Ochrana ovzdušia
Ochrana ovzdušia ako ochrana zložky životného prostredia je zakotvená v Ústave SR. Základ právnej úpravy ochrany ovzdušia tvorí zákon č. 146/2023 Z. z. o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon o ochrane ovzdušia") a jeho vykonávacie predpisy. Právna úprava ochrany ovzdušia je založená na:
- transpozícii smerníc Európskej únie
- harmonizácii s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky vyplývajúcimi z Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov a jeho protokolmi: najmä Protokolom o ťažkých kovoch, Protokolom o POP´s a Protokolom o znížení acidifikácie, eutrofizácie a ich dodatkov
- národnej právnej úprave.
Ochrana ovzdušia je riešená vo viacerých líniách a to ustanovením:
- prípustnej úrovne znečistenia ovzdušia (požiadavky na kvalitu ovzdušia)
- prípustnej miery znečisťovania (obmedzovaním emisií do ovzdušia priamo na zdrojoch znečisťovania, alebo stanovením hraničného obsahu znečisťujúcej látky v produkte)
- národných redukčných záväzkov znižovania emisií
- poplatkov za znečisťovanie ovzdušia.
Zníženie znečisťovania ovzdušia je podmieňované sprísňujúcou sa právnou úpravou ochrany ovzdušia. Zákon o ochrane ovzdušia definuje základné pojmy, upravuje povinnosti prevádzkovateľov, sankcie za ich porušenie, ustanovuje prípustnú úroveň znečistenia ovzdušia aj prípustnú mieru znečisťovania ovzdušia.
Zákon č. 190/2023 Z. z. určuje poplatkovú povinnosť prevádzkovateľov zdrojov, sadzby za emisie vybraných znečisťujúcich látok a príslušný orgán.