Minister Budaj otvoril náučný chodník do jednej z najvýznamnejších ľadových jaskýň na svete
Minister životného prostredia Ján Budaj dnes otvoril vynovený náučný chodník do Dobšinskej ľadovej jaskyne. Obnovenú turistickú atrakciu mu pomáhal slávnostne sprístupniť Daniel Baláž, poverený vedením Štátnej ochrany prírody. Stalo sa tak symbolicky pri príležitosti 150. výročia od jej objavenia.
Turistami vyhľadávaný náučný chodník, pôvodne vybudovaný v roku 1998, je dlhý takmer 500 metrov. Ochranári vymenili poškodené zábradlie a vynovili päť náučných panelov, ktoré informujú o jedinečnosti tejto prírodnej oblasti. Návštevníci sa môžu na nich dočítať o zvyškoch pralesov v Národnej prírodnej rezervácii Stratená, o Slovenskom raji, v ktorom rastie viac ako štvrtina druhov flóry na Slovensku, a v neposlednom rade aj živočíchoch, ktoré v ňom majú svoj domov. Ide o ohrozeného hlucháňa hôrneho a aj o medveďa hnedého, vlka dravého, či rysa ostrovida.
Dobšinská ľadová jaskyňa je jediná verejnosti sprístupnená jaskyňa v Slovenskom raji. V minulom roku bola treťou najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Ľadopády, ľadové stalagmity či stĺpy si v roku 2019 pozrelo vyše 82 tisíc návštevníkov. Podľa ministra Budaja Slovensko má jedinečný prírodný potenciál: „Udržateľný turizmus sa v Slovenskom raji dostáva čoraz viac do popredia. Tento trend musíme preniesť aj do ostatných kútov Slovenska,“ zdôraznil minister Budaj.
Dobšinská ľadová jaskyňa dosahuje dĺžku 1483 m. Zaľadnená plocha je 9770 m2, objem ľadu viac ako 110 000 m3. Najväčšia hrúbka ľadu 26,5 m je vo Veľkej sieni. Právom je označovaná za ľadový klenot svetového dedičstva.