Taraba oživil poctu vodohospodárom
Ministerstvo životného prostredia SR pod vedením podpredsedu vlády a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu obnovilo tradíciu oceňovania tých, ktorí sa zaslúžili o rozvoj vodohospodárstva na Slovensku. Vedenie envirorezortu dnes odovzdalo na slávnostnej konferencii zaslúžilým vodohospodárom Výročnú cenu Júliusa Bindera a Cenu profesora Petra Danišoviča, ktorí sú právom označovaní za najvýznamnejšie osobnosti vodohospodárskych projektov na Slovensku.
Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu sa počas septembrových povodní opätovne potvrdila mimoriadna dôležitosť vodohospodárskych stavieb, predovšetkým Vodného diela Gabčíkovo, ktoré chceli pred 30 rokmi určité aktivistické skupiny vyhodiť do vzduchu, že je to hrozba pre životné prostredie. „Gabčíkovo nám ochránilo za tie roky miliardy eur na ochrane majetku, ochránilo aj Maďarsko pred záplavami, vyrába najčistejšiu energiu, zlepšilo medzinárodnú vodnú dopravu. Ďakujem a nesmierne si vážim prácu všetkých, ktorí sa podieľali a stále podieľajú na vodohospodárskych činnostiach,” podčiarkol Taraba.
Podujatie venované tvorcom aj dôležitým odborníkom vodohospodársky významných vodných stavieb, ale predovšetkým zakladateľom Vodného diela Gabčíkovo, ktoré je najväčším čistým zdrojom výroby energie na Slovensku a vyrába do 10 % celkovej elektrickej energie na Slovensku, otvoril Peter Molda, splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros a generálny riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba.
„Spoločnosť je závislá na dodávkach pitnej vody, ale aj elektrickej energie, obzvlášť tej, ktorá je vyrábaná z čistých obnoviteľných zdrojov. Mojou úprimnou snahou bude zvyšovať renomé práce vodohospodárov, aby sme im prinavrátili dôstojnosť a uznanie, ktoré im právom patrí,” podčiarkol Molda.
Výročnú Cenu Júliusa Bindera si z rúk Mareka Chovana, generálneho tajomníka služobného úradu MŽP SR prevzali Alfréd Ilka a Alena Bujnová. Alfréd Ilka pracoval viac ako 38 rokov pri výstavbe a prevádzkovaní Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros. Bol pri uvádzaní jednotlivých turbogenerátorov do prevádzky na všetkých vodných elektrárňach tejto sústavy. Svojím prístupom a nasadením sa výrazne zaslúžil o to, aby vodné dielo splnilo všetky projektované ciele, bez negatívnych dopadov na životné prostredie a zároveň vyrábalo ekologicky čistú elektrickú energiu z obnoviteľného zdroja.
Alena Bujnová získala ocenenie za dlhoročnú profesionálnu prácu, osobný prístup a nasadenie pri zabezpečovaní udržateľného poskytovania vodohospodárskych služieb a spolupráci na rozvoji vodného hospodárstva na Slovensku. Ako metodička pre koncepčné materiály a právne predpisy sa zaslúžila o prínosy vyplývajúce z návrhov legislatívnych zmien a ich implementovaní v oblasti optimalizácie financovania vodohospodárskych služieb a návratnosti výnosov zo spoplatnenia vôd do starostlivosti o vodohospodársky majetok a zabezpečovania verejnoprospešných vodohospodárskych služieb vrátane ochrany pred povodňami. V zmysle návrhov, ktoré boli podkladom legislatívnych zmien, na ktorých tiež participovala, zabezpečila podniku ďalšie príjmy v hodnote 12 miliónov € ročne.
Cenu profesora Petra Danišoviča odovzdal Štefan Kuffa, štátny tajomník MŽP SR Emílii Bednárovej a Gabrielovi Jenčíkovi. Emília Bednárová venovala celý svoj profesionálny život odborným témam súvisiacim s vodnými priehradami a nádržami. Je považovaná za prvú dámu priehradného staviteľstva na Slovensku. Počas svojho pôsobenia pedagogicky a vedecky viedla celý rad najlepších slovenských odborníkov hlavne v oblasti bezpečnosti priehrad a technicko-bezpečnostného dohľadu. Je autorkou množstva odborných článkov, publikácií a monografií a tiež predsedníčkou Slovenského priehradného výboru, v rámci ktorého reprezentuje naše priehradné staviteľstvo na najvyššej medzinárodnej úrovni v rámci Medzinárodnej komisie pre veľké priehrady so sídlom v Paríži.
Gabriel Jenčík venoval celý svoj profesionálny život Sústave vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros a aj v súčasnosti je členom tímu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. Svojimi vedomosťami a skúsenosťami bol nenahraditeľným súputníkom Júliusa Bindera a členom delegácií a rokovaní, ktoré vyústili do rozhodnutia o sprevádzkovaní VD Gabčíkovo. Podieľal sa na Dohode o vypracovaní Spoločného zmluvného projektu v roku1975, zúčastnil sa rokovaní o príprave Zmluvy o výstavbe sústavy vodných diel v roku 1978 aj rokovaní o Dohode o predlžení výstavby. Bol prínosom pri rokovaniach slovenských a maďarských investorov a projektantov o problémoch výstavby. Pripravoval podklady pre Medzinárodný súdny dvor v Haagu o riešení slovensko-maďarského sporu a bol tajomníkom delegácie vlády SR rokujúcej s delegáciou maďarskej vlády o naplnení Rozsudku Medzinárodného súdneho dvora o Sústave vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros.
Z rúk Petra Moldu si ďakovný list prevzali aj Vladimír Polák, Felix Skoršepa, Peter Žikavský, Jaroslav Pavel, Ľuboslav Chvostaľ, Anton Švec, Ingrid Kušniráková a kolektív odboru špecializovaných meraní technicko – bezpečnostného dohľadu Vodohospodárskej výstavby.