Vláda schválila program starostlivosti pre Muránsku planinu
Vládny kabinet dnes schválil Program starostlivosti o Národný park Muránska planina na roky 2024 – 2033 a jeho ochranné pásmo, ako aj ďalšie chránené územia nachádzajúce sa v jeho blízkosti. Dokument z dielne Ministerstva životného prostredia SR prináša opatrenia, ktoré budú prínosom nielen pre ochranu prírody, ale aj pre podporu Národného parku Muránska planina ako destinácie udržateľného cestovného ruchu. Počíta sa s podporou pre agroturizmus aj s aktívnym manažmentom lesov, ale tiež podporou tradičných foriem hospodárenia, ktoré sú dôležité pre život miestneho obyvateľstva a rovnako aj pre zachovanie biodiverzity.
Vládou schválený program starostlivosti reaguje aj na rozsudok Súdneho dvora EÚ z júna 2022 vo veci nedostatočnej ochrany biotopov hlucháňa hôrneho, ale tiež na ďalšie konanie, ktoré Európska komisia vedie voči Slovenskej republike vo vzťahu k určeniu opatrení ochrany prírody v územiach európskeho významu.
Ministerstvo životného prostredia SR pripravilo podľa štátneho tajomníka MŽP SR Filipa Kuffu program starostlivosti v spolupráci so všetkými kľúčovými hráčmi a v súlade so Stratégiou rozvoja udržateľného cestovného ruchu v Národnom parku Muránska planina do roku 2030. „Na rozdiel od predošlých vlád sme dosiahli konsenzus a všetky pripomienky sme spoločne prerokovali. Schválením tohto dokumentu otvárame možnosť pre podporu aktivít, ktoré bude možné financovať z eurofondov v rámci Programu Slovensko. Zároveň sme odmietli ísť cestou ďalších obmedzení, nových zákazov či zvyšovania stupňov ochrany,“ zdôraznil Kuffa.
Program starostlivosti nemení súčasné hranice chránených území ani stupne ochrany, ale určuje ciele ochrany a opatrenia ochrany pre chránené biotopy a druhy. Schválením tohto dokumentu otvára envirorezort cestu k zlepšeniu ochrany území národnej i európskej sústavy chránených území a zároveň udržateľnému rozvoju cestovného ruchu. „Naším cieľom je podporovať udržateľný cestovný ruch prostredníctvom aktivít prepájajúcich samosprávy, majiteľov pozemkov v dotknutom území, miestnych podnikateľov aj obyvateľov, a nie brániť miestnemu rozvoju a podnikateľským aktivitám ako to robili predošlé vlády,“ dodal Kuffa.
Podľa Filipa Kuffu umožní program starostlivosti financovať projekty na zachovanie chovu tradičných plemien koní, v tomto prípade norika muránskeho, starých odrôd ovocných stromov, pravidelnú starostlivosť o travinné a travinno-bylinné biotopy, ale tiež projekty rozvoja prírodného cestovného ruchu či lesohospodárskych opatrení vedúcich k zlepšeniu stavu lesných biotopov. Dokument z dielne Ministerstva životného prostredia SR nadväzuje na nariadenia vlády, ktorými boli už vyhlásené chránené územia. Napríklad v roku 2009 bolo vyhlásené Chránené vtáčie územie Muránska planina – Stolica, do ktorého významnou mierou zasahuje jadrová populácia hlucháňa hôrneho.
Materiál bol pripravený pre územie s výmerou 39 236,37 ha, z ktorej viac ako 21 % nachádza v najprísnejšom 5. stupni ochrany, viac ako 12 % v 4. stupni ochrany a viac ako 21 % v 3. stupni ochrany. Najväčšiu časť , až 41 % tvorí územie v 2. stupni ochrany.
Vládou schválený program starostlivosti sa nebude týkať iba samotného územia Národného parku Muránska planina a jeho ochranného pásma, ale aj 15 území európskeho významu, chránených areálov Stolica, Pramenná oblasť Rimavy, Tisovský kras a prírodnej rezervácie Homoľa, ako aj už spomenutého chráneného vtáčieho územia.