Zelená modernizácia výroby v Duslo Šaľa je bližšie k realite
Jednou zo spoločností, ktorá získala 58 miliónov eur z Modernizačného fondu na výrobu zeleného vodíka je Duslo a.s. Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba v tejto súvislosti navštívil závod v Šali a jeho predstaviteľom odovzdal zmluvy, ktoré umožnia reálne čerpať finančné prostriedky na zelenú transformáciu jedného z najväčších chemických podnikov na Slovensku.
Projekt z Modernizačného fondu na výrobu zeleného vodíka v spoločnosti Duslo, ktorá patrí k stabilným a najväčším zamestnávateľom v regióne, podpísal podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba. „Na tomto príklade jasne vidieť, že chceme nadviazať a ďalej podporovať úspešné projekty ekologizácie priemyslu. Spoločnosť Duslo, ktorá zamestnáva takmer dvetisíc ľudí, je toho živým príkladom. Týmto spôsobom zachováme kontinuitu v podpore zelenej transformácie priemyslu, aby bol šetrnejší k životnému prostrediu a zároveň si udržal konkurencieschopnosť,“ podčiarkol Taraba. V priebehu budúceho roka envirorezort plánuje vyčleniť približne 300 mil. eur na ďalšiu zelenú transformáciu podnikov.
Podstatou projektu Duslo a.s. je produkcia zeleného vodíka pomocou elektrolýzy napájanej obnoviteľnými zdrojmi energie a jeho integrácia do existujúcej výrobne čpavku. Zavedením modernej technológie dôjde k úspore emisií skleníkových plynov – a to až takmer 15 tisíc ton ekvivalentu CO2 za rok, keďže na výrobu zeleného čpavku nebudú potrebné fosílne palivá. Súčasťou projektu je aj vybudovanie veterného parku s ročným výkonom 95 000 MWh.
Vedenie závodu informovalo podpredsedu vlády o legislatívnych prekážkach, ktoré môžu ohroziť realizáciu projektu a ktoré sú v rozpore s míľnikmi Plánu obnovy a odolnosti SR v súvislosti s aktívnejším využívaním obnoviteľných zdrojov energie Ide o usmernenie rezortu zdravotníctva týkajúce sa veterných parkov, ktoré je prísnejšie ako európske normy.
Pre podpredsedu vlády a ministra živného prostredia Tomáša Tarabu je kľúčové podporovať dekarbonizačné projekty priemyslu, ktoré umožnia zavádzať najmodernejšie technológie šetrné k životnému prostrediu a zároveň udržia konkurencieschopnosť. Šéf envirorezortu ubezpečil predstaviteľov spoločnosti, že vyvolá rokovania s rezortom zdravotníctva s cieľom prijať nápravné opatrenia v čo najkratšom čase.
„Opätovne chcem zdôrazniť, že envirorezort pod mojím vedením bude veľmi prísne rešpektovať všetky európske normy a budeme ich presadzovať. Nepôjdeme však ďalej cestou, keď na Slovensku platili prísnejšie normy, ako bol európsky štandard,“ uzavrel Taraba.
Dekarbonizácia priemyslu je jedným z hlavných prvkov prechodu na bezuhlíkovú ekonomiku. Tento druh ekonomiky kladie dôraz na udržateľné využívanie prírodných zdrojov a zavádzanie inovácií.