Ochrana ovzdušia
Ochrana ovzdušia je jedna z oblastí, kde je EÚ veľmi aktívna z dôvodu potreby zabezpečenia čistejšieho ovzdušia nakoľko znečistenie ovzdušia poškodzuje zdravie ľudí a životné prostredie. Ročne až 400 000 predčasných úmrtí v EÚ je spôsobených zlou kvalitou vzduchu. Podnikajú sa kroky na úrovni EÚ, na vnútroštátnej úrovni, ako aj prostredníctvom aktívnej spolupráce na úrovni medzinárodných dohovorov. Cieľom je zlepšenie kvality ovzdušia prostredníctvom kontroly emisií znečisťujúcich látok do atmosféry, zlepšením kvality palív a integráciou požiadaviek ochrany životného prostredia do iných sektorov napr. doprava, energetika.
Hlavné legislatívne činnosti v oblasti ochrany ovzdušia v EÚ:
- Stratégia stanovujúca dlhodobú perspektívu pre čistejšie ovzdušie v Európe tzv. Clean air programme;
- Smernica 2008/50/ES o kvalite ovzdušia;
- Smernica 2016/2284 o znížení národných emisií určitých látok znečisťujúcich ovzdušie;
- Stanovenie emisných limitov pre ľahké osobné a úžitkové vozidlá, ťažké úžitkové vozidlá a necestné pojazdné stroje (znenie nariadenia 715/2007 PDF 146 kB, nariadenia 595/2009 PDF 856 kB a smernice 97/68/ESe PDF 1,3 MB)..
Za účelom podpory implementácie jednotlivých opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia vytvorila Európska komisia tzv. Clean Air Dialogue, platformu, ktorá umožňuje členským štátom komunikovať s Komisiou a relevantnými expertmi. Táto platforma má za úlohu skvalitniť národné politiky ochrany ovzdušia, pomôcť členským štátom EÚ v implementácií európskych nariadení a prispieť k vzájomnému dialógu na expertnej úrovni. Na Slovensku sa Clean Air Dialogue konal 24. a 25. apríla 2018 za účastí zástupcov Komisie a ministerstiev dopravy, zdravotníctva, hospodárstva a životného prostredia (závery z rokovania).
Užitočné odkazy
- Ochrana ovzdušia (Európska komisia)
- Aktuálna mapa kvality ovzdušia
- Infografika o kvalite ovzdušia na Slovensku