Boj s envirokriminalitou pokračuje v Hriňovej
V Hriňovej existuje mliekareň a súčasne tam pozorujeme opakované znečistenie rieky Slatina. Potvrdzujú to výsledky kontroly inšpektorov životného prostredia, ktoré dnes prezentoval minister životného prostredia Ján Budaj spoločne s generálnym riaditeľom Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jánom Jenčom. Inšpektori využili inštitút tzv. operatívneho, miestne nepríslušného zákroku, ktorého účelom je pretrhnúť prípadné väzby miestnych úradníkov na kontrolované prevádzky.
Voda sfarbená nabielo a šíriaci sa zápach sa stala pre rieku Slatina typickým úkazom, ktorý sa pravidelne opakuje niekoľkokrát ročne. Inšpektori počas uplynulého víkendu vykonali mimoriadnu kontrolu, počas ktorej skontrolovali výpustný objekt z areálu mliekarne do Slatiny, odobrali vzorky a podrobili ich analýze. Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo vysvetlil: „Celý postup kontroly máme zdokumentovaný, výsledky už teraz usvedčujú prevádzkovateľa z poškodzovania vôd. Zároveň sme kontrolou vylúčili skutočnosť, že išlo o prevádzkovú nehodu.“
Inšpektori uložili prevádzkovateľovi mliekarne okamžité nápravné opatrenia, akým je prečistenie kanalizácie. Podľa závažnosti zistení podajú podnet na obmedzenie činnosti prevádzky. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja sa potvrdilo príslovie, že nehoda nie je náhoda: „Znečisťovanie slovenských riek či potokov sa musí skončiť a úrady nebudú tolerovať výhovorky,“ zdôraznil minister Budaj.
O znečisťovaní Slatiny miestni obyvatelia a aj úrady vedeli roky, no nekonali. Ľady sa pohli najmä po tom, ako minister Budaj rozviazal ruky inšpektorom životného prostredia. Pri odhaľovaní envirozločinov začali využívať všetky zákonom stanovené možnosti. V tomto prípade aktívne využili inštitút tzv. operatívneho, miestne nepríslušného zákroku. Minister Budaj dodal: „Ak boli doteraz kontroly zo strany inšpekcie bezzubé, už nebudú. Havarijný stav pretrváva a vyzývam prevádzkovateľa, aby ho čím skôr odstránil.“