Környezetterhek
Környezeti terhelések (SK)
A geológiai törvény értelmében a környezetterhelés az adott terület emberi tevékenység általi szennyezése, amely komoly kockázatot jelent az ember egészségére, a földtani közegre, talajvízre és a talajra. Olyan területekről van szó, melyeket az ipari, katonai és mezőgazdasági tevékenység valamint a bányászat, a közlekedés vagy a helytelen hulladékkezelés szennyezett.
A környezeti terhekre vonatkozó adatok a Környezeti Terhek Információs Rendszerében (ISEZ) érhetők el. Az ISEZ rendszeresen frissül így aktuális, hiteles adatokat tartalmaz. A rendszert a környezetvédelmi minisztérium hozta létre és a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelet működteti
Részletes információk és a környezetterhek listája az enviroportál honlapján találhatók.
A környezeti terhelés felmérése Szlovákia kijelölt területein:
Környezeti terhelés felmérése Pozsony Vereknye városrészében (Vrakunská cesta – skládka CHZJD – SK/EZ/B2/136
- Zárójelentés Záverečná správa Vrakunská cesta – skládka CHZJD SK/EZ/B2/136(pdf, 2,57 MB
- Térképek - Mapy Vrakunská cesta – skládka CHZJD SK/EZ/B2/136 (zip, 218,61 MB)
- Teljes jelentés - Kompletná správa (zip, 349,18 MB)
Módszertani útmutatások
- A környezetvédelmi minisztérium 2015. január 28-i keltezésű 1/2015-7 számú irányelve szennyezett területek kockázatelemzésének kidolgozására ( pdf letöltés, 1,82 MB).
- Módszertani útmutatás a környezeti terhek felszámolásának munkatervéhez Tt. 409/2011-es számú a környezeti terheket érintő egyes intézkedésekről szóló törvény értelmében (pdf letöltés 2,61 MB)
- A környezetvédelmi minisztérium 1997. december 15-i keltezésű 1617/97 számú módszertani útmutatása a vállalatok környezetvédelmi kötelezettségvállalásának értékelése a privatizációs folyamatban (pdf letöltés, 385,6 kB)
Állami Környezeti Kármentesítési Program (2016 – 2021)
Az Állami Környezeti Kármentesítési Program (teljes dokumentum letöltése, pdf 6,60 MB) a szlovák kormány által elfogadott stratégiai dokumentum. A környezeti terhelések szisztematikus felszámolásának a 2016-2021-es időszakra vonatkozó középtávú stratégiáról van szó.
A program célja az emberi egészségre és környezetre gyakorolt negatív hatások megfigyelése és a környezetterhek káros hatásának fokozatos megszüntetése és felszámolása.