Envirorezort podporuje princípy zeleného verejného obstarávania
Zelené verejné obstarávanie plánuje štát prioritne uplatňovať pri čistiacich prostriedkoch a upratovacích službách. Práve táto produktová skupina bola v roku 2018 z hľadiska počtu zákaziek najviac obstarávanou. Celková hodnota vyše 21-tisíc zákaziek pre túto produktovú skupinu predstavovala zhruba 27,5 mil. eur. Štát teraz pripraví metodiku, na základe ktorej budú obstarávatelia postupovať. Vyplýva to z materiálu Ministerstva životného prostredia SR, ktorý dnes vláda SR vzala na vedomie.
V Akčnom pláne pre zelené verejné obstarávanie v Slovenskej republike na roky 2016 až 2020 sú zadefinované prioritné skupiny, ktoré sa majú rozvíjať v rámci verejného obstarávania. Ministerstvo životného prostredia na základe analýzy dostupných dát v rokoch 2016 až 2018 navrhlo environmentálne vhodnú produktovú skupinu „Čistiace prostriedky a upratovacie služby“ na kalendárny rok 2020 v rámci rozvoja a realizácie zeleného verejného obstarávania v SR. Envirorezort teraz v spolupráci s Úradom pre verejné obstarávanie pripraví metodiku, na základe ktorej sa bude postupovať pri obstarávaní.
Využívanie environmentálnych charakteristík produktov v rámci skupiny čistiace prostriedky a upratovacie služby by malo mať napríklad pozitívny vplyv na nižšiu spotrebu energií a vody vo fáze používania čistiacich prostriedkov, nižší objem vypúšťania odpadových vôd v súvislosti s používaním čistiacich prostriedkov alebo nižší objem vzniku odpadu, či už v tuhom alebo v kvapalnom stave.
Slovensko pri zelenom verejnom obstarávaní zaostáva. Podľa dát z posledného monitorovania v roku 2019 bol podiel zeleného verejného obstarávania na celkovom verejnom obstarávaní v roku 2018 na úrovni 7,58 %, pokiaľ ide o počet uskutočnených zákaziek a na úrovni 3,83 %, pokiaľ ide o ich hodnotu v EUR bez DPH. Naštartovať zelené verejné obstarávanie má Koncepcia rozvoja a realizácie zeleného verejného obstarávania v Slovenskej republike, ktorú v októbri 2019 schválila vláda SR.