Envirorezort pracuje na systémových zmenách pri ochrane prírody
Ministerstvo životného prostredia odmieta znevažovanie zamestnancov Štátnej ochrany prírody SR z akejkoľvek strany. Bez ohľadu na to, či ide o riaditeľov národných parkov, profesionálnych alebo dobrovoľných ochrancov prírody.
Envirorezort v posledných mesiacoch intenzívne pracuje na systémových opatreniach, ktoré by zefektívnili a posilnili ochranu prírody v našich najvzácnejších prírodných lokalitách. Predovšetkým legislatívnou cestou, prostredníctvom novely zákona o ochrane prírody. Tá má posilniť možnosti ochrancov prírody chrániť tie najvzácnejšie chránené lokality na Slovensku. Zároveň prebieha organizačná zmena v Štátnej ochrane prírody (ŠOP) SR tak, aby sa jej činnosť zefektívnila. Na druhej strane zelený rezort nepovažuje za korektné útoky voči inštitúcii, obviňovanie zamestnancov z nekompetentnosti či nefunkčnosti.
„Osobne som sa stretol s riaditeľmi národných parkov, ale aj s ich kolegami profesionálnymi strážcami prírody. Preto mi je dvojnásobne ľúto, keď musia o sebe počúvať, že sú nekompetentní a ich spoločná práca nemá hodnotu. Som presvedčený, že si od odbornej i laickej verejnosti zaslúžia viac,“ vyhlásil minister životného prostredia László Sólymos.
Podľa jeho slov, štátna ochrana prírody sa v posledných mesiacoch či rokoch podieľala na množstve náročných projektoch. Pracovala na rozšírení európskej sústavy chránených území NATURA 2000. Aj vďaka ich práci do sústavy pribudne 169 lokalít s výmerou takmer 32 tisíc hektárov. Naštartovali sa zonácie národných parkov. V prípade Slovenského raja už zonácia reálne funguje od júna 2016. Vďaka nej sa zvýšila bezzásahová zóna o 25 percent. No k významným posunom došlo aj v ďalších národných parkoch.
Ďalej zamestnanci ŠOP v spolupráci s ochranármi, vlastníkmi či rezortom pôdohospodárstva pripravujú programy starostlivosti o chránené vtáčie územia. V tomto roku už vláda schválila šesť programov starostlivosti a ďalšie pribudnú v dohľadnej dobe. Zároveň, ochrancovia vypracovali dokumenty, ktoré sú dôležité pre zachovanie vzácnych živočíchov v našej prírode. Napríklad ide o medveďa hnedého, rysa ostrovida či vlka dravého.
„Predstava, že ide alebo išlo o jednoduché úlohy je nesprávna. Za ich zvládnutie patrí zamestnancom štátnej ochrany prírody uznanie. Samozrejme pracujeme aj na zefektívnení ochrany prírody na Slovensku. Chceme nájsť, kde sú rezervy a kde treba pridať. No je jeden prvý a najdôležitejší krok pri zlepšovaní akejkoľvek inštitúcie. Dať jej zamestnancom uznanie vždy, keď si to zaslúžia. A tým ich uistiť, že práca, ktorú robia má cenu a zmysel,“ uzavrel László Sólymos.