Lídri krajín spojili sily v boji proti znečisteniu planéty
Hlavnou témou tretieho zasadnutia Environmentálneho zhromaždenia Programu OSN pre životné prostredie bol slogan „Na ceste k planéte bez znečistenia“
Environmentálni lídri členských krajín OSN sa stretli v Nairobi, aby spoločne prijali dôležité rezolúcie zamerané na zastavenie znečisťovania morí a oceánov odpadom z plastov. Zároveň podpísali ministerské vyhlásenie, ktorým deklarovali úsilie posilniť prevenciu a minimalizovať znečistenie životného prostredia v globálnom meradle. Slovenskú delegáciu na podujatí viedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla.
Tému znečistenie účastníci konferencie uchopili o niečo širším záberom, a to prostredníctvom jednotlivých oblasti – znečistenie ovzdušia alebo ako prechod na obehové hospodárstvo môže prispieť k „planéte bez znečistenia“.
„Slovensko oceňuje a víta zastavenie znečisťovania ako nosnú tému 3. Environmentálneho zhromaždenia OSN. Veľmi významnou mierou sa snažíme prispievať aj my, vlajkové iniciatívy ako Bez igelitových tašiek alebo nástroj Zelený vzdelávací fond môžu slúžiť ako inšpirácia pre celý svet,“ povedal štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla.
Súčasťou výstupov zo zasadnutia boli aj dobrovoľné záväzky krajín, ktorými sa prihlásili k iniciatíve k znižovaniu znečistenia. Slovenská delegácia na konferencii prezentovala spomínané iniciatívy „Slovensko bez igelitiek“ či založenie „Zeleného vzdelávacieho fondu“, ktorých cieľom je čistejšie a zelenšie Slovensko.
Zelený vzdelávací fond predstavilo ministerstvo životného prostredia v októbri tohto roka. Ide o inovatívny a dlhodobý nástroj na financovanie environmentálnych vzdelávacích aktivít na Slovensku. Od 20. októbra 2017 prijíma fond žiadosti o podporu projektov zameraných na environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetu. Oprávnenými žiadateľmi o podporu sú občianske združenia, záujmové združenia právnických osôb, nadácie a neziskové organizácie poskytujúce verejnoprospešné služby s environmentálnym zameraním. Rezort získal na túto aktivitu sumu 130-tisíc eur, vrátane prostriedkov súkromného sektora.
Iniciatívu „Slovensko bez igelitových tašiek“ vyhlásilo ministerstvo koncom minulého roka. V súčasnosti sa k výzve pripojili maloobchodné reťazce COOP Jednota, Kaufland a podporil ju i Zväz obchodu a cestovného ruchu SR. Práve maloobchodné reťazce sú kľúčovým hráčom pri obmedzovaní spotreby igelitových tašiek.