Odpady a obaly
V Európe v súčasnosti každý obyvateľ spotrebuje 16 ton materiálov za rok, z čoho 6 ton sa stáva odpadom. Hoci sa nakladanie s odpadmi v EÚ zlepšuje, európske hospodárstvo v súčasnosti stále stráca významné množstvo potenciálnych "druhotných surovín", ako sú kovy, drevo, sklo, papier alebo plasty. Celková produkcia odpadu v EÚ dosiahla v roku 2010 2,5 miliardy ton. Z tohto celku bol recyklovaný iba obmedzený podiel (36%).
Podľa Eurostatu sa produkcia komunálneho odpadu na Slovensku od roku 2005 (273 kg na obyvateľa) zvýšila v roku 2016 o viac ako 70 kg (348kg na obyvateľa). Vytriediť sa na Slovensku podarí len necelých 30% komunálneho odpadu, až 62% komunálneho odpadu končí na skládkach.
Premena odpadu na využiteľné zdroje je jedným z kľúčov k obehovému hospodárstvu. Ciele stanovené v európskych právnych predpisoch sú kľúčovými hybnými silami na zlepšenie odpadového hospodárstva, stimuláciu inovácií v oblasti recyklácie, obmedzenie využívania skládkovania a vytvorenie stimulov na zmenu správania spotrebiteľov.
Hlavné ciele odpadovej politiky EÚ sú:
- Zníženie množstva vytvoreného odpadu;
- Maximalizovanie recyklácie a opätovného použitia;
- Obmedzenie spaľovania nerecyklovateľných materiálov;
- Postupná redukcia skládkovania nerecyklovateľného odpadu;
- Zabezpečenie úplnej implementácie opatrení v oblasti odpadu vo všetkých členských štátoch.
Za účelom splnenia cieľov odpadovej politiky a prechodu na obehovú ekonomiku Európska komisia vypracovala tieto rámcové legislatívne návrhy:
- smernica 2000/53/ES o vozidlách po dobe životnosti, smernica 2006/66/ES o batériách a akumulátoroch a použitých batériách a akumulátoroch a smernica 2012/19/EÚ o odpade z elektrických a elektronických zariadení,
- smernica Rady 1999/31/ES o skládkach odpadov,
- smernica 2008/98/ES o odpade,
- smernica 94/62/ES o obaloch a odpadoch z obalov (novelizovaná v roku 2004).
Návrhy zavádzajú nové ciele v oblasti odpadového hospodárstva, pokiaľ ide o opätovné použitie, recykláciu a skládkovanie, posilnenie ustanovení o predchádzaní vzniku odpadu a rozšírenej zodpovednosti výrobcu. Zavádzajú dodatočné opatrenia na zníženie tvorby odpadu a zníženie využívania zdrojov. Cieľom je priniesť výhody pre naše hospodárstvo, životné prostredie a zdravie.
Užitočné odkazy k problematike odpadov a obalov:
- Odpadové štatistiky EÚ
- Odpadové hospodárstvo v EÚ: fakty a čísla
- Odpad (stránka EK v angličtine)
- https://www.odpady-portal.sk/
- http://www.basel.int/