Tlačové správy: Október 2017
V Komárne prejde úpravou 600 metrový protipovodňový múr
27.10.2017
V Komárne štartuje ďalšia fáza opravných prácna protipovodňových opatreniach. Úpravou prejde 600 metrový úsek múru pod cestným mostom pozdĺž Dunajského nábrežia za pol milióna eur. Práce si dnes priamo na mieste pozrel minister životného prostredia László Sólymos.
Envirorezort rozšíri národný zoznam území európskeho významu o 169 lokalít
25.10.2017
Ochrana prírody a zachovanie biodiverzity – bohatstva rastlinných a živočíšnych druhov bude na Slovensku účinnejšia. Do európskej sústavy chránených území NATURA 2000 pribudne 169 lokalít s výmerou takmer 32 tisíc hektárov, kde sa vyskytujú vzácne druhy európskeho významu ako rys ostrovid, rôzne druhy rýb, ale aj lúčne a lesné spoločenstvá. Rozhodla o tom dnes vláda SR, keď schválila aktualizáciu národného zoznamu z dielne ministerstva životného prostredia. Schváliť ju ešte musí Európska komisia.
ENVIROREKORDOM rezort životného prostredia prinavrátil stromy do krajiny
20.10.2017
Stovky zamestnancov rezortu životného prostredia – Slovenskej agentúry životného prostredia, Štátnej ochrany prírody SR a dobrovoľníkov vysadili stromy na území Chráneného vtáčieho územia Ostrovné lúky. Podujatia sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Norbert Kurilla. Celkovo sa podarilo vysadiť 951 pôvodných druhov drevín Dolného Žitného ostrova popri poľných cestách v obciach Čalovec, Lipové, Zemianska Olča, Okoličná na Ostrove a Brestovec sa. Tým bol vytvorený slovenský rekord vo výsadbe stromov na nelesných plochách.
Minister životného prostredia László Sólymos udelil ocenenie Dedina roka 2017
20.10.2017
Zástupcovia obcí úspešných v súťaži Dedina roka 2017 si včera v Oravskej Polhore (okres Námestovo) prevzali ocenenia z rúk šéfa envirorezortu Lászlóa Sólymosa. Súťaž, ktorú vyhlásil rezort životného prostredia spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska, sa konala už po deviatykrát.
Štát, firmy a neziskové organizácie spoja sily pri ekovzdelávaní detí
19.10.2017
Ministerstvo životného prostredia vytvorilo dlhodobý nástroj na financovanie environmentálnych vzdelávacích aktivít na Slovensku. Zelený vzdelávací fond takýmto spôsobom prvýkrát prepojil štátny, súkromný a neziskový sektor. Už od zajtra môžu neziskové organizácie podávať žiadosti o podporu svojich projektov. Spolu s príspevkom zeleného rezortu je im v súčasnosti k dispozícii celková suma 130-tisíc EUR.
Parlament schválil lepšie nakladanie s odpadmi
18.10.2017
Po novele zákona o ovzduší dnes poslanci parlamentu schválili aj druhý pilier ochrany zdravia obyvateľov a životného prostredia na Slovensku – aplikačnú novelu zákona o odpadoch. Tá zlepšuje systém nakladania s odpadmi, tak aby sa oplatilo na Slovensku triediť a recyklovať.
Parlament dal zelenú efektívnejšej ochrane ovzdušia
17.10.2017
V parlamente dnes mali poslanci na stole dva piliere ochrany zdravia obyvateľov a životného prostredia na Slovensku – novelu zákona o odpadoch a novelu zákona o ochrane ovzdušia. Novela zákona o ovzduší dnes prešla tretím čítaním a následne za ňu zahlasovalo 86 zákonodarcov. O novele zákona o odpadoch, ktorý zlepšuje systém nakladania s odpadmi, tak aby sa oplatilo na Slovensku triediť a recyklovať, budú poslanci parlamentu hlasovať zajtra.
Vyhlásenie ministerstva životného prostredia k vyjadreniam Slovenského rybárskeho zväzu
13.10.2017
Rezort životného prostredia so znepokojením vníma vyjadrenia Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) po mimoriadnom zasadnutí Prezídia Rady SRZ, ktoré sa uskutočnilo 4. 10. 2017, na ktorom sa venovali návrhu zákona o rybárstve. Vyjadrenia predstaviteľov SRZ považujeme za nepochopiteľné, nakoľko celý návrh zákona je len na začiatku legislatívneho procesu a zároveň považujeme za nekorektné, že SRZ vyvíja tlak ešte predtým, ako prebehne medzirezortné pripomienkové konanie a k návrhu bude mať možnosť svoje pripomienky vyjadriť verejnosť, vrátane SRZ.
Minister László Sólymos na rokovaní Rady ministrov pre životné prostredie
13.10.2017
Rada ministrov EÚ pre životné prostredie rokovala v Luxemburgu o legislatívnych návrhoch týkajúcich sa znižovania emisií skleníkových plynov, ako aj o zodpovednejšom nakladaní s chemikáliami s cieľom účinnejšie chrániť životné prostredie a zdravie ľudí. Slovenskú republiku na rokovaní zastupoval minister životného prostredia László Sólymos.
Štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla podporil zmeny v Karpatskom dohovore
12.10.2017
V dňoch 10.-12.októbra sa v maďarskom meste Lillafűred konalo 5. zasadnutie Konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát, tzv. Karpatský dohovor.
Monitoring viacerých environmentálnych záťaží zabezpečuje nový systém
12.10.2017
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) dnes predstavil prvú fázu systému, ktorý monitoruje environmentálne záťaže, vrátane skládky vo Vrakuni. Systém umožňuje v aktuálnom čase kontrolovať a porovnávať údaje o znečistení podzemných vôd. Výhľadovo má ambíciu o preverených znečisteniach informovať samosprávy a vlastníkov pozemkov. Minister životného prostredia László Sólymos zároveň predstavil výsledky z analýz vôd, ktoré odborníci z Výskumného ústavu vodného hospodárstva počas letných prázdnin odobrali zo studní vo Vrakuni.
V Miškovci rokovali ministri životného prostredia ôsmich krajín EÚ
11.10.2017
K hlavným témam patrila podpora obehového hospodárstva, prispôsobenie sa na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy a prevencia proti šíreniu nepôvodných druhov rastlín a živočíchov
Desiatky miliónov eur poputujú do opatrení proti suchu na Slovensku
10.10.2017
Fenomén sucha sa podľa odhadov týka 17 % územia Európy a nevyhýba sa ani Slovensku. Toto leto sa o tom mohli presvedčiť napríklad obyvatelia niektorých lokalít na Záhorí alebo juhu krajiny. A prejavy sucha na Slovensku budú v budúcnosti ďalej narastať. Ministerstvo životného prostredia preto dnes predstavilo prvý návrh programu H₂ODNOTA V KRAJINE. Program konkrétnymi opatreniami dokáže predchádzať dôsledkom sucha na obyvateľov, na ekonomiku regiónov či na samotnú prírodu. Zároveň na viaceré opatrenia vymedzilo 70 miliónov eur z eurofondov a zdrojov Environmentálneho fondu.
Štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla a generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Daniel Kvocera odovzdali v Tepličke nad Váhom do užívania lávku pre chodcov a cyklistov
09.10.2017
Vďaka novej 58 metrovej dlhej lávke sa chodci a cyklisti bezpečne dostanú z Tepličky nad Váhom k rekreačnej zóne pri Vodnom diele Žilina. Novú lávku dnes odovzdal do užívania štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla spoločne s generálnym riaditeľom Vodohospodárskej výstavby Danielom Kvocerom, predsedom Žilinského samosprávneho kraja Jurajom Blanárom, starostom obce Tepličky nad Váhom Viliamom Mrázikom a zástupcami automobilky Kia Motors Slovakia.
Slovenská republika získala tretíkrát špeciálne uznanie medzinárodnej poroty Rady Európy za krajinu
04.10.2017
Nomináciu Slovenskej republiky na účasť v Cene Rady Európy za krajinu 2016/2017 získal laureát národného kola Ceny Slovenskej republiky za krajinu 2016 - mesto Hriňová ako jej jediný zástupca. Do piateho ročníka Ceny Rady Európy za krajinu bolo celkovo nominovaných 13 projektov zo zmluvných strán Európskeho dohovoru o krajine.
Strana:
[1]
[2]