Can Tech Save the World: Zelené technológie sú k dispozícii, len ich treba správne použiť
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) spoločne so švajčiarskym veľvyslanectvom dnes na pôde rezortu zorganizovalo výstavu s názvom Can tech save the world?, ktorá má predstaviť záujemcom švajčiarske riešenia a vizionárske projekty na ochranu životného prostredia. Sprievodným podujatím výstavy je diskusia o obehovom hospodárstve.
Podujatie otvorili minister životného prostredia SR Ján Budaj a veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie v Bratislave Peter Nelson. Podľa ministra Budaja je celá Európa vystavená obrovskej skúške vo forme ekonomickej a klimatickej krízy, ktorú stupňuje vojna na Ukrajine. „Ak budeme zdieľať vyspelé technológie, máme šancu vytrvať aj túto skúšku, pred ktorú sme postavení. Samozrejme, otázka je, v akých rukách budú technológie, ktoré môžu pomôcť svetu v jeho globálnych krízach, ale môžu aj vytvoriť nové globálne krízy,“ narážal šéf envirorezortu na témuvýstavyCan tech save the world?, ktorá prezentuje 20 inovatívnych riešení na udržateľnejšiu spoločnosť.
Prostredníctvom výstavy Švajčiarsko chce vytvoriť dialóg a urýchliť zdieľanie riešení v súvislosti s hlavnými environmentálnymi výzvami, ako je prístup ku kvalitnej vode, k energii pre všetkých, zhodnocovanie odpadu, zachovanie biodiverzity,ale aj bezuhlíkovú mobilitu.
Diskusii venovanej cirkulárnej ekonomike sa zúčastnili štátny tajomník MŽP SR Juraj Smatana, bývalá poslankyňa švajčiarskeho parlamentu Isabelle Chevalleyová a manažér firmy Cyrkl Roman Gdovjak. Úlohy moderátora sa ujal generálny riaditeľ sekcie obehového hospodárstva MŽP SR Rastislav Zamboj.
Štátny tajomník MŽP SR Juraj Smatana informoval o úspešnom zavedení zálohového systému jednorazových nápojových obalov, o ďalších plánoch slovenského envirorezortu v oblasti obehového hospodárstva, ako je recyklácia stavebného odpadu, triedený zber textilu, ale aj o pokroku v zelenom verejnom obstarávaní.
Isabelle Chevalleyová priblížila legislatívny rámec pre cirkulárnu ekonomiku vo Švajčiarsku a tiež postoj spoločnosti k zálohovaniu, triedeniu či recyklácii odpadu. Bývalá poslankyňa tiež prezentovala niekoľko pozitívnych príkladov fungovania obehového hospodárstva v krajine.
Odborník na obehovú ekonomiku Roman Gdovjak vysvetlil pravidlá fungovania odpadového trhu. Prezradil, ktoré sú najžiadanejšie materiály a tiež vyhliadky do budúcnosti v tomto segmente cirkulárnej ekonomiky.