Inovačný fond
Inovačný fond EÚ je jedným z kľúčových celoeurópskych finančných nástrojov na plnenie klimaticko-energetických záväzkov a priorít EÚ v rámci Parížskej dohody, REPowerEU, Európskej vodíkovej banky, Európskej zelenej dohody a Aktu o emisne neutrálnom priemysle.
Inovačný fond bol navrhnutý na základe skúseností z fungovania fondu NER300 a je jeho vylepšenou a navýšenou verziou. Bol zriadený v zmysle článku 10a, odsek 8, smernice 2003/87/ES Európskeho parlamentu a Rady o vytvorení systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v Únii (EU ETS). Podrobné pravidlá prevádzkovania Inovačného fondu sú stanovené v delegovanom nariadení Komisie (EÚ) 2019/856, z 26. februára 2019, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/87/ES, pokiaľ ide o prevádzkovanie Inovačného fondu, ktoré bolo upravené delegovaným nariadením Komisie (EÚ) 2023/2537.
Jeho cieľom je:
- pomôcť podnikom investovať do čistej energie a priemyslu,
- priniesť na trh riešenia na dekarbonizáciu a posilnenie konkurencieschopnosti európskeho priemyslu,
- podporiť hospodársky rast a vytváranie pracovných miest,
- prispieť k naplneniu vízie klimaticky neutrálnej Európy do roku 2050.
Inovačný fond je jedným z najväčších programov financovania inovatívnych projektov, ktoré sú zamerané na:
- zavádzanie a uvedenie na trh nízkouhlíkových a bezuhlíkových technológií a procesov v energeticky náročných priemyselných odvetviach, po revízii smernice EÚ ETS aj v nových sektoroch, ako sú budovy a doprava (námorná, letecká, cestná);
- zachytávanie a využívanie uhlíka (CCU) v podmienkach bezpečných pre životné prostredie;
- výstavbu a prevádzku projektov na geologické zachytávanie a ukladanie uhlíka (CCS);
- inovatívne technológie výroby energie z obnoviteľných zdrojov;
- technológie skladovania energie.
Inovačný fond je financovaný z aukcie približne 530 mil. emisných kvót v rámci EÚ ETS. Do Inovačného fondu boli prevedené aj nevyčerpané prostriedky z programu NER300.
Súčasný rozpočet fondu na obdobie rokov 2020 – 2030 predstavuje 40 miliárd eur, pričom táto suma závisí od vývoja cien emisných kvót.
Viac informácií je dostupných na webovej stránke Inovačného fondu:
https://climate.ec.europa.eu/eu-action/eu-funding-climate-action/innovation-fund_en
Úlohou Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky je poskytnúť subjektom základné informácie o takomto spôsobe financovania potenciálnych inovatívnych projektov. Posúdenie a výber projektov ako aj riadenie samotného fondu je v rukách Európskej komisie.
V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na emailovej adrese: