Bilaterálna aktivita "Norway EduClima Study Tour" sa tešila opäť obrovskému záujmu
Správca programu SK-Klíma v spolupráci s Programovými partnermi donorov zorganizoval 2. termín bilaterálnej aktivity „Norway Educlima Study Tour“, v dňoch 22.-24. máj 2023 v nórskom meste Oslo, ktorej cieľom bolo podporiť udržateľné bilaterálne partnerstvá medzi slovenskými základnými a strednými školami a vybranými školami z Nórska v oblasti zmierňovania a prispôsobovania sa zmene klímy. Cieľovou skupinou podujatia boli prijímatelia implementujúci projekty v rámci výzvy ClimaEdu (ACC03) programu SK-Klíma.
V rámci druhého termínu študijnej cesty sa zúčastnili učitelia, žiaci a študenti nasledovných slovenských škôl:
- Základná škola, Dolinský potok 1114/28, Kysucké Nové Mesto
- Gymnázium, Mládežnícka 22, Šahy
- Gymnázium Ul. 17. novembra 1180, Topoľčany
- Gymnázium, Ul. 1.mája 905, Púchov
- Základná škola, Nábrežná 845/17, Kysucké Nové Mesto
- Gymnázium Partizánske
Výprava slovenských škôl mala po druhýkrát až 24 účastníkov. Delegáciu sprevádzali traja zamestnanci Správcu programu a traja zástupcovia programových partnerov donorov, ktorí pripravili pre študentov okrem osvedčených interaktívnych programov z prvého termínu aj prieskum priamo v teréne napr. na meranie prietoku vody.
Prvý deň študijnej cesty po prílete do mesta Oslo, čakala účastníkov návšteva ostrovov a atmosféra skutočného nórskeho fjordu s pestrofarebnými domčekmi.
Druhý deň po privítaní účastníkov zo strany programových partnerov donorov, nasledovala návšteva partnerskej školy SKI Turnhall „ukrytej“ v lese. Ako sme sa dozvedeli od našich hostiteľov ich škola sa po nórsky tiež nazýva Gymnázium a znamená to podobnú formu výučby, ako sa poskytuje na našich gymnáziách.
V školskej multifunkčnej sále nasledovala prezentácia projektov, realizovaných v rámci programu SK-Klíma, opäť sme mohli byť veľmi hrdí na mäkké aktivity, ako aj na tvrdé opatrenia, ktoré sa realizujú pod záštitou Programu SK-Klíma, konkrétne výzvy ClimaEdu (ACC03), avšak najmä na spôsob a úroveň prezentácií študentov. Vystúpenia našich študentov boli vysielané opäť naživo, prostredníctvom FB stránky Správcu programu SK-Klíma.
Následne sme s našimi hostiteľmi prešli vonkajšie a vnútorné priestory školy, ktorí nám veľmi edukatívnym spôsobom prezentovali, aké opatrenia sa aplikujú v rámci ochrany životného prostredia a klímy najmä v oblasti potravinovej udržateľnosti na ich škole.
Poobede nasledovala návšteva vybraných múzeí v Tøyene a obľúbeného opäť veľmi inšpiratívneho interaktívneho Klimatického domu „Klimahuset“, kde si študenti mohli overiť svoje nadobudnuté vedomosti z oblasti zmierňovania a prispôsobovania sa zmene klímy a zaradiť sa do skupiny „influencerov, aktivistov, tímových hráčov či expertov“ v predmetnej oblasti.
Na záver druhého dňa účastníci si ešte stihli pozrieť významne pamätihodnosti mesta Oslo, ako Kráľovský palác, budovu Opery s promenádou alebo dom, kde sa udeľuje Nobelova cena za mier.
Tretí deň študijného pobytu sa niesol v duchu aktívnej „výučby“. Študenti priamo v teréne mohli vidieť absorpčnú kapacitu dažďových záhrad „Deichmansgate“ v meste Oslo, následne v šiestich skupinkách vykonať, porovnať a vyhodnotiť svoje merania.
Po ukončení a zápisu meraní sa účastníci bilaterálnej aktivity presunuli na miesto realizácie projektu, vegetačnej strechy. Bent Christen Braskerud z Nórskeho riaditeľstva pre vodné zdroje a energetiku a Municipality OSLO znázorňoval priepustnosť plôch v urbanistickom prostredí priamo na predmetnej zelenej streche projektu: „Roof garden at Vega Scene- OSLO“, kde sme sa dozvedeli, že aj pri „200 ročnej vode“, by táto špeciálne upravená strecha, bola schopná okamžite absorbovať až 90% zrážky v mieste svojho pôsobenia. Poobede nasledovala rozlúčka s mestom a s našimi hostiteľmi, študenti a žiaci sa vrátili domov bohatší, skúsenejší a to nielen v tematickej oblasti zmeny klímy.
Veríme, že študijné cesty organizované z bilaterálneho fondu do Nórska s názvom Norway Educlima Study Tour nad rámec splnili naše očakávania. Môžeme skonštatovať, že sa nám podarilo naplniť náš hlavný cieľ t.j. rozvinúť a podporiť udržateľné bilaterálne partnerstvá medzi slovenskými základnými a strednými školami a vybranými školami z Nórska v oblasti zmierňovania a prispôsobovania sa zmene klímy.