Envirorezort ohlásil pri príležitosti Dňa Zeme prípravu nového vzdelávacieho projektu
Ministerstvo životného prostredia nadviaže na úspechy Zeleného vzdelávacieho fondu novým projektom pre žiakov základných škôl. Na dnešnej tlačovej konferencii to pri príležitosti Dňa Zeme oznámil minister životného prostredia Ján Budaj. „Zelený vzdelávací balík“ bude školám poskytovať podporu environmentálneho vzdelávania a výchovy v rámci štyroch tematických balíkov. Tie budú zamerané na oblasť zmeny klímy, obehového hospodárstva, ovzdušia a mobility a oblasť biodiverzity a prírodných zdrojov.
Minister Ján Budaj podčiarkol, že školy budú môcť finančné prostriedky využiť nielen na samotné vzdelávanie žiakov. „V rámci Zeleného vzdelávacieho balíka bude tiež možné podporiť budovanie environmentálnych učební, návštevy národných parkov a iných chránených území na Slovensku, ale aj drobné aktivity na školách,“ upresnil minister Budaj. Konkrétnejšie informácie o projekte plánuje Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) predstaviť na svojej webstránke už najbližších hodinách. Podľa šéfa envirorezortu je vzdelávanie žiakov základných škôl dôležitým prvkom k rozvíjaniu vzťahu detí k ochrane našej planéty.
Dôležitým míľnikom na ochranu našej planéty je spustenie programu energetickej obnovy pre 30 000 rodinných domov v rámci projektu Obnov dom z Plánu obnovy a odolnosti SR. Envirorezort spustí už v pondelok 24.apríla tretiu výzvu, v rámci ktorej je pre žiadateľov pripravených 190 miliónov eur. Nová výzva so sebou prinesie jednoduchší formulár na podávanie žiadostí, rýchlejšie vyhodnocovanie žiadostí aj menšiu administratívnu záťaž v podobe zníženia počtu povinných príloh.
Program pri príležitosti Dňa Zeme obohatili módnou prehliadkou aj žiaci základných škôl zapojení do súťaže Recyklomóda, ktorej vyhlasovateľom je Environmentálny fond. Tí na provizórnom „móle“ predviedli odevy vyrobené z odpadového materiálu ako sú plasty, kov či textilný odpad.
Medzi dôležité míľniky ministerstva bude v blízkej budúcnosti patriť najmä presadenie klimatického zákona ako kľúčového piliera dosiahnutia klimatickej neutrality Slovenska do roku 2050. Ministerstvo životného prostredia chce zároveň úspešne dokončiť reformu národných parkov, novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a vyhlásenie Národného parku Podunajsko.
Verejnosť si Deň Zeme pripomína každoročne 22. apríla od roku 1970. Jeho vznik vtedy inicioval americký environmentálny aktivista a primátor Gaylord Nelson ako reakciu na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Počas 53 rokov sa Deň Zeme stal svetovým fenoménom, pripomínajúcim krehkosť, zraniteľnosť aj jedinečnosť našej planéty.