Na výročie Nežnej revolúcie minister ocenil enviroaktivistov
Minister životného prostredia Ján Budaj po druhý raz odovzdal Ceny ministra životného prostredia za prínos v ochrane životného prostredia v občianskom sektore. Pätica laureátov si z rúk ministra prevzala ocenenie priamo na pôde Ministerstva životného prostredia SR v Deň boja za slobodu a demokraciu, teda na 32. výročie Nežnej revolúcie.
"November ´89 bol konštitučný okamih politického spoločenstva, ktoré stále na Slovensku existuje a drží líniu, ktorú začala revolúcia - líniu Slovenska ako vyspelého európskeho národa, ľudí, ktorí na prvé miesto stavajú demokraciu a slobodu," povedal počas slávnostného podujatia minister Ján Budaj, jeden z lídrov Nežnej revolúcie. Ocenenie ministra životného prostredia získali: Ľubica Trubíniová, Katarína Šimončičová, Katarína Začková, Marián Jasík a Gabriela Kaliská.
Ľubica Trubíniová je slovenská geotechnička a environmentálna aktivistka. V roku 1983 absolvovala s vyznamenaním a cenou dekana Stavebnú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, odbor Konštrukcie a dopravné stavby - špecializácia geotechnika. V roku 1993 bola zakladateľkou a riaditeľkou slovenskej pobočky organizácie Greenpeace. Za svoju činnosť získala v roku 1997 Cenu Josefa Vavrouška udeľovanú Nadáciou Charty 77 a v roku 2000 1.cenu The Sasakawa Environmental Award udeľovanú The Sasakawa Peace Foundation. V celom období po roku 1989 bola aktívnou občianskou ochranárkou.
Katarína Šimončičová je enviroaktivistka, ktorej mnohí hovoria “strombudsmanka”. V roku 1972 Katarína dokončila vysokú školu a pracovala na výskume supravodivých materiálov. Neskôr pokračovala v práci na Elektrotechnickom ústave SAV. Hoci vzťah k prírode mala Katarína odmalička, k poslaniu ochranárky ju náhodne dostala manželka kolegu z Elektrotechnického ústavu. Za svoju angažovanosť v oblasti prírody získala ocenenie Biela vrana. Zúčastňovala sa napríklad na schôdzach základnej organizácie číslo 6 Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, aj na zápasoch ochranárov po vydaní Bratislavy nahlas.
Katarína Začková sa venovala najmä reportážam s témou životného prostredia. Vytvárala obľúbený cyklus reportáží „Eko ďalej“. Od roku 2005 bola redaktorkou investigatívnej relácie Reportéri. Získala viacero ocenení vrátane Novinárskej ceny (2004 a 2017), ceny Literárneho fondu či ocenení z festivalov ako Ekofilm či Ekotopfilm. V roku 2018 nakrútila dokumentárny film Ostrov Žitný už nie je taký pitný. Dodnes pokračuje v kvalitnej investigatívnej práci s témami environmentu.
Marián Jasík , OZ Prales, je bývalý riaditeľ správy NP Nízke Tatry, pôsobí ako projektový manažér v OZ PRALES a v Inštitúte pre ochranu prírody. Výsledkom dlhodobého úsilia kolektívu vedeného Mariánom Jasíkom sú podklady pre vyhlásenie chráneného územia Pralesy Slovenska. Táto nová chránená oblasť bola vyhlásená na jeseň tohoto roku.
Gabriela Kaliská je geologička a novinárka, pracovníčka Štátnej ochrany prírody a poslankyňa Slovenskej národnej rady. Je jedna z autorov ekologickej publikácie Bratislava nahlas a v posledných rokoch pôsobí ako dramaturgička Nočnej pyramídy Rádia Slovensko.
Súčasťou podujatia bolo otvorenie výstavy „EXODUS“ akademického maliara Alexandra Mlynárčika. „Obrazy Alexa sú podľa môjho úsudku dobré a varovné posolstvo, pretože nám ukazujú priestory, v ktorých nebol ani ten avantgardnejší výtvarník a ešte menej my ostatní. Tieto obrazy za hranicou pozemského času nám môžu priniesť nepoznanú energiu,“ dodal minister Ján Budaj. Alexander Mlynárčik pri tejto svetovej premiére svojho nového cyklu zdôraznil, že Zem máme iba jednu a ak ju neochránime, zostane nám iba exodus do ničoty.