Islandská vláda odkúpila prebytočné emisné kvóty od Slovenska
Ministerstvo životného prostredia, energetiky a klímy Islandu odkúpi jednotky prideleného množstva AUU (tzv. kvóty) potrebné na splnenie svojich redukčných záväzkov v rámci Kjótskeho protokolu od Slovenska. Minister životného prostredia SR to oznámil počas pracovnej cesty na Island, počas ktorej slovenská delegácia rokovala o opatreniach na znižovanie emisií skleníkových plynov, najmä prostredníctvom využívania geotermálnej energie.
Na znižovanie emisií, predaj kvót ale aj na zelenú tranzíciu a využívanie obnoviteľných zdrojov energie sa zameriava pracovná cesta ministra životného prostredia Milana Chrenka na Island. Ostrovný štát navštívil spoločne s ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, zástupcami ministerstiev hospodárstva a financií, samospráv, podnikateľského a neziskového sektora.
Počas pracovnej cesty minister životného prostredia oznámil, že došlo k predaju nadbytočných emisných kvót, ktoré Slovensku boli pridelené na druhé záväzné obdobie 2013-2020 a vzhľadom na ich nadbytok sa stali pre Slovensko prebytočnými. Predaných bude celkový objem 3,4 milióna kvót. Slovensku sa podarilo vyrokovať cenu na úrovni 0,70 eur za kvótu, ktorá sa vzhľadom na nadbytok u drvivej väčšiny krajín Kjótskeho dohovoru považuje za mimoriadne výhodnú. Výnosy získané z priameho predaja sú príjmom Environmentálneho fondu, ktorý necelých 2,4 mil. eur plánuje použiť na zvyšovanie energetickej účinnosti verejných budov.
Druhým dôvodom pracovnej cesty bola geotermálna energia. Island je považovaný za veľmoc vo využívaní tejto zelenej energie. Cieľom cesty tak bola výmena skúseností a dobrých príkladov praxe v oblasti produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov a najnovších technológií. Minister s delegáciou tak absolvoval prehliadky geotermálnej elektrárne Hellisheidi a geotermálneho parku Svartsengi.
„Island dokázal, že aj malý štát môže efektívne využívať svoj energetický potenciál v prospech obyvateľov a celej ekonomiky. Všetky domácnosti ostrova sú prakticky vykurované zemským teplom. Island je tak príkladom ako možno za pár desiatok rokov úplne reformovať svoju energetiku,“ poznamenal minister životného prostredia Milan Chrenko. Ešte pred štyridsiatimi rokmi bol ostrov totiž závislý na fosílnych palivách. Dnes je jedinou krajinou, ktorá vyrába 100 % elektriny a 95 % vykurovania z obnoviteľných zdrojov energie.
Slovensko v súčasnosti využíva geotermálnu energiu na vykurovanie iba na pár lokalitách. Z udržateľnej kapacity, ktorá je na úrovni približne 3200 MWt, tepelný výkon dosiahol v roku 2022 len niečo nad 80 MWt.
Minister životného prostredia počas cesty absolvuje rokovanie s islandskými partnermi – s generálnou riaditeľkou Agentúry pre životné prostredie Islandu Sigrún Ágústsdóttir a generálnou riaditeľkou Energetickej agentúry Islandu Halla Hrund Logadóttir. Slovenskú delegáciu prijme aj prezident Islandu J. E. Guðni Thorlacius Jóhannesson.
Zdroj fotografie: pixabay.com