sa podarilo vyzbierať vyše 671 mil. zálohovaných nápojových obalov. MŽP SR nevylučuje rozširovanie zálohovania plastových obalov o ďalšie skupiny obalov do budúcnosti. Po úspešnom zabehnutí zálohového systému v rámci nápojových obalov sa nápojový sektor môže stať inšpiráciou aj pre ďalšie potravinové odvetvia.
Na Slovensku je od 1. januára 2022 zakázané používať v reštauráciách a na hromadných podujatiach niektoré jednorazové plastové výrobky, ako príbory, taniere, slamky, miešadlá na nápoje, či nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu. Slovensko tiež, ako prvý štát strednej Európy, zálohuje od začiatku roku 2022 nápojové PET fľaše a plechovky.
Správať sa zodpovedne a ekologicky, aj počas obdobia dušičiek, môže každý sám od seba – predchádzaním vzniku odpadu, zbytočne neplytvať tvorbou jednorazového odpadu, či potravinami.