MŽP SR ako Správca Programu organizovalo „Záverečnú konferenciu Programu SK-Klíma“
Dňa 10. októbra 2024 sa uskutočnila Záverečná konferencia venovaná Programu „Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy", skrátený názov programu „SK-Klíma“.
Konferenciu oficiálne otvorila štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky Gabriela Matečná, ktorá vyzdvihla vzájomnú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Nórskym kráľovstvom. V rámci úvodného bloku vystúpili aj zástupcovia Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva z Viedne, Nórskej agentúry životného prostredia, Nórskeho riaditeľstva pre vodné zdroje a energetiku, spolu s predstaviteľom Národného kontaktného bodu (ďalej aj „NKB“) z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.
MŽP SR ako Správca programu sa spolu s programovými partnermi Donorov z Nórska, aktívne spolupodieľali na dosiahnutí cieľa programu, ktorým bol prispieť k zmiernenej zmene klímy a zníženej zraniteľnosti voči zmene klímy. Cieľ programu sa napĺňal prostredníctvom dvoch programových výstupov. Implementácia programu bola podporovaná z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (FM EHP) prostredníctvom prispievateľských krajín Nórsko, Lichtenštajnsko a Island a Nórskeho finančného mechanizmu (NFM) prostredníctvom Nórskeho kráľovstva, a to do výšky 85%, pričom štátny rozpočet SR sa na financovaní podieľal do výšky 15% a Nórskeho finančného mechanizmu (NFM) do výšky 85%, pričom štátny rozpočet SR sa na financovaní podieľal do výšky 15%. Celková alokácia prostriedkov pre tento program dosahoval výšku 21,4 milióna eur. Granty EHP a Nórska sú dnes „značkou“, ktorá nachádza v spoločenskom vedomí svoje stabilné miesto a možno ich označiť ako „úspešný príbeh“, podporujúci zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu, čo bolo mimochodom aj výstižné celoeurópske motto grantov pre programové obdobie 2014-2021.
Na záverečnej konferencií sa zúčastnilo viac ako 100 účastníkov vrátane zástupcov Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva z Viedne, predstaviteľov programových partnerov donorov, predstaviteľov NKB, projektových partnerov, prijímateľov a ďalších relevantných stakeholderov.
Cieľom podujatia bolo priblížiť dosiahnuté výstupy a výsledky programu aj vďaka úspešne realizovaným projektom, preto jednotlivé prezentačné bloky boli rozdelené podľa výziev programu do nasledovných panelov: MESTÁ (Výzvy ACC01/ACC02, “ClimaUrban”), ŠKOLY (Výzva ACC03/SMG1, “ClimaEdu”), MOKRADE (Výzva ACC04, “ClimaLocal”) a ZVYŠOVANIE POVEDOMIA VEREJNOSTI (Výzva ACC05, “ClimaInfo”).
V priebehu programu boli prezentované konkrétne projekty, ktoré sa v rámci Programu SK-Klíma realizovali. Jednotlivé projektové bloky poskytli detailný pohľad na doterajší priebeh implementácie programu a ponúkli komplexný obraz o stave Programu, ktorý si kládol za cieľ zvýšiť odolnosť voči dopadom zmeny klímy, zmierňovať a prispôsobovať sa zmene klímy a podporiť trvalo udržateľný rozvoj na Slovensku. Unikátnou príležitosťou pre prijímateľov bolo realizovať svoje projekty na báze bilaterálnej spolupráce so subjektami z Nórska alebo Islandu prostredníctvom vytvorených partnerstiev získať a vzájomne zdieľať skúsenosti a know-how vo výzvou podporovanej oblasti.
Zmena klímy a ochrana životného prostredia sú spoločenské úlohy, ktoré vyžadujú aktívny prístup na miestnej úrovni. Mestá a školy môžu zohrávať kľúčovú úlohu pri formovaní vedomia a správania jednotlivcov, čím prispievajú k udržateľnej budúcnosti pre celú spoločnosť.
Mestské projekty mali za cieľ prioritne tvorbu akčného plánu na zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy ako aj realizáciu konkrétnych opatrení na predmetnú tému v súlade s akčným plánom. Cieľom školských projektov bolo zvyšovanie povedomia žiakov o zmierňovaní (mitigácii) a prispôsobovaní sa (adaptácii) zmene klímy formou teoretickej výučby, ako aj formou realizácie konkrétnych fyzických opatrení v priestoroch škôl a v školských areáloch.
Dôležitou prioritou programu boli mokrade, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v ekosystémoch, slúžia ako prírodné filtre, zachytávajú znečisťujúce látky , prispievajú k zlepšeniu kvality vodných zdrojov pričom sú domovom pre množstvo druhov rastlín a živočíchov. Hlavným cieľom ich podpory v rámci Programu SK-Klíma bola obnova a posilnenie schopnosti znehodnotených ekosystémov mokradí prispôsobiť sa zmene klímy a zabezpečiť udržateľné plnenie ich ekosystémových služieb, za účelom zmiernenia negatívnych dopadov zmeny klímy na životné prostredie a kvalitu života obyvateľov.
Zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy v rámci Programu SK-Klíma sa realizovala aj so zohľadnením princípov informálneho učenia sa v rámci výzvy ClimaInfo. Vďaka kombinácie mäkkých a tvrdých opatrení, realizované projekty prispeli k zvýšeniu klimatickej gramotnosti jednotlivca prostredníctvom popularizácie najnovších vedeckých poznatkov, inovatívnych prístupov a osvedčených postupov o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy s ohľadom na praktické využitie v každodennom živote.
Osobitné miesto v rámci programu má preddefinovaný projekt Stredisko pre zmenu klímy a environmentálnu výchovu (Living Lab) v Dropie. Cieľom projektu bolo vytvoriť ukážkové eko-centrum s realizovanými adaptačnými a mitigačnými opatreniami, ktoré slúžia širokej verejnosti, vrátane klimatickej výchovy pre materské až stredné školy, organizovania workshopov pre študentov univerzít pre samosprávy ale aj poľnohospodárov.
Záverečná konferencia Programu SK-Klíma potvrdila dôležitosť a úspešnosť implementovaných projektov, ktoré prispievajú k zmierňovaniu a prispôsobovaniu sa zmene klímy na Slovensku. Súčasné iniciatívy a projekty vytvárajú pevný základ pre ďalšie kroky v oblasti ochrany klímy, a je nevyhnutné, aby sme pokračovali v našich snahách o trvalo udržateľný rozvoj a zvyšovanie klimatickej gramotnosti vo všetkých sférach spoločnosti. Ochrana našich prírodných zdrojov a ekosystémov je kľúčom k zabezpečeniu zdravej a prosperujúcej budúcnosti pre všetkých.
Program SK-Klíma predstavuje príklad úspešnej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Nórskom, ktorá demonštruje, ako môžeme spoločne čeliť výzvam zmeny klímy a pracovať na udržateľnej budúcnosti našich krajín. Spolupráca medzi Slovenskou republikou a Nórskom, ako aj aktívna účasť miest a škôl, dokazuje, že kolektívne úsilie môže viesť k reálnym výsledkom a pozitívnym zmenám v našich komunitách.
Ďakujeme všetkým partnerom, účastníkom a podporovateľom, ktorí prispeli k úspechu Programu SK- Klíma a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu v tejto oblasti v budúcnosti.
Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.