Minister Budaj predstavil reformu vo využívaní európskych peňazí v rezorte životného prostredia
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zabezpečí, aby starostlivosť o chránené územia v maximálnej miere vykonávali miestni obyvatelia a mali z nej adekvátny príjem. Informoval o tom dnes minister životného prostredia Ján Budaj.
V dobiehajúcom Operačnom programe Kvalita životného prostredia bolo na oblasť ochrany prírody vyčlenených 130 mil. eur. Z nich ale nečerpali tí, ktorí žijú na chránených územiach. To chce minister Ján Budaj zmeniť. Nové programové obdobie na roky 2021 až 2027 prinesie dvoj – až trojnásobné zvýšenie investícií do ochrany životného prostredia.
Vďaka zmene prístupu MŽP budú tieto zdroje k dispozícií aj pre prácu ľudí v tých regiónoch Slovenska, ktoré sú chránené. Nezastupiteľné miesto v tomto systéme budú mať lokálni farmári, furmani a ďalší miestni dodávatelia prác. „Pastva, furmanstvo, práce v lese, starostlivosť o zvieratá, kosenie, či odstraňovanie náletových drevín, ale aj obhospodarovanie lesov, turistická infraštruktúra, starostlivosť o drobné toky, či výsadba stromov – to všetko patrí k ochrane slovenskej prírody a v budúcnosti bude vykonávaná aj lokálnymi pracovníkmi,“ zdôraznil minister Budaj.
MŽP pri hodnotení projektov zavedie bodové zvýhodnenie pre projekty so zapojením lokálnych pracovných kapacít a miestnych dodávateľov prác. „Zmeny sa dotknú aj verejného obstarávania, s cieľom uprednostniť environmentálne a sociálne hľadiská,“ doplnil štátny tajomník MŽP Michal Kiča.
MŽP nezabúda ani na farmárov a neštátnych vlastníkov pozemkov v chránených územiach. V tejto súvislosti sa zjednoduší čerpanie podpôr, systém paušálnych platieb a podpora mikroprojektov.