Luxemburg: Minister Budaj rokuje na zasadnutí Rady Európskej únie pre životné prostredie o klíme aj o biodiverzite
Spomalenie rastu globálnej teploty, technologická neutralita, či právo členských krajín na určenie vlastného energetického mixu. To sú hlavné body, s ktorými prichádza minister Ján Budaj na Radu ministrov EÚ pre životné prostredie.
Na uhlíkovú stopu vplýva predovšetkým doprava, priemysel, výroba a energetika. Bez tlaku verejnosti na tieto odvetvia, aby znížili svoju uhlíkovú stopu, to samotný rezort životného prostredia zmeniť nemôže. Základným krokom musí byť podľa ministra Budaja zmena „papierových“ a veľmi formálnych záväzkov, ktoré deklarovala predošlá vláda. Slovensko dokáže znížiť uhlíkové emisie do roku 2030 o najmenej 55 % oproti roku 1990. Vzhľadom na to, že sa blíži koniec roku 2020 a na splnenie klimatických cieľov ostáva približne deväť rokov, považuje rezort navrhovaný model za realistický.
Ján Budaj, minister životného prostredia: „Slovensko na to má a dokáže znížiť uhlíkové emisie do roku 2030 o 55%, čo neznamená, že by sme sa nemali snažiť aj viac. Je tu Fond obnovy a ten dáva šancu aj notorickým znečisťovateľom, aby sa uchádzali o podporu.“
Ministri životného prostredia tiež budú diskutovať o tom, či by mala byť klimatická neutralita stanovená celoeurópsky, alebo na úrovni jednotlivých členských štátov.
„Mnohé krajiny si potrebujú vyjasniť to, čo sa vníma v tejto dobe ako bezuhlíková technológia. Otázny je zemný plyn, pre iných je zase problematické jadro. Potom sú krajiny Európskej únie, ktoré podľa všetkého taký skok do roku 2030 nedokážu urobiť. Slovensko musí čakať aj na ozrejmenie týchto otázok,“ doplnil minister Budaj.
V časoch pandémie koronavírusu čelí svet novým výzvam. K nim patrí aj ochrana životného prostredia a najmä biodiverzity. COVID-19 totiž nie je len medicínsky, ale aj ekologický problém. Zdravie ľudí závisí najmä od zdravia prírody a planéty celkovo. Rezort životného prostredia súhlasí so závermi Rady a stotožňuje sa s tým, že ochrana biodiverzity musí byť premietnutá do reality na úroveň všetkých členských krajín EÚ a ich jednotlivých politík.
- radaklima20-10-1.jpg (461 kB)
- radaklima20-10-2.jpg (453 kB)
- radaklima20-10-3.jpg (605 kB)
- radaklima20-10-4.jpg (551 kB)