Ján Budaj: Zelený reštart ekonomiky je jedinečná príležitosť, nie prekážka
Minister životného prostredia Ján Budaj sa dnes pridal k iniciatíve na podporu Európskej zelenej dohody a Zelenej obnovy európskej ekonomiky. Tento dokument, ktorému vyjadrilo podporu už 13 európskych enviroministrov, vzala na vedomie aj vláda SR. Ambiciózny plán zeleného reštartu európskej ekonomiky podporilo Slovensko ako prvý štát Vyšehradskej štvorky.
„Všetci si uvedomujeme, že následky koronakrízy budú bolestivé, ale nepotrvajú dlho. Avšak nečinnosť v prijímaní opatrení proti klimatickej kríze by mali závažné a dlhodobé dôsledky. Záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu je kľúčový. Využime šancu reštartu a urobme Slovensko zdravšou, čistejšou a úspešnejšou krajinou,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj.
Cieľom Európskej zelenej dohody a Zelenej obnovy európskej ekonomiky je podporovať inovačné technológie a environmentálne riešenia, ktoré posunú Európsku úniu dopredu. Zelená obnova môže oživiť hospodárstvo štátov EÚ, zasiahnutých dôsledkami pandémie COVID-19. Slovensko má šancu zaradiť sa do programov zelenej obnovy európskeho hospodárstva, čo prinesie priaznivú politickú, ale aj ekonomickú pozíciu v rokovaniach o rozpočte EÚ na roky 2021 až 2027.
Environmentálne, zdravotné a ekonomické ciele sú vzájomne prepojené, preto je potrebné hľadať synergie prijímaných politík a stimulov. „Opatrenia môžu byť príležitosťou investovať do transformácie hospodárstva a technologických inovácií, nových biznis modelov, široko uplatňovanej adaptácie na zmenu klímy alebo tvorby nových zelených pracovných miest,“ zdôraznil šéf envirorezortu.
Európsku zelenú dohodu (European Grean Deal) možno prirovnať k cestovnej mape kľúčových politík EÚ a opatrení k dosiahnutiu klimatickej neutrality v roku 2050. Stanovisko ministra Jána Budaja dnes s potešením prijal minister životného prostredia Dánska, ktorý koordinuje túto iniciatívu. K tejto iniciatíve sa pridávajú aj ďalšie štáty, ako napríklad Slovinsko, Malta alebo Írsko.