Nový minister životného prostredia sa stretol so svojím českým náprotivkom
Fungovanie zálohového systému, plán obnovy a odolnosti, no predovšetkým vzájomná medzinárodná spolupráca pri ochrane životného prostredia. Práve to boli nosné témy stretnutia ministrov životného prostredia Českej a Slovenskej republiky, Milana Chrenka so svojim náprotivkom Petrom Hladíkom.
„Obe krajiny spája fakt, že pred tromi dekádami stáli na obdobnej štartovacej čiare. Museli zápasiť s dedičstvom obdobia budovania socializmu, kedy sa plán plnil na sto percent často
bez akýchkoľvek ohľadov na životné prostredie,“ povedal Milana Chrenka, nový minister životného prostredia po zasadnutí Česko – slovenskej zmiešanej komisie pre spoluprácu v oblasti životného prostredia v Pezinku.
Podľa jeho slov aj dnes obe krajinyspájajú rovnaké výzvy ako klimatická zmena, adaptácia na klimatickú zmenu. Zdieľanie skúseností a vzájomná spolupráca sú pre obe krajiny cenným prínosom.
„Oceňuji příležitost k výměně zkušeností s managementem chráněných územích, protože rozšíření těchto ploch v České republice je naší prioritou. Do konce volebního období bychom chtěli vyhlásit Národní park Křivoklátsko a dvě nová chráněná území: Krušné hory a Soutok. Zároveň jsem moc rád, že jsme slovenským kolegům mohli předat zkušenosti s našimi úspěšnými dotačními programy Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light, které rodinám pomáhají například se zateplením, výměnou oken nebo s pořízením fotovoltaiky. Zelené investice jsou příležitostí ke zlepšení kvality života lidí ve městech i na venkově a naším úkolem je takové investice maximálně podpořit. V neposlední řadě pak musím zmínit a ocenit zkušenosti Slovenska s povinným systémem zálohování PET lahví a plechovek, které pro nás budou užitečné,“ povedal Petr Hladík.
Jednou z hlavných tém diskusie bolo aj predstavenie skúseností s reformou národných parkov, ktorá na Slovensku odštartovala v lete 2022. Slovenský minister životného prostredia predstavil českej strane systém proti požiarnych opatrení a prevencie, ktorý zabezpečuje efektívnu ochranu pred požiarmi pomocou požiarnych hliadok, centier hlásenia požiaru, dobrovoľníckej činnosti či hlásení od pozorných turistov.
Na svojom prvom stretnutí sa ministri zamerali aj na témy ako spustenie zálohového systému na Slovensku a jeho prijatie v spoločnosti, implementáciu plánu obnovy a odolnosti - obnova rodinných domov, dekarbonizácia priemyslu, adaptácia na zmenu klímy, ale aj na predsedníctvo Rady EÚ a medzištátnu environmentálnu politiku.