Environmentálne záťaže
Prieskum environmentálnych záťaží na vybraných lokalitách Slovenskej republiky
Prieskum environmentálnej záťaže na lokalite Bratislavského kraja: Vrakunská cesta – skládka CHZJD – SK/EZ/B2/136
- Záverečná správa Vrakunská cesta – skládka CHZJD SK/EZ/B2/136(pdf, 2,57 MB)
- Mapy Vrakunská cesta – skládka CHZJD SK/EZ/B2/136 (zip, 218,61 MB)
- Kompletná správa (zip, 349,18 MB) je k dispozícii aj na sekcii geológie a prírodných zdrojov MŽP SR, Bukureštská 4, Bratislava
Monitorovanie environmentálnej záťaže na lokalite Bratislavského kraja: Vrakunská cesta – skládka CHZJD – SK/EZ/B2/136
- Monitorovanie EZ Vrakuňa - stav k 2019/12 (pdf, 811,12 kB)
- Rozmiestnenie monitorovacích objektov lokality Bratislava - Vrakunská skládka (JPG 3,45 MB)
Základné pojmy a definície:
Podrobnejšie informácie o problematike environmentálnych záťaží nájdete na stránke enviroportálu, kde sa nachádza aj Informačný systém environmentálnych záťaží.(Inštruktážny manuál pre použitie Informačného systému environmentálnych záťaží (pdf, 6581 kB) - 1. aktualizácia (verzia platná od 1. augusta 2012))
Protokoly (nové):
- Protokol o odbere vzorky podzemnej vody (rtf, 27 kB)(verzia PDF, 54 kB)
- Protokol o odbere vzorky zeminy (rtf, 27 kB)(verzia PDF, 53 kB)
Environmentálna záťaž:
- Je znečistenie územia spôsobené činnosťou človeka, ktoré predstavuje závažné riziko pre ľudské zdravie, alebo horninové prostredie, podzemnú vodu a pôdu, s výnimkou environmentálnej škody (zákon č. 384/2009 Z. z.)
Zákon č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov (pdf, 164kB)
Vyhláška MŽP SR č. 51/2008 Z. z., ktorou sa vykonáva geologický zákon v znení vyhlášky MPŽPaRR SR č. 340/2010 Z. z. (pdf, 167kB)
Pravdepodobná environmentálna záťaž:
- Je stav územia, kde sa dôvodne predpokladá prítomnosť environmentálnej záťaže.
Predmetom návrhu zákona je právna úprava a povinností právnických osôb a fyzických osôb pri identifikácii environmentálnych záťaží, vymedzenie pôvodcu environmentálnej záťaže, určovanie povinných osôb a povinnosti týchto osôb v súvislosti s odstraňovaním environmentálnych záťaží a ich financovanie. Ďalej upravuje pôsobnosť orgánov štátnej správy na úseku environmentálnej záťaže a sankcie za porušenie povinností. Navrhovaná právna úprava práv nadväzuje na novelu zákona č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov (zákon č. 384/2009 Z. z.). Za environmentálnu záťaž sa podľa § 3 písm. s) geologického zákona považuje znečistenie územia spôsobené činnosťou človeka, ktoré predstavuje závažné riziko pre ľudské zdravie alebo horninové prostredie, podzemnú vodu a pôdu s výnimkou environmentálnej škody.
Na základe predbežných štúdií a odhadov sa na Slovensku nachádza okolo 30 000 potenciálnych zdrojov znečistenia. Systematickou inventarizáciou environmentálnych záťaží, realizovanou projektmi „Systematická identifikácia environmentálnych záťaží SR“ a „Regionálne štúdie hodnotenia dopadov environmentálnych záťaží na životné prostredie pre vybrané kraje (regióny)“, bolo zistené, že 1845 lokalít predstavuje závažné nebezpečenstvo pre zdravie človeka a životné prostredie. Ide najmä o areály priemyselných podnikov, kde dochádzalo k dlhodobým skrytým a nekontrolovaným únikom nebezpečných látok do jednotlivých zložiek životného prostredia, veľkokapacitné poľnohospodárske podniky, železničné depá, nekontrolované skládky nebezpečných odpadov, nezabezpečené sklady pesticídov, pohonných hmôt a iných nebezpečných látok, znečistenie spôsobené ozbrojenými silami, ťažbou nerastov a inými činnosťami, počas ktorých sa dlhoročne a nekontrolovane nakladalo s nebezpečnými látkami. Tieto látky v prostredí pretrvávajú, znečisťujú jeho jednotlivé zložky a dokázateľne negatívne ovplyvňujú zdravotný stav obyvateľstva vo svojom okolí. Sú “časovanými bombami” životného prostredia, ktoré je potrebné odstrániť alebo zneškodniť.
Účelom návrhu zákona je najmä vymedziť pôvodcu environmentálnej záťaže v súlade s princípom „znečisťovateľ platí“. Pokiaľ nie je pôvodca známy alebo zanikol stanovuje sa mechanizmus určenia povinnej osoby, ktorá bude povinná riešiť jestvujúce environmentálne záťaže.
Zákon č. 409/2011 Z. z. (pdf 125 kb)
AJ verzia zákona č. 409/2011 Z. z. (rtf, 623 kb)(verzia PDF, 254 kB)
Metodické pokyny
- Smernica MŽP SR č. 1/2015-7. z 28. januára 2015 na vypracovanie analýzy rizika znečisteného územia(smernica, stiahnuť pdf, 1,82 MB).
- Metodické usmernenie MŽP SR k plánu prác na odstránenie environmentálnej záťaže podľa zákona NR SR č. 409/2011 Z. z. o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže a o zmene a doplnení niektorých zákonov (metodické usmernenie, stiahnuť pdf, 2,61 MB)
- Metodický pokyn Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku Slovenskej republiky a MŽP SR č. 1617/97-min. z 15. decembra 1997 na postup pri vyhodnocovaní záväzkov podniku z hľadiska ochrany životného prostredia v privatizačnom projekte predkladanom podnikom v prámci privatizácie. (metodický pokyn, stiahnuť pdf, 385,6 kB)
- Metodická príručka geologického prieskumu životného prostredia v znečistenom území (stiahnuť pdf, 8,66 MB)
Atlas sanačných metód
Projekt Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží (pdf, 7,23 MB) vznikol na podnet Ministerstva životného prostredia SR, sekcie geológie a prírodných zdrojov, ktoré sa podieľalo na tvorbe výzvy v Operačnom programe Životné prostredie. Predkladaná publikácia je súčasťou projektu, spolufinancovaného z Kohézneho fondu Európskej únie.
Atlas sanačných metód environmentálnych záťaží je určený predovšetkým:
- pracovníkom štátnej správy, najmä z Ministerstva životného prostredia SR, úradov životného prostredia,Slovenskej inšpekcii životného prostredia, držiteľom environmentálnych záťaží,
- odborným pracoviskám z oblasti riešenia environmentálnych záťaží,
- odborne spôsobilým osobám z oblasti prieskumu, monitoringu a sanácie environmentálnych záťaží,
- ako pedagogická pomôcka pri výučbe predmetov zameraných na problematiku environmentálnych záťaží,
- odbornej aj laickej verejnosti.
Veríme, že výsledky projektu prispejú k zlepšeniu prístupu verejnosti k informáciám o sanáciách environmentálnych záťaží.
Štátny program sanácie environmentálnych záťaží (2016 – 2021)
Štátny program sanácie environmentálnych záťaží (2016 – 2021) (ŠPS EZ) (stiahnuť celý materiál, pdf 6,60 MB) je strategický dokument s celoštátnym dosahom, ktorý bol schválený vládou Slovenskej republiky. Predstavuje strednodobý strategický plánovací dokument na systematické odstraňovanie environmentálnych záťaží, vypracovaný na obdobie rokov 2016 – 2021. ŠPS EZ je koncipovaný tak, aby cez vytýčené ciele sledoval znižovanie negatívnych vplyvov na ľudské zdravie a životné prostredie vo vzťahu ku kritickému aktuálnemu stavu environmentálnych záťaží. Environmentálne záťaže definujeme podľa zákona NR SR č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov ako znečistenie územia spôsobené činnosťou človeka, ktoré predstavuje závažné riziko pre ľudské zdravie alebo horninové prostredie, podzemnú vodu a pôdu s výnimkou environmentálnej škody. Riešenie tohto problému si vyžiada ich monitorovanie a inventarizáciu s vyhodnocovaním ich nebezpečnosti a s určením priorít postupného odstraňovania ich negatívnych vplyvov.
Podrobnejšie informácie o problematike environmentálnych záťaží nájdete na stránke enviroportálu, kde sa nachádza aj Informačný systém environmentálnych záťaží.
- "Doplnenie zoznamu environmentálnych záťaží v Štátnom programe sanácie environmentálnych záťaží (2016 – 2021)" (pdf, 289,12 kB)
- "II. Doplnenie zoznamu environmentálnych záťaží v Štátnom programe sanácie environmentálnych záťaží (2016 – 2021)" (pdf, 489,00 kB)
- príloha (pdf, 187,57 kB)
- II. príloha (pdf, 477,77 kB)
Správa o plnení Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží (2016 – 2021) (pdf, 4,05 MB)
Uznesením vlády Slovenskej republiky č. 268/2022 z 12. apríly 2022 bola schválená „Správa o plnení Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží (2016 – 2022)“.
Štátny program sanácie environmentálnych záťaží (2022 – 2027) (pdf, 9,09 MB )
Uznesením vlády Slovenskej republiky č. 320/2022 z 11. mája 2022 bol schválený „Štátny program sanácie environmentálnych záťaží (2022 – 2027)“.