Klimatická konferencia v Dubaji je na konci. Podpredseda vlády Taraba rokoval s poprednými lídrami EÚ
Strojnásobiť svetové kapacity obnoviteľných zdrojov energie, zdvojnásobiť mieru zvyšovania energetickej účinnosti do roku 2030, ale tiež zvýšiť úsilie pri napĺňaní cieľov Parížskej klimatickej dohody. Rovnako tak aj urýchliť prechod od fosílnych palív v tomto desaťročí a nastaviť cestu k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality v roku 2050. To sú najdôležitejšie závery z klimatickej konferencie v Dubaji. Slovenskú delegáciu na ministerskom segmente viedol podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Šéf envirorezortu podporil tiež iniciatívu strojnásobiť kapacity energie vyrábanej v jadrových elektrárňach, absolvoval tiež sériu bilaterálnych rokovaní s poprednými predstaviteľmi európskych inštitúcií, ako aj predstaviteľmi členských štátov EÚ či Afriky. Témou rokovaní bola dekarbonizácia priemyslu, podpora zavádzania nízkouhlíkových technológií, ale tiež regulácia veľkých šeliem v iných štátoch EÚ či praktické skúsenosti s riadením národných parkov.
Nie všetky svetové veľmoci chcú ísť v transformácii svetovej ekonomiky smerom a tempom, aké stanovuje Európska únia, predovšetkým v oblasti trvalého zastavenia používania fosílnych palív. „To však neznamená, že Európa by nemala pokračovať vo svojej agende vybudovať dostatočné kapacity na svojom kontinente, aby bola energeticky sebestačná. Musíme to však robiť spôsobom, ktorý nebude paralyzovať naše hospodárstvo, naše výrobné kapacity, no rovnako bude podporovať najmodernejšie technológie,“ zdôraznil Taraba.
Slovensko, Francúzsko a desiatky ďalších štátov podporili na klimatickej konferencii iniciatívu a záväzok strojnásobiť kapacity energie vyrábaných v jadrových elektrárňach. „Ak chcete odstaviť priemysel od fosílnych palív, musíte dať na stôl záložný, ale kvalitný, stabilný, silný a predvídateľný zdroj. A tým je práve jadrová energia,“ vysvetliť Taraba. Slovensko rovnako podporilo iniciatívu strojnásobiť svetové kapacity obnoviteľných zdrojov energie, spolu s ďalšou vyše stovkou krajín z celého sveta.
Podpredseda vlády využil priestor na bilaterálne rokovania a pracovné stretnutia so zástupcami Európskej investičnej banky či Európskej environmentálnej agentúry. V tejto súvislosti sa dohodol na príprave dôležitých dokumentov, ktoré otvoria dvere pre technickú asistenciu vyhodnocovania projektov a ich financovanie. Šéf zeleného rezortu otvoril s predstaviteľmi členských krajín EÚ ako Fínsko, Estónsko či Rumunsko tému regulácie medveďa hnedého. Ide o štáty s veľkou populáciou medveďa na svojom území, pričom všetky majú určené ročné kvóty na úrovni jednej desatiny populácie, ktorú regulujú každý jeden rok. „Predstavitelia týchto štátov nerozumeli ako sme mohli na Slovensku dopustiť, že nám tu doslova explodoval počet medveďov túlajúcich sa po mestách, obciach a ničiacich turizmus. Som veľmi rád, že sme si vymenili skúsenosti, ktoré potvrdzujú, že regulácia veľkých šeliem je možná. Národné požiadavky prednesieme na európskej úrovni a verím, že čoskoro nájdeme efektívne riešenie,“ uzavrel Taraba.
Tomáš Taraba absolvoval tiež bilaterálne rokovanie s Leonore Gewesslerovou, spolkovou ministerkou pre ochranu klímy a životného prostredia Rakúskej republiky. „Práve Rakúsko môže byť pre Slovensko dobrou inšpiráciou ako sa dá rozvíjať turizmus, poľnohospodárstvo, priemysel a aj ochrana prírody súbežne. Pani ministerka pozitívne reagovala na moju žiadosť rozvinúť spoluprácu a konzultácie osobitne v otázke zonácie národných parkov a budovaní ekologických zariadení na zneškodňovanie odpadov, v čom je Rakúsko lídrom na svete,“ uzavrel Taraba.