Minister Budaj pri príležitosti Svetového dňa strážcov: Ochrana prírody nemôže byť rizikovým povolaním
Dnes si pripomíname Svetový deň strážcov (World Ranger Day). Jeho cieľom je poukázať na ich úlohu pri ochrane prírody, či záchrane miznúcich druhov rastlín a zvierat. Tento deň je aj spomienkou na ochranárov zabitých alebo zranených pri výkone ich práce - len v minulom roku ich vo svete prišlo o život rekordných 212.
„Každý z nás by si mal vážiť profesionálnu prácu strážcov prírody, ktorí vystupujú ako ochrancovia života na našej planéte. Málokto ale vie, že pri svojej práci často riskujú život i zdravie. Za nás všetkých im preto patrí veľké ďakujem,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj.
Ministerstvo v tomto smere zastupujú Štátna ochrana prírody SR a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). Aj ich zamestnanci sa neraz stretli s hrozbami od kontrolovaných osôb. Práve preto minister Budaj apeluje na pracovníkov rezortných organizácií, aby sa v prípade problémov neváhali obrátiť na svojich nadriadených, či dokonca na políciu.
"Musíme si uvedomiť, že ochranári a inšpektori majú za úlohou chrániť životné prostredie, ktoré patrí nám všetkým. Je preto neprijateľné, aby sa pri svojej práci stretávali s agresívnymi, či zastrašovacími taktikami," povedal minister s tým, že nedopustí, aby sa na Slovensku stalo z ochrany prírody rizikové povolanie.
"Strážcovia prírody majú v našej krajine nezastupiteľné miesto a pre Policajný zbor sú jedným z hlavných partnerov pri odhaľovaní envirokriminality. Chcem zdôrazniť, že pri výkone svojich právomocí sú v postavení verejného činiteľa. Akýkoľvek útok voči strážcom prírody, bez ohľadu na to či verbálny, alebo fyzický, bude dôsledne vyšetrený," ukončil minister vnútra Roman Mikulec.
Prvý Svetový deň strážcov sa konal v roku 2007 pri príležitosti 15. výročia založenia ich medzinárodnej federácie (International Ranger Federation). Podľa medzinárodnej neziskovej organizácie Global Witness bol minulý rok rekordne tragický, keďže počet obetí dosiahol viac ako štyri týždenne (212 za rok). Vyše dve tretiny overených prípadov sa stali v Latinskej Amerike. Najmenej zasiahnutým kontinentom je Európa.