Stanovisko envirorezortu k synantropným prejavom medveďov v okolí Liptovského Hrádku
Ministerstvo životného prostredia SR obnovuje pravidlá postupu v prípade dravých šeliem, ktoré sa opakovane ocitnú v rizikovom kontakte s miestnymi obyvateľmi. V tomto období sme zaznamenali kontakty medveďov s obyvateľmi na viacerých miestach, naposledy sa tak stalo v Liptovskom Hrádku.
Minister Ján Budaj zdôraznil: „Medvede sú bohatstvom Slovenska, žijú v divočine dovtedy, pokiaľ ich k ľudským sídlam nevytlačia narušitelia prirodzeného prostredia, napríklad motorky alebo štvorkolky. Ďalším dôvodom je, že idú do obcí za stravou. Tie obce, v katastri ktorých sa vyskytujú dravé šelmy, sú povinné zabezpečiť dôslednú ochranu odpadových kontajnerov, aby sa vylúčilo akékoľvek prilákanie medveďov na zvyšky potravín.“
Ministerstvo podporilo dôkladné zabezpečenie kontajnerových stojísk aj finančne, ale naráža na nedbanlivosť mnohých samospráv a aj samotných občanov. Na vybudovanie kontajnerových stojísk v Tatrách envirorezort prispel sumou 1 mil. 400 tisíc eur. Stojiská mali byť inštalované tak, aby sa medvede v danej lokalite nedokázali dostať ku komunálnemu odpadu.
Minister Budaj plánuje registráciu a monitorovanie veľkých šeliem, ktoré stratia plachosť a budú prejavovať synantropné správanie.
Na prípady, keď sa medveď pravidelne vracia do bezprostrednej blízkosti ľudských obydlí a ohrozuje obyvateľov, ministerstvo využíva zásahovú jednotku Štátnej ochrany prírody SR. Tím expertov situáciu monitoruje podľa potreby nepretržite aj niekoľko dní. Pokiaľ sa chovanie šeliem v blízkosti obytných zón stane rizikovým, zásahová jednotka zabezpečí odstránenie alebo odstrel.