Taraba predstavil ďalšie riešenia, ktoré ochránia ľudí pred útokmi medveďov
Po novej legislatíve, ktorá bola prijatá po odborných konzultáciách aj s Európskou komisiou a umožňuje efektívnu a rýchlu ochranu ľudí pred medveďom hnedým, dnes vládny kabinet schválil ďalší dôležitý iniciatívny návrh vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu. Vďaka nemu budú mať národné parky vlastné zásahové tímy na elimináciu problémových medveďov. Ako prvé budú zriadené tímy v Tatranskom národnom parku a v Národnom parku Nízke Tatry.
Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu už nová legislatíva schválená v parlamente ústavnou väčšinou v máji tohto roku, jednoznačne dokazuje, že dáva dostatočnú ochranu pred útokmi medveďov. „Som rád, že sa nové legislatívne nástroje potvrdzujú aj v praxi. Nedávna tragická udalosť v Tatrách vytvorila predpoklad na to, aby som navrhol aj vznik zásahových tímov v každom národnom parku Slovenska,” vysvetlil Taraba.
Všetky informácie, údaje a štatistické ukazovatele ukazujú, že problém s medveďmi v intravilánoch obcí a miest narastá a medveď hnedý sa rozšíril. Pre vicepremiéra a ministra životného prostredia SR je kľúčové byť pripravený práve v najviac postihnutých oblastiach a zabezpečiť, aby bola eliminácia problémových medveďov efektívna a rýchla.
„Chcem pripomenúť, že všetka hystéria, ktorá sa diala pri riešení otázky novej legislatívy na ochranu ľudí pred medveďom hnedým sa ukázala byť falošnou aktivistickou propagandou, pretože nový zákon nie len funguje, ale zároveň je plne v súlade so smernicou Európskej únie a presne takto treba vyhodnocovať aj ostatné poplašné správy, ktoré tie isté aktivistické skupiny púšťajú do éteru prakticky na dennej báze,“ zdôraznil Taraba.
Vymedzená pôsobnosť samostatného zásahového tímu na území každého národného parku zefektívni koordináciu všetkých zapojených zložiek. Rovnako sa zlepší komunikácia so samosprávami, chovateľmi hospodárskych zvierat a užívateľmi poľovných revírov a ďalšími kľúčovými hráčmi, keďže správy národných parkov najlepšie poznajú lokálne pomery, užívateľské vzťahy a miestne prírodné podmienky.