Minister Budaj vyzval autority OSN, aby sa postavili proti poškodzovaniu životného prostredia na Ukrajine
Svetoví lídri sa stretli vo švédskom Štokholme na medzinárodnej environmentálnej konferencii, aby si pripomenuli polstoročie založenia Programu OSN pre životné prostredie (UNEP). Minister životného prostredia Ján Budaj vystúpil na konferencii s apelom na všetkých predstaviteľov štátov, aby postavili agendu ochrany životného prostredia na popredné miesta naprieč všetkými politikami a hľadali prírode blízke riešenia všade tam, kde to je možné.
Ľudstvo podľa ministra životného prostredia Jána Budaja zápasí s globálnymi krízami: pandémiou koronavírusu, ale tiež energetickou a bezpečnostnou. „Sme svedkami možno nezvrátiteľných environmentálnych škôd, ktoré sa dejú v rámci ruskej agresie na Ukrajine,“ zdôraznil minister Ján Budaj a vyzval lídrov, aby sa postavili proti tejto agresii.
Šéf slovenského rezortu životného prostredia v príhovore poukázal na dôležitosť nepoľaviť v environmentálnom aktivizme. Environmentálna uvedomelosť má aktuálne na Slovensku približne rovnako dlhú tradíciu ako environmentálna ignorácia. „Počas 40-ročnej nadvlády Moskvy klesla ochrana a udržateľnosť životného prostredia tak výrazne, že ani približne rovnaký čas environmentálneho aktivizmu nedokázal úplne napraviť spôsobené škody. Avšak aj vďaka globálnym environmentálnym dohodám, ku ktorým sme pristúpili, sme boli schopní životné prostredie pozdvihnúť a nasmerovať krajinu udržateľným smerom,“ podčiarkol minister Budaj.
Minister Budaj vyzdvihol prínos Programu OSN pre životné prostredie, ktorý sa stal za posledných 50 rokov tvorcom a garantom mnohých kľúčových environmentálnych dohovorov. „Právo na ochranu životného prostredia a pravdivé informácie o ňom musí byť spoločné pre všetkých,“ doplnil minister, ktorý zároveň ocenil UNEP, že napriek ťažkej situácii odoláva politickému tlaku a ponúka svoju expertízu na mapovanie a zdokumentovanie environmentálnych škôd na Ukrajine.
Zelenému reštartu Slovensku pomôže Plán obnovy a odolnosti SR, ktorý obsahuje 5 prioritných oblastí, pričom až tretina všetkých výdavkov by mala byť alokovaná na zelené opatrenia. Pre ministerstvo životného prostredia (MŽP) je kľúčová rozbehnutá reforma národných parkov, prírodné riešenia týkajúce sa lepšieho zadržiavania vody, prírode blízke obhospodarovanie lesov, podpora obehového hospodárstva a znižovanie plastového znečistenia.
Minister Budaj v tejto súvislosti upriamil pozornosť zhromaždenia na tohtoročné spustenie zálohového systému pre jednorazové plastové a hliníkové nápojové obaly. Cieľom zálohovania je chrániť prírodu, prírodné zdroje, znižovať množstvo voľne pohodeného plastového odpadu v krajine a zabrániť cezhraničnému znečisťovaniu.