Systém environmentálneho manažérstva
Dva najrozšírenejšie systémy environmentálneho manažérstva sú ISO 14000 a EMAS.
Systém environmentálneho manažérstva (EMS) je podľa normy ISO 14001 zložkou komplexného systému manažérstva, ktorá obsahuje štruktúru, plánovacie činnosti, zodpovednosti, zvyklosti, postupy, procesy a prostriedky na prípravu, realizáciu, preskúmanie a udržanie environmentálnej politiky. EMS je systém riadenia firmy vo vzťahu k ochrane životného prostredia a vychádza z radu noriem ISO 14000.
Schéma environmentálneho manažérstva a auditu EMAS (Environmental Management and Audit Scheme) ako dobrovoľný nástroj riadenia podniku znamená systematický prístup k ochrane životného prostredia vo všetkých aspektoch podnikania. Schéma bola vyvinutá v rámci 5. Environmentálneho akčného programu Európskej únie. V porovnaní s pôvodnou normou ISO 14001 kladie EMAS prísnejšie nároky na prvky akými sú zapojenie zamestnancov, externá komunikácia, environmentálne vyhlásenie, zlepšovanie environmentálneho správania a súlad s legislatívou.
EMAS III, posledná revízia nariadenia EMAS, ktorá nadobudla účinnosť 11. januára 2010, a ktorej prílohy boli aktualizované v auguste roku 2017, robí zo schémy EMAS najdôveryhodnejší a najsilnejší nástroj na trhu v oblasti systémov manažérstva environmentu. Okrem požiadaviek medzinárodnej normy EN ISO 14001 je schéma EMAS doplnená niekoľkými prvkami navyše.
Vyššia kvalita EMAS spočíva v:
- prísnejších požiadavkách na meranie, hodnotenie a sústavné zlepšovanie environmentálneho správania
- dodržiavaní záväzných požiadaviek pod dohľadom verejných orgánov
- silnom zapojení zamestnancov
- hlavných ukazovateľoch environmentálneho správania, ktoré zabezpečujú viacročné porovnanie v rámci a medzi organizáciami
- poskytovaní informácií verejnosti cez validované environmentálne vyhlásenie
- registrácii prostredníctvom, na základe úspešného overenia akreditovaným/licencovaným environmentálnym overovateľom. Schéma EMAS je navrhnutá tak, aby pomáhala organizáciám zlepšovať ich environmentálne správanie za súčasného zvyšovania ich konkurencieschopnosti, napríklad cez efektívnejšie využívanie zdrojov.
Funkciu príslušného orgánu zabezpečujúcu registráciu v schéme EMAS plní Slovenská agentúra životného prostredia.